Psychoza alkoholowa wynika z nadużywania alkoholu. Osoby cierpiące na tę chorobę doświadczają majaczenia, halucynacji. Zaobserwować można u nich typowe zespoły zmiany postrzegania – zespół Korsakowa i Otella. W przypadku psychozy alkoholowej zalecane jest hospitalizowanie osoby chorej na oddziale zamkniętym.

Reklama

Psychoza alkoholowa to przede wszystkim wynik długotrwałego picia dużych ilości alkoholu. Powoduje ona szereg objawów, które bez intensywnego leczenia farmakologicznego i terapeutycznego, nie pozwolą osobie chorej normalnie żyć. Zmienione jest postrzeganie, uwaga, zaburzenie myślenia logicznego oraz przyczynowo-skutkowego.

Objawy psychozy alkoholowej

Wyróżnia się kilka typów psychozy alkoholowej, jednak każda nich zawiera typowe objawy tej choroby. Ważne, aby pamiętać, że oprócz zaburzeń o podłożu psychicznym, występują równolegle zaburzenia somatyczne, m.in. drżenie rąk czy padaczka. Objawy psychopatyczne w psychozie alkoholowej to:

  • Majaki – majaczenie, czyli zaburzenie świadomości, która występuje głównie po dłuższym okresie odstawienia alkoholu (w niektórych przypadkach wystarczą tylko 2-3 doby). Przejawia się jako odczuwanie dziwnych lęków, obaw, koszmarów. Charakteryzuje się bezsennością i manią prześladowczą („Ktoś ciągle mnie obserwuje”).
  • Halucynacje – zaburzenie spostrzegania, które również mogą się pojawić po dłuższej chwili abstynencji od alkoholu. Przy tym objawie jednak osoba chora widzi lub słyszy coś, co nie istnieje. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, zarówno dla niego samego, jak i otoczenia, ponieważ osoba chora nie rozróżnia co jest rzeczywistością, a wytworem jego świadomości. W psychozie alkoholowej chory często słyszy głosy namawiające go do samobójstwa. Są one dla niego w pełni realne, może zdecydować się ich posłuchać. Podobnie w przypadku halucynacji nakazujących skrzywdzenie drugiej osoby.
  • Zespół Korsakowa – przejawia się u osoby chorej na psychozę alkoholową amnezjami. Charakteryzuje się brakiem pamięci, utratą lub pomieszaniem wspomnień, niemożliwością rozróżnienia tego, co jest rzeczywiste, a co je tylko wytworem wyobraźni. Typowe dla osoby chorej jest wymyślanie historii życia – od nowa. Osoba nie pamięta zbyt wiele z przeszłości, dlatego dopowiada ją sama, nie chcąc uwierzyć, że opowiada nieprawdę.
  • Zespół Otella – inaczej nazywany paranoją alkoholową. Jest to objaw występujący się przeważnie u mężczyzn po 40. roku życia, którzy są „chorobliwie zazdrośni” o partnerkę/żonę. Nie jest to jednak prawdziwa chorobliwa zazdrość, ponieważ u niej występują mniej lub bardziej logiczne podstawy dla podejrzeń niewierności ukochanej osoby. W zespole Otella osoba chora wymyśla domniemaną zdradę, dorabia do niej historię i każde zachowanie odczytuje jako oznakę niewierności. Przy tym zaburzeniu bardzo często zwiększa się libido (popęd seksualny), ale przy jednoczesnym spadku możliwości erekcji. Zwiększa to poczucie niepewności u osoby chorej, co pogłębia problemy w związku i obsesje na punkcie „zdrady”.

Leczenie psychozy alkoholowej

Osoba cierpiąca na psychozę alkoholową powinna zostać skierowana do szpitala psychiatrycznego, w niektórych przypadkach na oddział zamknięty. Podawane są tam leki uspokajające w razie wystąpienia majaków, rozluźniające i hamujące napady agresji i niepokoju. W leczeniu psychozy alkoholowej stosuje się tez antybiotyki antypsychotyczne.

Zobacz także

Zdarza się też, że osobie chorej nie zagraża duże niebezpieczeństwo i może odbywać leczenie w domu. Jednak - szczególnie w przypadku halucynacji, gdy słyszy głos namawiający do morderstwa lub popełnienia innego przestępstwa – chory powinien być pod stałą kontrolą personelu medycznego. Wszystko zależy od tego, na ile osoba chora na psychozę alkoholową jest w stanie samodzielnie radzić sobie z chorobą, ale zawsze wymagane jest leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama