Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Badanie poziomu glukozy
© 6okean/Fotolia.com
Styl życia

Hipoglikemia to nie tylko problem cukrzyków. Pierwsze objawy niedocukrzenia to senność, zawroty głowy i drżenie

Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.

Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.

 

Cukrzykom zaleca się zawsze mieć przy sobie tabletki z glukozą i porcję glukagonu.

Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to stan niskiego poziomu cukru we krwi. Najczęściej dotyczy chorych na cukrzycę, którzy zażywają insulinę lub leki stymulujące działanie insuliny.

Wyróżnia się 3 rodzaje hipoglikemii:

 • łagodna (poziom cukru spada do 70 miligramów na decylitr); 
 • umiarkowana (60 miligramów);
 • ciężka (poniżej 55 miligramów).

W stanie łagodnej hipoglikemii objawy mogą nie występować, a w umiarkowanej nie wymagają pomocy osób trzecich. Ciężki stan hipoglikemii jest niebezpieczny dla życia i zdrowia, wymaga szybkiej interwencji medycznej.

 

Przyczyną niedocukrzenia może być za duża dawka insuliny, nieprawidłowe odżywianie, wysiłek fizyczny i choroby

 

Hipoglikemia najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę typu 1, dużo rzadziej typu 2.

 

U diabetyków niedocukrzenie może być spowodowane:

 • zbyt wysoką dawką przyjętej insuliny,
 • zażyciem leków obniżających poziom glukozy w osoczu krwi,
 • przyspieszonym działaniem insuliny, co może być spowodowane wysoką temperaturą (na przykład w saunie i podczas kąpieli),
 • forsownym wysiłkiem fizycznym,
 • spożyciem alkoholu,
 • pominięciem posiłku, zbyt małą porcją lub zbyt długą przerwą między posiłkami,
 • za dużym odstępem pomiędzy wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem.

Hipoglikemia może wystąpić również u osób niechorujących na cukrzycę.

 

Może być ona wówczas skutkiem:

 • niewydolności wątroby,
 • niewłaściwej pracy żołądka (występuje wówczas tak zwana hipoglikemia poposiłkowa, czyli reaktywna – ujawnia się do 5 godzin po spożytym posiłku)
 • chorób nerek,
 • nowotworu trzustki,
 • niewydolności kory nadnerczy lub przysadki mózgowej,
 • niedoczynności tarczycy,
 • przewlekłego stresu i sytuacji nerwowych,
 • działania niektórych leków, między innymi regulujących ciśnienie krwi, przeciwdepresyjnych, wykorzystywanych w leczeniu choroby Parkinsona i mocnych środków przeciwbólowych,
 • intensywnego uprawiania sportu przez długi czas,
 • długotrwałej głodówki,
 • nadmiernego spożycia alkoholu.

Zlekceważone objawy hipoglikemii mogą prowadzić do padaczki i śpiączki

Wczesne objawy hipoglikemii to:

 • niepokój, zdenerwowanie, stany lękowe,
 • zawroty głowy,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • kołatanie serca,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy,
 • silne uczucie głodu,
 • drżenie rąk,
 • pocenie.

Wraz z dalszym spadkiem poziomu cukru, objawy hipoglikemii stają się coraz bardziej nasilone.

 

Brak reakcji na pierwsze objawy niedocukrzenia może doprowadzić do:

 • silnego bólu głowy,
 • zaburzeń koordynacji,
 • drętwienia języka, bełkotu,
 • utraty przytomności,
 • padaczki,

śpiączki.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Grejpfruty
© M.studio/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie hipoglikemii – regularne posiłki, leki lub coś słodkiego na wszelki wypadek
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, dotyczy głównie diabetyków, ale w łagodnej fazie może dotknąć też osoby niechorujące na cukrzycę. W przypadku lekkiego niedocukrzenia wystarczy przyjąć małą dawkę cukru lub połknąć tabletkę z glukozą. W ciężkiej fazie choremu podaje się zastrzyk glukagonu. Na co dzień bardzo ważne jest pilnowanie regularności posiłków i dieta bogata w warzywa, nabiał i produkty pełnoziarniste.

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, dotyczy głównie diabetyków, ale w łagodnej fazie może dotknąć też osoby niechorujące na cukrzycę. W przypadku lekkiego niedocukrzenia wystarczy przyjąć małą dawkę cukru lub połknąć tabletkę z glukozą. W ciężkiej fazie choremu podaje się zastrzyk glukagonu. Na co dzień bardzo ważne jest pilnowanie regularności posiłków i dieta bogata w warzywa, nabiał i produkty pełnoziarniste.   Hipoglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi gwałtownie się obniża. Przyczyną niedocukrzenia może być za duża dawka przyjętej insuliny , forsowny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta, przyjmowanie leków obniżających poziom laktozy oraz choroby nerek i żołądka. Dieta przy częstych atakach hipoglikemii: dużo warzyw, nabiał i grejpfrut Aby uniknąć hipoglikemii, należy jeść regularnie. Odstęp pomiędzy posiłkami nie powinien wynosić więcej niż 3-4 godziny. Taki sposób odżywiania zapobiega nagłemu spadkowi glukozy we krwi. W diecie należy ograniczyć lub całkiem wyeliminować alkohol, papierosy, kawę i produkty spożywcze bogate w węglowodany przyswajalne. Oznacza to rezygnację z cukru, miodu, słodyczy, pieczywa piekarniczego, napojów gazowanych i soków, produktów z białej mąki i wyrobów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym. Należy natomiast jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym , to znaczy takie, które powodują jedynie łagodne zwyżki i spadki poziomu cukru i nie prowadzą do gwałtownych wahań. Są to przede wszystkim świeże warzywa, rośliny strączkowe , przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste i owoce, takie jak grejpfrut, pomarańcza i jabłko. Leczenie łagodnej hipoglikemii: tabletki z glukozą, cukier i pełnoziarniste pieczywo W przypadku łagodnej hipoglikemii chory może pomóc sobie samodzielnie, dostarczając do krwioobiegu...

Hipoglikemia
© Kwangmoo/Fotolia.com
Styl życia
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie: objawy, przyczyny i leczenie oraz dieta
Pocenie się, osłabienie, niepokój czy kołatanie serca to niektóre objawy hipoglikemii. Niedocukrzenie jest skutkiem m.in. spożycia zbyt małej ilości cukrów lub przyjęcia za dużej dawki insuliny lub leków od cukrzycy. Leczenie hipoglikemii polega na podaniu glukozy i wezwaniu pogotowia.

Pocenie się, osłabienie, niepokój czy kołatanie serca to niektóre objawy hipoglikemii. Niedocukrzenie jest skutkiem m.in. spożycia zbyt małej ilości cukrów lub przyjęcia za dużej dawki insuliny lub leków od cukrzycy. Leczenie hipoglikemii polega na podaniu glukozy i wezwaniu pogotowia.   Hipoglikemia to spadek poziomu glukozy we krwi poniżej 70 miligramów na decylitr. Wówczas pojawiają się pierwsze objawy niedocukrzenia . Brak reakcji w tym czasie może skutkować ciężką hipoglikemią, czyli obniżeniem stężenia glukozy poniżej 40 miligramów na decylitr krwi. Grozi to śpiączką hipoglikemiczną i śmiercią. Objawy hipoglikemii i ryzyko związane z niedocukrzeniem Niezależnie od przyczyny hipoglikemii jej objawy są zwykle takie same. Dolegliwości związane z niedocukrzeniem mogą wystąpić w różnym nasileniu i nie wszystkie jednocześnie. Należą do nich: osłabienie, drżenie rąk, niepokój, nagłe silne uczucie głodu, nerwowość, zaburzenie koncentracji , napięcie mięśni, zaburzenie widzenia, rozszerzenie źrenic, pocenie się, kołatanie serca, zaburzenie koordynacji ruchowej, w ciężkiej hipoglikemii śpiączka i śmierć na skutek zatrzymania krążenia.   Hipoglikemia u dzieci w pierwszych 4 tygodniach życia jest fizjologiczna i jej epizody nie powinny się powtarzać po 1. miesiącu życia. Niedocukrzenie u noworodka można rozpoznać po szybkim wychładzaniu ciała, zaburzeniach oddychania, dreszczach, czasem występują też wymioty, bladość skóry i ogólna apatyczność. Dziecko z niedocukrzeniem jest rozdrażnione i nie ma apetytu. Przyczyny hipoglikemii i hipoglikemia poposiłkowa Przyczyną hipoglikemii najczęściej jest spożycie niewystarczającej ilości cukrów lub nadmiar insuliny. Do niedocukrzenia mogą...

Dziewczyna pokazuje przyrząd do mierzenia cukru.
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Profilaktyka cukrzycy – zdrowa dieta, utrzymanie prawidłowej wagi i ruch
Profilaktyka cukrzycy polega na utrzymywaniu prawidłowej wagi, zrezygnowaniu z palenia tytoniu oraz przestrzeganiu zasad zdrowej diety. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną.

Profilaktyka cukrzycy polega na utrzymywaniu prawidłowej wagi, zrezygnowaniu z palenia tytoniu oraz przestrzeganiu zasad zdrowej diety. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną.   Podczas leczenia cukrzycy podawanie są zastrzyki z insuliny (w przypadku cukrzycy typu 1). Diabetyk musi stale przestrzegać radykalnej diety cukrzycowej i kontrolować poziomu cukru we krwi (cukrzyca typu 2). Leczenie cukrzycy jest procesem długotrwałym i wymagającym systematyczności. Profilaktyka cukrzycy – utrzymanie prawidłowej wagi, regularny wysiłek fizyczny Jednym z działań profilaktycznych cukrzycy jest utrzymywanie prawidłowej wagi. Wielu diabetyków to osoby z otyłością. Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2. Ważną rolę odrywa także aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia indywidualnie dopasowane do preferencji ćwiczącego lub regularne spacery dotlenią organizm, poprawią ukrwienie i pomogą utrzymać prawidłową wagę . Profilaktyka cukrzycy to także zdrowa dieta Tłuste i słodkie posiłki należy zastąpić pokarmami bogatymi w błonnik , witaminy i minerały. Dieta w cukrzycy powinna zawierać duże ilości owoców i warzyw (szczególnie zielonych – sałata, brokuł, kapusta), które oprócz minerałów i witamin są także źródłem flawonoidów – przeciwutleniaczy i barwników. Flawonoidy stymulują produkcję insuliny i hamują proces glikacji – łączenia białek z glukozą. W diecie cukrzycowej znaleźć powinny się także otręby , ryby , ciemny ryż, ciemne pieczywo i chude mięsa. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowań na choroby naczyniowo-sercowe jest również palenie papierosów. W profilaktyce cukrzycy zalecane jest zrezygnowanie z palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia napojów alkoholowych. W grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę są osoby po 45. roku życia, dlatego po przekroczeniu tego wieku, należy regularnie wykonywać badania krwi. ...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner