Reklama

Sól morska zawiera minerały i jest bezpieczną alternatywą dla soli kuchennej. Żelazo, jod, magnez to tylko niektóre składniki odżywcze, jakie znajdują się w składzie soli morskiej.

Reklama

Nadmiar soli wpływa na organizm negatywnie, powoduje miażdżycę, nadciśnienie i inne skutki uboczne. Ale nie oznacza to, że należy całkowicie pozbyć się jej z codziennej diety. Jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania organizmu.

Alternatywą tradycyjnej soli kuchennej jest sól morska. Podobnie jak sól kuchenna, tak i sól morska ma w swoim składzie sód – główny czynnik, który wpływa na negatywną ocenę wpływu soli na organizm. Nadmiar sodu jest niebezpieczny, ponieważ powoduje gromadzenie się wody w organizmie (sprzyja to powstawaniu opuchlizny), zakłóca pracę nerek i zwiększa ciśnienie tętnicze. Ale ten sam sód stanowi też jeden z niezbędnych składników dostarczanych organizmowi. Pełni naczelną funkcję przy skurczach mięśni i właściwym przebiegu procesów biologicznych. Pobudza enzymy do pracy i jest ważnym składnikiem kości i stawów.

Brom, cynk, magnez, żelazo – minerały zawarte w soli morskiej

Specjaliści od spraw żywności i żywienia zapewniają, że sól morska jest bardziej wartościowa, niż popularna sól kuchenna. Uzyskuje się ją w procesie odparowania wody morskiej, dlatego w jej składzie znajduje się wiele cennych dla zdrowia minerałów (takich jak brom, cynk, magnez, żelazo). Jest bogata w naturalny jod – niezbędny dla zdrowia mikroelement. Ten rodzaj soli jest lekko szary (im bardziej szare są kryształki soli, tym więcej jest w nich minerałów) i bardziej wilgotny niż sól tradycyjna. Ze względu na swój intensywny smak, powinna być stosowana w mniejszych ilościach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama