Osoba chora na cukrzycę bada poziom cukru we krwi
©HasanEROGLU/fotolia
Styl życia

Angiopatia cukrzycowa: mikroangiopatia i makroangiopatia

Angiopatia cukrzycowa jest swoistym powikłaniem cukrzycy. Zmiany angiopatyczne są jedną z głównych przyczyn choroby, inwalidztwa oraz zgonów wśród osób chorych na cukrzycę. Około 60-70% osób, które chorują na cukrzycę umiera przed osiągnięciem średniego okresu życia. Powodem zgonów są powikłania narządowe, które wynikają ze zmian zwyrodnieniowych w żyłkach, tętniczkach i włośniczkach oraz w małych i średnich tętnicach.

Angiopatia cukrzycowa jest swoistym powikłaniem cukrzycy. Zmiany angiopatyczne są jedną z głównych przyczyn choroby, inwalidztwa oraz zgonów wśród osób chorych na cukrzycę. Około 60-70% osób, które chorują na cukrzycę umiera przed osiągnięciem średniego okresu życia. Powodem zgonów są powikłania narządowe, które wynikają ze zmian zwyrodnieniowych w żyłkach, tętniczkach i włośniczkach oraz w małych i średnich tętnicach.

Angiopatia, czyli mikroangiopatia i makroangiopatia

Powikłania angiopatii obejmują układ nerwowy. Ze względów patogenetycznych i klinicznych angiopatia cukrzycowa dzielona jest na mikroangiopatię (choroba obejmująca głównie narząd wzroku, nerki i skórę) oraz makroangiopatię (choroba niedokrwienna serca, miażdżyca kończyn dolnych i tętnic mózgu). Zmiany patologiczne w mikroangiopatii zajmują drobne naczynia – włośniczki i naczynia o średnicy < 100 µm oraz włośniczki siatkówki, nerek i mikrokrążenia stóp. Wśród mikroangiopatii – czynnościowych i morfologicznych zmian naczyń włosowatych – wymienia się: retinopatię, nefropatię i neuropatię. Retinopatia cukrzycowa prowadzi do upośledzenia funkcji naczyń oraz do utraty wzroku. Nefropatia cukrzycowa powoduje zmiany w naczyniach kłębuszków nerkowych, które prowadzą do stwardnienia i niewydolności nerek. Neuropatia cukrzycowa dotyczy naczyń obwodowych, nerwów ruchowych, czuciowych i włókien nerwowych narządów wewnętrznych. Zmiany makroangiopatyczne zajmują duże i średnie tętnice oraz tętniczki w organizmie.

Angiopatia a miażdżyca

W grupie osób z powikłaniami angiopatycznymi miażdżyca występuje czterokrotnie częściej niż w populacji ogólnej. Najczęściej miażdżyca zajmuje kończyny dolne – głównie naczynia poniżej kolan (tętnice grzbietowe stóp, tętnice strzałkowe i piszczelowe). Zmiany postępują szybko i są nasilone. Powikłania są rozsiane i mają wieloodcinkowy charakter. Lepkość krwi jest zwiększona. Płytki krwi są zdolne do adhezji i agregacji. Z miażdżycą współistnieją także zmiany mikroangiopatyczne.


Powikłania cukrzycy
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Wczesne i późne powikłania cukrzycy – nieleczone mogą doprowadzić do śmierci
Wczesne i późne powikłania cukrzycy są spowodowane przede wszystkim zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Nieleczona choroba niedokrwienna serca lub kwasica cukrzycowa może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Wczesne i późne powikłania cukrzycy są spowodowane przede wszystkim zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Nieleczona choroba niedokrwienna serca lub kwasica cukrzycowa może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Cukrzyca – skutki nieleczonych powikłań Powikłania cukrzycy są jednymi z najczęstszych przyczyn inwalidztwa oraz obniżenia jakości życia diabetyków. Nawet krótkotrwałe zwiększenie stężenia glukozy we krwi może spowodować ostre powikłania cukrzycy. Ostre powikłania cukrzycy czyli wczesne problemy diabetyków Cukrzyca jest chorobą, która wymaga od pacjenta systematyczności i samokontroli . Źle zdiagnozowany rodzaj cukrzycy bądź leczenie w nieodpowiedni sposób mogą wywołać ostre powikłania. Kwasica cukrzycowa – cukrzyca powikłania wczesne Kwasica cukrzycowa (ketonowa) występuje najczęściej w przypadku cukrzycy typu 1 . Kiedy brakuje insuliny, organizm traci energię, więc aby ją pozyskać zachodzi proces lipolizy. W wyniku rozpadu tłuszczów powstają ciała ketonowe , które odkładając się w komórkach, zakwaszają organizm. Nieleczona kwasica cukrzycowa prowadzi do śpiączki cukrzycowej, a w najgorszym wypadku do śmierci pacjenta. Późne powikłania cukrzycy Późne powikłania cukrzycy (przewlekłe) pojawiają się po kilku lub kilkunastu lat trwania choroby. Nasilenie skutków cukrzycy zależy od poprawności sposobu leczenia , np. poprzez zdiagnozowanie typu choroby i dobranie odpowiedniej kuracji. Późne powikłania prowadzą do upośledzenia funkcji nerek, serca i oczu.   Późne powikłania cukrzycy to: zaćma oczu , wybroczyny i wylewy krwawe na siatkówce, zakażenia dróg moczowych, obrzęk nóg i twarzy , pieczenie stóp, wymioty, biegunka, bóle w łydkach,...

masaż stóp
©Samo Trebizan/Fotolia.com
Styl życia
Zespół stopy cukrzycowej, czyli niebezpieczne powikłanie niewyrównanej cukrzycy. Jakie są jej przyczyny i objawy?
Stopa cukrzycowa może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest wynikiem zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, wskutek którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Leczenie wymaga kompleksowego postępowania prowadzonego przez zespół specjalistów.

Stopa cukrzycowa może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest wynikiem zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, wskutek którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Leczenie wymaga kompleksowego postępowania prowadzonego przez zespół specjalistów. Stopa cukrzycowa jest poważnym, przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Polega na niedostatecznym ukrwieniu stopy, co skutkuje zmniejszeniem jej wrażliwości na ból, dotyk oraz temperaturę. Nieleczona stopa cukrzycowa może doprowadzić do amputacji kończyny. Stopa cukrzycowa – jakie są jej przyczyny? Stopa cukrzycowa, a dokładniej zespół stopy cukrzycowej , należy do przewlekłych powikłań cukrzycy . Istotą tego powikłania jest owrzodzenie tkanek głębokich, które lokalizuje się na podeszwowej lub grzbietowej części stopy. Dochodzi do niedokrwienia stopy, a w konsekwencji do: zmniejszenia jej wrażliwości na ból, dotyk, temperaturę oraz utrudnienia procesu gojenia się ran i powstających owrzodzeń. Stopa cukrzycowa może prowadzić do osłabienia struktury kości i stawów, a w efekcie do deformacji stopy i uniemożliwienia chodzenia. Główną przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest źle leczona, niewyrównana cukrzyca , czyli zaniedbywanie terapii mającej na celu regulowanie poziomu glukozy. Skutkiem tego jest bardzo wysokie stężenie cukru we krwi, które prowadzi do trwałego uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych. Stopa cukrzycowa rozwija się w wyniku współwystępowania u diabetyka trzech elementów: uszkodzenia nerwów, wskutek którego następuje pogorszenie lub całkowity zanik czucia bólu, dotyku, temperatury. Stopa ulega deformacji, a palce stają się młoteczkowate. W wyniku braku czucia częściej dochodzi do uszkodzeń stopy w postaci otarć czy owrzodzeń; zaburzenia ukrwienia, które powstaje na...

kobieta badająca poziom cukru
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Rumieniec cukrzycowy w przebiegu cukrzycy
Rumieniec cukrzycowy to jedna z najczęstszych dermatoz obserwowana w przebiegu cukrzycy. Czerwone zabarwienie skóry pojawia się na twarzy, rękach i stopach. Często towarzyszy mu wypadanie brwi.

Rumieniec cukrzycowy to jedna z najczęstszych dermatoz obserwowana w przebiegu cukrzycy. Czerwone zabarwienie skóry pojawia się na twarzy, rękach i stopach. Często towarzyszy mu wypadanie brwi. Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu cukrzycy – świąd, infekcje, obumieranie skóry W przebiegu cukrzycy występuje wiele zmian skórnych, często wynikają one z niewłaściwego uregulowania glikemii (poziomu cukru) lub są wynikiem stosowania niektórych leków cukrzycowych: najczęściej występujące: rumień cukrzycowy i świąd skóry; często występujące: infekcje, np. bakteryjne (głównie gronkowcowe), grzybicze i mieszane; charakterystyczne tylko dla cukrzycy: obumieranie tłuszczowate skóry, dermopatia cukrzycowa; zmiany będące powikłaniem po leczeniu cukrzycy, są to: lipodystrofia poinsulinowa i osutki krostkowo-plamiste. W celu uniknięcia większości z powyższych chorób skórnych należy sumiennie kontrolować glikemię , dbać o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Rumieniec cukrzycowy - przyczyny powstawania, leczenie Do pojawienia się czerwonych plam o nieostrych brzegach na skórze twarzy (głównie policzki, nos, czoło i broda), dłoni i stóp dochodzi w wyniku mikrowylewów podskórnych powodowanych krótkotrwałą hiperglikemią. Hiperglikemia prowadzi też do powstawania mikrotętniaków. Stan ten jest obserwowany szczególnie u osób młodych, z wieloletnią cukrzycą typu 1, które nie kontrolują jej we właściwy sposób. Jedynym sposobem na pozbycie się rumieńca cukrzycowego jest uregulowanie cukrzycy. Pielęgnacja skóry u osób chorych na cukrzycę Skóra osób chorych na cukrzycę wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest ona wrażliwa, przesuszona, łuszczy się i często również swędzi. Dlatego używanie odpowiednich, silnie natłuszczających i regenerujących dermokosmetyków i emolientów przyniesie ulgę oraz poprawi komfort...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner