młoda dziewczyna siedzi przed komputerem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ochrona wizerunku, czyli jak chronić prywatność zdjęć w sieci?

Rozpowszechnianie wizerunku nie zawsze polega tylko na jego zwielokrotnieniu, ale na upublicznieniu w jakiejkolwiek formie – w galerii, na Facebooku, na stronie internetowej, w prasie itd.. Coraz częściej trzeba bardzo pilnować swojej prywatności i tego, by nikt jej nie wykorzystał przeciwko nam.

Rozpowszechnianie wizerunku nie zawsze polega tylko na jego zwielokrotnieniu, ale na upublicznieniu w jakiejkolwiek formie – w galerii, na Facebooku, na stronie internetowej, w prasie itd.. Coraz częściej trzeba bardzo pilnować swojej prywatności i tego, by nikt jej nie wykorzystał przeciwko nam.

 

Wizerunkiem nazywamy utrwalenie fizycznego obrazu danej osoby w taki sposób, że może być ona rozpoznana. Mamy więc do czynienia z wizerunkiem nie tylko w sytuacji fotografii, ale także filmu czy karykatury.

Na czym polega ochrona wizerunku?

Wizerunek można rozpowszechniać tylko w trzech sytuacjach, o których mówi w Art. 81 Ustawy o prawie autorskim:

  • Osoba, której wizerunek jest rozpowszechniany wyraziła na to zgodę lub otrzymała zapłatę za pozowanie do zdjęć,
  • Osoba jest powszechnie znana, ponieważ pełni funkcje publiczne, a zdjęcie zostało wykonane podczas wykonywania pracy, np. wójt podczas imprezy dożynkowej czy piosenkarz podczas koncertu,
  • Osoba, o której wizerunku mowa, jest tylko szczegółem całości, np. jest uczestnikiem koncertu, elementem krajobrazu, członkiem większego zgromadzenia czy jakiejkolwiek większej imprezy publicznej.

W każdym inny wypadku nie można tego robić, ponieważ jest to bezprawne. W sytuacji, gdy wbrew woli doszło już do rozpowszechnienia wizerunku danej osoby, może ona domagać się usunięcia wizerunku z miejsc, w których się pojawił, zakazu dalszego rozpowszechniania, przeprosin oraz finansowej rekompensaty w postaci:

  • Zapłaty odszkodowania,
  • Zapłaty zadośćuczynienia,
  • Zapłaty na wskazany cel społeczny.

Na czym polega ochrona wizerunku w sieci?

Internet przyjmie wszystko – nie ma żadnego cenzora, który zdecyduje, jakie zdjęcia nadają się do publikacji, a jakie nie. Dlatego ciężar odpowiedzialności za to, jakie dane i w jaki sposób wizerunek widnieje w siebie w dużej mierze spoczywa na samych użytkownikach. Nie dbając o ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, dajemy dostęp do swoich zdjęć, które mogą być później wykorzystywane przez innych. Nie oznacza to, że dajemy tym samym przyzwolenie na to – często może jednak być tak, że nasze zdjęcia krążą po internecie, czasem mogą być w dodatku zmienione w programie graficznym, a my nie mamy o tym zielonego pojęcia. Nie ułatwiaj więc pracy trollom internetowym i bardzo uważnie wybieraj zdjęcia i uprawnienia do ich oglądania.

 

Co jakiś czas warto też sprawdzić w wyszukiwarce Google swoje imię i nazwisko – może się nagle okazać, że powstał na jakimś portalu twój fikcyjny profil, który wykorzystuje zdjęcia z innego. Oprócz samej kwestii ochrony wizerunku weź pod uwagę także to, że fikcyjny portal z nie do końca kulturalnymi treściami może zobaczyć twój obecny lub ewentualny przyszły pracodawca.

 

Kolejną rzecz, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę jest dokładne czytanie regulaminów portali, na których się rejestrujesz. Kilka lat temu portal Nasza Klasa umieścił w regulaminie informację, że będzie mógł wykorzystywać zdjęcia użytkowników do promocji strony. Wielu internautów się zbuntowało i usunęło konta. Jednak tego typu zapisy pojawiają się w wielu miejscach. Wiele portali jest na przykład połączonych z Facebookiem, z którego mogą czerpać informacje o statusie związku, odwiedzanych klubach, importować zdjęcia itd. Zanim więc pozwolisz jakiejkolwiek stronie czy aplikacji na dostęp do danych z portalu społecznościowego, zapoznaj się dokładnie z zasadami, wedle których będzie z tych informacji korzystał.


 

pisanie umowy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Masz ziemię i z niej nie korzystasz? Umowa dzierżawy to nic trudnego
Umowa dzierżawy gruntu jest odmianą umowy najmu. Polega na oddaniu na pewien czas przedmiotu dzierżawy – gruntu, ziemi – z prawem do pobierania pożytków, jakie może ta ziemia przynieść. Dzierżawca w ramach tej umowy jest zobowiązany do czynszu osobie, od której ją dzierżawi a także opłacania podatku za tę nieruchomość.

Umowa dzierżawy gruntu jest odmianą umowy najmu. Polega na oddaniu na pewien czas przedmiotu dzierżawy – gruntu, ziemi – z prawem do pobierania pożytków, jakie może ta ziemia przynieść. Dzierżawca w ramach tej umowy jest zobowiązany do czynszu osobie, od której ją dzierżawi a także opłacania podatku za tę nieruchomość. Podstawowe pojęcia w umowie dzierżawy ziemi Sporządzając umowę dzierżawy gruntu, należy posługiwać się określoną nomenklaturą: wydzierżawiający – to osoba fizyczna lub prawna, która jest właścicielem lub posiadaczem danego gruntu. Czym się różni posiadacz od właściciela? Właściciel to osoba, która ma akt własności danej ziemi, jest jego właścicielem w sensie prawnym. Posiadacz natomiast to osoba, która faktycznie dysponuje daną ziemią. Na przykład właścicielem może być ojciec, a posiadaczem syn, który faktycznie tą ziemią się zajmuje; dzierżawca – to osoba fizyczna lub prawna, które w pewnym sensie wynajmuje, czyli wydzierżawia dany teren; czynsz dzierżawny – opłata, za jaką grunt jest udostępniany. Umowa dzierżawy ziemi powinna być zawarta pisemnie, jednak w przypadku, gdy okres dzierżawy wynosi mniej niż jeden rok, może być także zawarta ustnie. Jednak lepiej jest trzymać się pisemnego wariantu, ponieważ zgodnie z artykułem 660 Kodeksu Cywilnego niezachowanie tej formy może być potraktowane jako zawarcie umowy na czas nieokreślony . Jakie informacje powinna zawierać umowa dzierżawy gruntu Umowa dzierżawy ziemi powinna zawierać: dane osoby wydzierżawiającej i dzierżawcy, czyli strony umowy; czas, na jaki umowa zostaje zawarta; oznaczenie terenu, który jest przedmiotem umowy – jego wielkość, położenie, numer działki itd.; wysokość czynszu dzierżawnego, sposób i termin jego uiszczania; określenie, która ze stron opłaca podatek i inne koszta.

anna-dereszowska-dafi
East News
Newsy
Anna Dereszowska jest w ciąży! Aktorka po raz trzeci zostanie mamą 
Według medialnych doniesień, 40-letnia Anna Dereszowska niedługo powita na świecie swoje trzecie dziecko!

Wygląda na to, że również rok 2021 to prawdziwy baby boom w polskim show biznesie. Jak właśnie poinformował jeden z portali, kolejna piękna polska aktorka spodziewa się dziecka! Chodzi o Annę Dereszowską, która już wkrótce ma zostać mamą po raz trzeci. Sprawdźcie szczegóły! Zobacz także:  Anna Dereszowska walczy o wzrok córki. Będzie potrzebna operacja? Anna Dereszowska spodziewa się dziecka Anna Dereszowska  ze związku z Piotrem Grabowskim ma 13-letnią córkę Lenę. Ponadto jest również mamą 6-letniego Maksa, który jest owocem miłości gwiazdy i jej obecnego partnera, Daniela Duniaka. Jednak według informacji uzyskanych przez portal Pudelek.pl, wkrótce rodzina aktorki znów się powiększy! Jak zdradził informator portalu, gwiazda jest w drugim trymestrze ciąży. Aktualnie aktorka pracuje na planie serialu "Komisarz Mama", w którym wciela się w postać Inspektor Patrycji Madalińskiej. Zdjęcia do nowego sezonu produkcji kończą się w połowie lipca, a potem planowana jest przerwa, dlatego też ciąża Anny Dereszowskiej nie wpłynie w żaden sposób na kontynuację pracy na planie. Zdjęcia do tej transzy serialu kończą się w połowie lipca, więc do tego czasu produkcji uda się kadrować ujęcia tak, żeby nie było widać ciążowego brzuszka. Potem planowana jest przerwa w zdjęciach, więc Ania trafiła z ciążą idealnie .  Wróci akurat na nagrania kolejnej transzy, które będą miały miejsce   już po porodzie -  powiedziała w rozmowie z portalem Pudelek.pl osoba z produkcji. Na ten moment aktorka jeszcze nie skomentowała tych medialnych doniesień. Oczywiście nam nie pozostaje nic innego jak serdecznie pogratulować pięknej gwieździe! Życzymy dużo zdrowia i...

Córka Grzegorza Ciechowskiego o reklamie z udziałem artysty
Akpa
Newsy
Córka Ciechowskiego atakuje wdowę za reklamę z ojcem. Jest już odpowiedź
Skrobiszewska wystosowała oświadczenie

Kilka dni temu w mediach zawrzało. Okazało się, że marka garniturów Bytom wykorzystała wizerunek Grzegorza Ciechowskiego do nowej kampanii reklamowej. Nie trzeba było długo czekać na falę krytyki ze strony członków zespołu Republika czy internautów. Najbardziej dostało się wdowie po artyście, Annie Skrobiszewskiej , której wszyscy zarzucają chęć wzbogacenia się kosztem zmarłego muzyka. Przypomnijmy:  Ciechowski w kampanii znanej marki. Muzycy Republiki i internauci atakują wdowę po muzyku Głos w sprawie zabrała również córka artysty ze związku z Małgorzatą Potocką, Weronika . Dziewczyna przyznaje, że nie miała wpływu na decyzję podjętą przez Skrobiszewską. Jest jej przykro, że tata może zacząć być kojarzony z reklamą, a nie muzyką, tak jak było do tej pory: Mimo tego, że jestem córką, zostałam pominięta w podjęciu decyzji o użyciu wizerunku oraz nazwiska mojego Ojca w tej reklamie. Mówi się o deptaniu pamięci o Ciechowskim, kupczeniu jego wizerunkiem. Użycie jego wizerunku, nazwiska i renomy do reklamy to naruszenie mojego prawa do pamięci o Nim jako o artyście a nie celebrycie którym nigdy nie chciał być - pisze Weronika w liście do prezesa marki Wdowa po Ciechowskim nie widzi w tym niczego złego. Uważa, że muzyk może być wielką inspiracją dla innych: Grzegorz miał swój niepowtarzalny styl i wiele osób go kopiowało. Ubierał się jak chciał, sam wybierał rzeczy do sesji zdjęciowych, nie korzystał z usług stylistów. Choć nie interesował się raczej modą, to przywiązywał dużą wagę do swojego wizerunku scenicznego i dbał o to, aby jego ubranie stanowiło z muzyką którą wykonywał spójną całość. Kiedy firma BYTOM zwróciła się do mnie z chęcią stworzenia ubrań inspirowanych stylem Grzegorza, pomyślałam że jeśli spadkobiercy tak wielkich artystów, jak Cybulski czy Hłasko wyraziły zgodę, to...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik