Biała filiżanka pełna ziaren kawy.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kofeina to substancja psychoaktywna. Czy można się od niej uzależnić?

Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?

Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?

 

Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w roślinach np. w kawie, herbacie lub ziarnach kakaowca. Kofeina może być także otrzymywana syntetycznie. Jest środkiem psychoaktywnym. Kofeina dodawana jest do niektórych produktów spożywczych, takich jak napoje energetyzujące oraz inne napoje gazowane (występuje przede wszystkim w coli). Jest powszechnie wykorzystywaną substancją psychoaktywną. Jej roczne spożycie szacuje się na ok. 120 000 ton.

Kasia gotuje z Polki.pl: szybkie ciasto jogurtowe

Pobudzające działanie kofeiny

Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (korę mózgu) i poprawia metabolizm. Kofeina zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak: serotonina, adrenalina, dopamina i noradrenalina. Wykorzystywana jest w celach leczniczych i konsumpcyjnych. Kofeina zmniejsza odczucie przemęczenia i sennego nastroju. Przywraca ostrość umysłu. Zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Stosowanie kofeiny w większych dawkach wpływa na rdzeń kręgowy. Kofeina ma właściwości anksjogenne – może zwiększać uczcie lęku i niepokoju. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zmniejsza napięcie mięśni gładkich rozszerzając oskrzela. Przyspiesza przemianę materii i pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. Ma właściwości przeczyszczające i moczopędne. Wprowadzona do organizmu kofeina wchłania się w ok. 45 minut. Kofeina działa pozytywnie na niektóre układy organizmu ludzkiego i jest bezpieczna, o ile jej dzienna dawka nie przekracza 600 mg dziennie (2-3 filiżanki kawy dziennie). W przypadku kobiet w ciąży dawka spożycia kofeiny jest ograniczona i wynosi do 300 mg dziennie.

Negatywny wpływ kofeiny na organizm

Kofeina zwiększa ryzyko zachorowań na raka pęcherza moczowego i przekształca się w organizmie w kwas moczowy, który jest przyczyną skazy moczanowej. Niektóre osoby po wypiciu napoju zawierającego kofeinę doświadczają osłabienia pamięci, osłabienia równowagi oraz drżenia palców lub dłoni. To efekt wypłukiwania magnezu z organizmu.

 

Kofeina obniża poziom wapnia i podnosi poziom fosforu. Ta dysproporcja powoduje zakłócenie procesu krzepnięcia krwi i osłabienie struktury kostnej. Kofeiny powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ zwiększa ona ryzyko poronień i obumarcia płodu.

Uzależnienie od kofeiny

Kofeina jest związkiem, który powoduje uzależnienie fizyczne i psychiczne. Zespół abstynencyjny – przykre doznania fizyczne i psychologiczne związane z odstawieniem kofeiny – objawiają się pogorszeniem nastroju, brakiem koncentracji, poczuciem zmęczenia, sennością i bólem głowy. Przyjmowanie dużych dawek kofeiny powoduje negatywne odczucia, takie jak niepokój i pogorszenie nastroju. Kofeina zwiększa insulinoodpornosć, dlatego powinni unikać jej cukrzycy.

Przedawkowanie kofeiny – nudności, wymioty i drgawki

Przedawkowanie kofeiny, czyli spożycie jej w dawce przekraczającej 600 mg, powoduje silne pobudzenie ruchowe. Objawami przedawkowania kofeiny są: drżenie rąk, zaburzenia układu pokarmowego i niepokój ruchowy. Kofeina przyspiesza akcję serca, może powodować bezsenność, nudności i wymioty. W silnym zatruciu kofeiną może dojść do porażenia ośrodka oddechowego i drgawek. Śmiertelna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to ok. 10 gramów. Śmierć następuje w wyniku migotania komór serca.

 

Pijąc napoje z kofeiną należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. Przez moczopędne właściwości kofeiny wydalamy więcej wody niż przyjmujemy w trakcie picia napoju.  

gorąca kawa
©Givaga/fotolia
Styl życia
Objawy i skutki przedawkowania kofeiny
Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.   Objawy przedawkowania kofeiny: fizyczne i psychiczne Najczęściej kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, ale należy pamiętać, że zawierają ją także inne napoje. Maksymalna dawka kofeiny dla młodego, zdrowego człowieka to 600 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a także nadmiernym pobudzeniem i niepokojem. Kofeina oddziałuje na układ nerwowy i zwiększa wydzielanie adrenaliny w organizmie. Ponadto kawa pita w dużych ilościach negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Podrażnia śluzówkę żołądka i obciąża wątrobę, powodując dolegliwości bólowe i problemy z trawieniem. Nadmiernemu spożyciu kofeiny towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Natomiast jej działanie moczopędne może skutkować odwodnieniem organizmu, jeśli pije się jej za dużo . Objawem odwodnienia jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Kofeina uniemożliwia zaśnięcie, a długotrwały brak snu także bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Przedawkowanie kofeiny wiąże się też, paradoksalnie, z zauważalnym spadkiem energii.   Skutki przedawkowania kofeiny – rozbicie, skok ciśnienia, drgawki, a nawet śmierć Przedawkowanie kofeiny może zakończyć się nawet zgonem, jeśli nie pozwala zasnąć przez więcej niż 70 godzin. Długotrwały brak snu może wywołać halucynacje. Gdy jest jednorazowe, skutkuje rozbiciem, brakiem energii, spadkiem produktywności i silnym niepokojem. Jeśli przyjęta dawka kofeiny była bardzo duża, może powodować drgawki. Przedawkowanie tej substancji skutkuje również skokiem ciśnienia, zwiększając ryzyko udaru i zawału ....

Yerba mate-właściwości
© katrin_timoff/Fotolia.com
Styl życia
Yerba mate – jak działa na organizm?
Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski, pochodzi z Ameryki Południowej. Suszone i rozdrobnione liście tej rośliny zalane ciepłą lub zimną wodą są popularnym napojem w tej części świata. Swoją międzynarodową popularność yerba zawdzięcza zawartości dużej ilości składników odżywczych. Picie mate m. in. pozytywnie wpływa na stan skóry, przyspiesza efektywność kuracji odchudzających, chroni serce oraz opóźnia starzenie.

Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski, pochodzi z Ameryki Południowej. Suszone i rozdrobnione liście tej rośliny zalane ciepłą lub zimną wodą są popularnym napojem w tej części świata. Swoją międzynarodową popularność yerba zawdzięcza zawartości dużej ilości składników odżywczych. Picie mate m. in. pozytywnie wpływa na stan skóry, przyspiesza efektywność kuracji odchudzających, chroni serce oraz opóźnia starzenie.   Napój z ostrokrzewu paragwajskiego najlepiej przyrządzać z suszu. Korzystanie z yerby w postaci torebek do ekspresowego zaparzania nie tylko obniża walory smakowe, ale również zmniejsza zdrowotne właściwości mate. Warto zaopatrzyć się w bombillę (specjalną rurkę do picia), dzięki której do ust nie dostają się fragmenty listków. Wpływ yerba mate na stan skóry Yerba jest bogatym źródłem antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki . Wolne rodniki są odpowiedzialne z przyspieszanie procesów degeneracyjnych w tym również mechanizmów starzenia. Picie yerba mate może opóźniać powstawanie zmarszczek . Ponadto napój ten wpływa pozytywnie na jędrność skóry zwiększając jej gęstość poprzez hamowanie rozpadu kolagenu i elastyny. Ze względu na działanie oczyszczające i moczopędne yerba jest również pomocna w walce z trądzikiem . Yerba mate a odchudzanie Picie mate przyspiesza i usprawnia pracę układu pokarmowego (likwiduje zaparcia) oraz zmniejsza apetyt. Zawarty w niej kwas chlorogenowy ogranicza przyswajanie cukrów z pożywienia oraz zapobiega przemianie komórek macierzystych w komórki tłuszczowe, co ma bezpośredni wpływ na redukcję tycia. Znajdujące się w liściach mate katechiny blokują rozpuszczalność tłuszczu w żółci, dzięki czemu jest on gorzej przyswajany. Jednocześnie...

zielona herbata
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zielona herbata a karmienie piersią
W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne.

W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie przeciwników Jako że w trakcie karmienia nie zaleca się picia żadnych napojów pobudzających, to niektórzy odradzają picie kawy i herbaty . Osoby te twierdzą, że jeżeli matka będzie piła zieloną herbatę podczas laktacji , dziecko stanie się rozdrażnione oraz będzie miało kłopoty ze snem. Jeśli picie kawy podczas karmienia uznawane jest za absolutnie niewłaściwe (ze względu na wysoką zawartość kofeiny), tak zastąpienie czarnego trunku zieloną herbatą nazywa się mniejszym złem. Kolejnym argumentem jest wypłukiwanie z organizmu matki cennego pierwiastka, jakim jest żelazo . Mówi się także o możliwym odwodnieniu dziecka ze względu na moczopędne właściwości zielonej herbaty. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie zwolenników Miłośnicy zielonej herbaty podkreślają jej zdrowotne działanie – pomaga usunąć resztki pokarmowe z jelit oraz nawadnia komórki . Zawarte w zielonej herbacie polifenole (antyoksydanty) chronią przed nowotworami, chorobami krążenia, spowalniają proces starzenia, wpływają korzystnie na pracę mózgu i ułatwiają koncentrację. Ponadto herbata zawiera cynk, fluor i nie podrażnia żołądka. Jeśli liście herbaty zielonej zaparzy się po raz kolejny, to herbata przestaje działać pobudzająco, a zaczyna wpływać na człowieka uspokajająco.   Wydaje się, że picie w okresie laktacji jednej czy dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie nie powinno zaszkodzić dziecku, a może nawet wpłynąć pozytywnie na jego zdrowie. Kofeina w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik