Wykrycie kłamstwa
©UMB-O/fotolia
Styl życia

7 sposobów na wykrycie kłamstwa – czy te oczy mogą kłamać?

To banalne, ale jednocześnie smutne stwierdzenie – wszyscy kłamią. Niektórzy robią to w dobrej wierze i mówimy wtedy o tzw. białych kłamstwach. Inni jednak chcą w ten sposób coś uzyskać, nierzadko naszym kosztem.

To banalne, ale jednocześnie smutne stwierdzenie – wszyscy kłamią. Niektórzy robią to w dobrej wierze i mówimy wtedy o tzw. białych kłamstwach. Inni jednak chcą w ten sposób coś uzyskać, nierzadko naszym kosztem.

 

Żeby obronić się przed fałszem, najpierw trzeba wiedzieć i rozpoznać, że ktoś kłamie. Z pomocą przyjdzie nam uważna obserwacja mowy ciała oraz słuchanie, co druga osoba ma nam do powiedzenia. Oto sygnały, na które warto zwracać uwagę.

1. Niespójność wypowiedzi

Słyszymy jakąś historię, która brzmi raczej wiarygodnie, ale jest w niej coś, co nam nie pasuje. To może być jakiś pozornie nieistotny detal, który jednak trudno zaakceptować. Klasycznym przykładem są zeznania, które przytaczają np. szkoleniowcy z FBI – kobieta przesłuchiwana w sprawie strzelaniny twierdzi, że po usłyszeniu strzałów od razu zaczęła uciekać, nie patrząc nawet w stronę, z której dobiegł huk. Człowiek po usłyszeniu jakiegokolwiek hałasu odruchowo rozgląda się, żeby zlokalizować jego źródło i przyczynę. Kobieta twierdziła, że nie zrobiła tego, zaprzeczając normalnym impulsom. Wkrótce okazało się, że mijała się z prawdą w kwestii swoich zeznań, a podejrzenia zapoczątkowała właśnie ta pozornie nieistotna niespójność.

2. Nieumiejętność odpowiedzi na poboczne pytania

Jeśli chcemy wiedzieć, czy druga osoba nie mija się z prawdą, zadajmy jej pytanie, którego się nie spodziewa. Facet opowiada, że był na meczu z kumplami? Zapytajmy go o szczegóły. Jednak dostosujmy się do osoby i nie pytajmy chłopaka o to, jak byli ubrani jego kumple, bo mało prawdopodobne, żeby zapamiętał takie rzeczy. Zapytajmy raczej o to, w której minucie padły gole albo ile było żółtych kartek i kto je dostał. Jeśli kłamie, trudno mu będzie odpowiedzieć na to pytanie, bo tworząc historyjkę nie przewidzi, że możemy go zapytać o takie detale.

3. Zmiana w zachowaniu – komunikacja niewerbalna

Gdy po rozpoczęciu niewygodnego tematu nasz rozmówca nagle zmienia swoje zachowanie, może to świadczyć o tym, że ma coś na sumieniu. Kłamaniu towarzyszy:

  • rozdrażnienie,
  • nerwowość,
  • usilna chęć zmiany tematu rozmowy,
  • nagła małomówność.

Taką zmianą zachowania będzie też instynktowne przybranie innej postawy czy pozycji ciała, która może wyglądać na bardziej obronną niż otwartą. Jak poznać, że ktoś kłamie? Przede wszystkim, denerwuje się.

4. Zbyt wiele detali w rozmowie

Jeśli druga osoba zaczyna zarzucać nas nieistotnymi szczegółami, być może chce w ten sposób odwrócić naszą uwagę od rzeczy, która jest naprawdę istotna w całej historii. Zbyt wiele niuansów w całej opowieści może też świadczyć o tym, że była ona wcześniej przemyślana i osoba ją opowiadająca chciała wypaść wiarygodnie.

5. Jak wykryć kłamstwo po oczach

Nawiązujmy kontakt wzrokowy – powszechnie uważa się, że częste mruganie i nieumiejętność utrzymania kontaktu wzrokowego świadczą o kłamstwie lub unikaniu trudnego tematu. Z pewnością jest w tym wiele prawdy, ale osoby świadome niewerbalnych zachowań i odruchów, chcąc wyglądać naturalnie podczas trudnej rozmowy, mogą celowo reżyserować swoje zachowanie. I właśnie dlatego warto być czujnym na zupełnie przeciwne reakcje – jeśli osoba utrzymuje wzrok nienaturalnie długo (tak, że aż czujesz się niepewnie) i mruga bardzo rzadko albo prawie wcale (jakby zapomniała do czego służą powieki), być może właśnie serwuje nam jakieś kłamstwo. Czy te oczy mogą kłamać?

6. Efekt Pinokia – jak wykryć że ktoś kłamie

Co prawda nie możemy poznać, że ktoś kłamie po tym, że rośnie mu nos, jak to miało miejsce u Pinokia, ale Carlo Collodi miał dobrą intuicję. Okazuje się, że w momencie wypowiadania kłamstwa ludzie często mimochodem dotykają swojego nosa lub nawet go pocierają. Innym ciekawym efektem jest majstrowanie przy oczach – pocieranie ich, wyrównywanie brwi, pocieranie czoła. Nie zawsze oznacza to kłamstwo, raczej zdenerwowanie, które może towarzyszyć kłamaniu.

7. Mikroekspresje czyli mimika, a kłamstwa

Temat mikroekspresji został spopularyzowany dzięki kryminalnemu serialowi „Magia kłamstwa” (ang. „Lie to me”). Opowiada on o pracy grupy specjalistów, współpracujących z różnymi instytucjami w celu potwierdzania wiarygodności różnych osób na podstawie mowy ciała. Specjaliści szczególną wagę przywiązują do mikroekspresji, czyli niezwykle krótkiej ekspresji mimicznej, która jest charakterystyczna dla danej emocji. Nie można ich udawać ani specjalnie przybierać, dlatego na ich podstawie można ocenić, jakie uczucia faktycznie towarzyszą osobie. Serial inspirowany jest faktycznymi badaniami naukowymi Paula Ekmana (http://www.paulekman.com/), eksperta w tej dziedzinie. Twierdzi on, że już godzina treningu pozwala zwiększyć skuteczność rozpoznawania mikroekspresji. A gdy te nie są zgodne z dłuższą ekspresją, która po niej następuje, ktoś nam tu po prostu kłamie...

 

Nie traktuj jednak tych wskazówek jako prostych odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać, że ktoś kłamie. Mogą cię naprowadzić na to, że ktoś mija się z prawdą, ale samo się ich pojawienie to za mało, by oskarżać kogoś o kłamstwo.

Kłótnia kobiety  i mężczyzny
©olly/Fotolia
Styl życia
Kłamstwo zawsze nadwyręża zaufanie w związku
Podstawą szczęśliwego związku jest wzajemne zaufanie. Łatwo jednak je stracić, gdy w codziennych rozmowach mijamy się z prawdą. Kłamstwa w związku się zdarzają i bywa, że są różnego kalibru – nie każde może nieść za sobą poważne konsekwencje, ale kiedyś czara goryczy się przeleje...

Podstawą szczęśliwego związku jest wzajemne zaufanie. Łatwo jednak je stracić, gdy w codziennych rozmowach mijamy się z prawdą. Kłamstwa w związku się zdarzają i bywa, że są różnego kalibru – nie każde może nieść za sobą poważne konsekwencje, ale kiedyś czara goryczy się przeleje... Białe kłamstwo w związku Białe kłamstwo to mówienie nieprawdy po to, by nie zranić drugiej osoby. Osoba je stosująca nie ma złej woli i po prostu nie chce sprawić przykrości. Nazywa się je także kłamstwami altruistycznymi. Zwykle dotyczą one błahych spraw, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Takie kłamstwa w związku zdarzają się najczęściej – czy wyglądam grubo, czy cieszysz się na przyjazd mojej mamy, czy smakował ci obiad... Niekiedy sami wymuszamy takie kłamstwa, zadając określone pytania. Kłamstwa w związku – po co? Kłamać można zasadniczo na dwa sposoby, choć oczywiście specjaliści wymieniają dużo rodzajów kłamstw, np. manipulacyjne – by wzbudzić w kimś poczucie winy czy egotystyczne mające poprawić swój wizerunek. Jednak ogólnie kłamstwa polegają na: ukrywaniu prawdy – teoretycznie osoba nie kłamie i nie przekazuje fałszywych informacji, ale jednak nie podaje też prawdziwych; fałszowaniu rzeczywistości – czyli osoba nie tylko nie mówi, jak wyglądają fakty, ale przekazuje także informacje niezgodne z rzeczywistością. W jakie kłamstwa w związku nie warto wierzyć? Oprócz niewinnych kłamstw, które właściwie są mówione w dobrej wierze, zdarzają się oczywiście i takie, które przynoszą więcej złego i mogą doprowadzić do rozpadu związku. Partner dostaje telefony i smsy o dziwnych porach i nie mówi od kogo? Albo też jego wymówki nie są zbyt wiarygodne? Ukrywa przed tobą problemy finansowe? W poważnym związku nie powinno się zatajać spraw dotyczących przeszłości, finansów, relacji z innymi...

Kobieta zagląda swojemu chłopakowi przez ramię, który pisze smsy.
©anyaberkut/stock.adobe.com
Styl życia
Skąd mam wiedzieć, czy mój partner ma dobre intencje?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.   Rozpoznanie kłamstwa lub nieczystych intencji u partnera może trwale zburzyć zaufanie, a tym samym naruszyć podstawy związku.   Czy psychologia miłości umożliwia poznanie intencji partnera?   Dość łatwo przychodzi nam posądzanie ludzi o to, że mają wobec nas nieczyste intencje . Zdarza się nawet, że zarzucamy to najbliższym, również partnerowi. Choć łatwo oskarżać o to inną osobę, warto uzmysłowić sobie, że rozpoznanie własnych motywacji nie jest takie proste. Często jest ich wiele raz i nie wszystkie są w pełni uświadomione. Dlatego wbrew obietnicom z różnych artykułów, nie warto wierzyć w to, że możemy sprawiedliwie ocenić intencje drugiej osoby .   Jak poznać czy partner kłamie i czy musi to zniszczyć zaufanie w związku?   Badania z zakresu psychologii pozwoliły na ustalenie wielu oznak tego, że ktoś kłamie . Można to poznać po sposobie w jaki opowiadania – na przykład dziwnym, sztywnym stylu, nadmiernie poetyckim lub rozwlekłym, zawierającym dużo szczegółów. Inną wskazówką może być sposób zachowania – uporczywe patrzenie na rozmówcę lub też unikanie jego wzroku, objawy zdenerwowania, pomimo braku powodu czy nieuzasadniona agresja.   Kłamstwo nie zawsze musi zniszczyć zaufanie w związku , zależy jakiej kwestii dotyczy i czym jest spowodowane. Można też powiedzieć, że jest wręcz na odwrót – im większe zaufanie partnerzy mają do...

Dwie kobiety siedzące blisko siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Relacje międzyludzkie – wpływ komunikacji niewerbalnej na odbiór przekazu
Relacje interpersonalne, czyli związki między ludźmi to sposób komunikowania się: wyrażania uczuć i postaw, przekazywania informacji. Relacje między partnerami mogą być pozytywne - wyrażać się poprzez miłość, intymność; negatywne – kiedy pojawia się manipulacja, nienawiść lub pozostawać obojętne – rozmówcy wykazują wobec siebie dystans emocjonalny. Na rozumienie komunikatu wpływ ma w 93% komunikacja niewerbalna (mimika, gestykulacja, postawa) i elementy prozodyczne (ton głosu), słowa to tylko 7%.

Relacje interpersonalne, czyli związki między ludźmi to sposób komunikowania się: wyrażania uczuć i postaw, przekazywania informacji. Relacje między partnerami mogą być pozytywne - wyrażać się poprzez miłość, intymność; negatywne – kiedy pojawia się manipulacja, nienawiść lub pozostawać obojętne – rozmówcy wykazują wobec siebie dystans emocjonalny. Na rozumienie komunikatu wpływ ma w 93% komunikacja niewerbalna (mimika, gestykulacja, postawa) i elementy prozodyczne (ton głosu), słowa to tylko 7%. Relacje interpersonalne a komunikacja niewerbalna Na komunikację niewerbalną składają się mimika – wyraz twarzy, kinezjetyka – postawa, gesty, pozycja ciała, proksemika – odległość od rozmówcy oraz parajęzyk – wysokość i natężenie głosu. Sygnały niewerbalne należy łączyć z kulturą, w której wychował się rozmówca.   Mowa ciała nie kłamie – przykładowe sygnały niewerbalne, na które warto zwrócić uwagę w relacjach międzyludzkich: Negatywne relacje międzyludzkie Aby prawidłowo odczytać znaczenie mowy ciała, konieczne jest połączenie minimum dwóch elementów. O tzw. postawie zamkniętej, mówimy, kiedy na przykład ktoś siedząc, krzyżuje nogi, ręce i odchyla ciało do tyłu – suma tych sygnałów sugeruje, że dana osoba jest nastawiona negatywnie do rozmówcy. Inne, ważne symptomy niewerbalne to: gwałtowne odwrócenie głowy – wrogie nastawienie ; ręce splecione na piersi – wrogie nastawienie; ręce ukryte głęboko w kieszeni – skrywanie uczuć; przestępowanie z nogi na nogę – zdenerwowanie; brwi do połowy obniżone – zakłopotanie; całkowite obniżenie brwi – dezorientacja, strach; masowanie płatków uszu – obawa, dezorientacja; palce u stóp skierowane do środka – niepewność; palec wskazujący podniesiony do ust – chęć przerwania...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik