Party Stories
Dzienniczek samokontroli
© abidika/Fotolia.com
Styl życia

W jaki sposób uzupełniać dzienniczek samokontroli cukrzyka?

Dzienniczek samokontroli cukrzyka należy uzupełniać po każdym badaniu poziomu glukozy i wzięciu leków lub insuliny. Należy też dokładnie spisywać wielkość i skład posiłków. Notes można dostać u diabetologa, kupić w sklepie medycznym lub pobrać z Internetu.

Dzienniczek samokontroli cukrzyka należy uzupełniać po każdym badaniu poziomu glukozy i wzięciu leków lub insuliny. Należy też dokładnie spisywać wielkość i skład posiłków. Notes można dostać u diabetologa, kupić w sklepie medycznym lub pobrać z Internetu.

 

Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną, która objawia się nadmiarem glukozy we krwi. Przyczyną dolegliwości jest niedobór insuliny w organizmie. W leczeniu cukrzycy wykorzystuje się leki i insulinę oraz dietę opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo należy też kontrolować poziom cukru we krwi. Można to robić przy pomocy dzienniczka cukrzyka.

Czym jest dzienniczek samokontroli cukrzyka?

Dzienniczek samokontroli cukrzyka to notes, w którym diabetyk zapisuje parametry swojej choroby oraz przyjmowane leki. W ten sposób zarówno chory, jak i lekarz, mogą kontrolować przebieg cukrzycy. Dzienniczek może mieć formę elektroniczną lub papierową. Chory powinien zabierać wypełniony notes na każdą wizytę u lekarza (nie tylko diabetologa). Warto pamiętać, że noszenie dzienniczka przy sobie może uratować cukrzykowi życie w przypadku zasłabnięcia lub wypadku. Na podstawie danych z notesu ratownicy medyczni będą wiedzieli, na co choruje poszkodowany i jaką dawkę leku należy mu podać.

Zasady prowadzenia dzienniczka samokontroli cukrzyka

Dzienniczka samokontroli należy używać według następujących zasad:

 

 • regularne zamieszczanie danych – zdarza się, że cukrzyk robi pomiary glukozy o nieodpowiednich porach (na przykład po śniadaniu, zamiast na czczo). W przypadku pominięcia pory badania, należy taką informację umieścić w notesie;

 

 • wpisywanie prawdziwych informacji – fałszowanie wyników badań negatywnie wpływa na dobór leczenia;

 

 • aktualizowanie dzienniczka – należy aktualizować dane, które nie są ściśle związane z cukrzycą (na przykład: nazwisko, dane kontaktowe, inne choroby przewlekłe).

Co powinno znajdować się w dzienniczku samokontroli?

Dzienniczek ma zazwyczaj formę tabelki. W notesie powinno znaleźć się miejsce na poniższe informacje:

 • imię i nazwisko chorego,
 • kontakt do chorego (niezbędny w przypadku zgubienia dzienniczka),
 • masa ciała,
 • ciśnienie tętnicze,
 • inne choroby przewlekłe,
 • leki przyjmowane na stałe (dawka i częstotliwość przyjmowania),
 • data i godzina badania,
 • glikemia na czczo (poziom glukozy we krwi),
 • glikemia przed posiłkiem,
 • glikemia 2 godziny po każdym posiłku,
 • poziom insuliny we krwi,
 • przyjęte leki lub dawka insuliny,
 • dokładna zawartość i ilość posiłków (na przykład, ile kromek chleba zjadł chory i jakiego rodzaju było pieczywo),
 • aktywność fizyczna (rodzaj, stopień intensywności i czas trwania ćwiczeń),
 • uwagi (tu warto wpisać informacje o samopoczuciu lub chorobie).

Zakup dzienniczka samokontroli cukrzyka

Dzienniczek samokontroli dostaje każdy cukrzyk od lekarza prowadzącego. Notes można również wykonać samodzielnie, pobrać z Internetu, kupić w sklepach medycznych albo na aukcjach internetowych (ich cena nie przekracza 10 złotych). Dzienniczek jest również dołączany do sprzętu przeznaczonego dla diabetyków, czyli penów do insuliny, igieł lub glukometru.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie cukrzycy 1 i 2 stopnia: kontrola stężenia glukozy w organizmie
Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.   Zdrowy dorosły człowiek na czczo powinien mieć nie więcej niż 100 miligramów glukozy w 1 decylitrze krwi. Normą dla zdrowych dzieci i młodzieży jest 70 do 110 miligramów glukozy w 1 decylitrze na czczo. Objawy cukrzycy typu 1 i 2 – hipoglikemia i hiperglikemia Najczęściej badania na cukrzycę robi się wówczas, gdy zauważalne są objawy niedocukrzenia (hipoglikemii) lub zbyt dużego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii).   Hiperglikemia objawia się: silnym uczuciem pragnienia, częstomoczem, osłabieniem i ciągłym zmęczeniem, trudnym gojeniem się ran , pogorszeniem wzroku (utratą ostrości).   Dla hipoglikemii charakterystyczne są: ciągłe uczucie głodu, drżenie mięśni, niepokój, dezorientacja, nadmierne pocenie się , pogorszenie wzroku.   Aby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub 2, należy badać poziom cukru we krwi codziennie przez kilka dni, lekarz może zlecić też wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą , którego wynikiem jest tzw. krzywa cukrowa. Po zdiagnozowaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia dla cukrzycy 1 stopnia – uzupełniającego insulinę w organizmie, lub dla cukrzycy 2 stopnia – farmakologicznego połączonego ze zmianą stylu życia (więcej ruchu, dieta dla cukrzyków) bądź polegającego na wykonywaniu zastrzyków z insuliny jak w cukrzycy typu 1. Leczenie cukrzycy typu 1: cukrzyca młodzieńcza Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna, zwana też cukrzycą młodzieńczą. Choroba objawia...

słodycze
© natashamam35/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.   Chorzy na cukrzycę typu 1. obniżają poziom cukru poprzez wstrzyknięcie sobie insuliny. O właściwy poziom cukru we krwi można też dbać na inne sposoby, m.in. dzięki diecie. Glukoza – co to jest Glukoza jest cukrem prostym, który dla wielu organizmów stanowi podstawowe źródło energii niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Źródłem glukozy są spożywane przez człowieka węglowodany, które przetwarzane są do postaci glukozy w przewodzie pokarmowym. Glukoza wchłaniana jest następnie z jelita cienkiego do krwi, a wraz z nią transportowana do komórek organizmu dostarczając im energii. Jeżeli wchłanianie glukozy jest zaburzone, gromadzi się ona we krwi, podczas gdy komórki organizmu pozostają „niedożywione”. Prowadzi to często do hiperglikemii, stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie wysokie . Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo U dorosłego, zdrowego człowieka prawidłowe stężenie cukru we krwi powinno na czczo wynosić mniej niż 100 mg/dl. O hiperglikemii można mówić wtedy, kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 100 mg/dl. Przy cukrzycy poziom cukru przekracza 200 mg/dl. Poziom cukru można zbadać podczas badań laboratoryjnych. Należy zgłosić się w tym celu na czczo na pobieranie krwi. Próbka krwi zostanie przeanalizowana i oznaczone zostanie stężenie glukozy w surowicy na czczo i jeśli jest taka potrzeba – po obciążeniu glukozą (czyli po spożyciu 75 mg glukozy). Szacunkowe badanie można...

Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner