Dwóch chłopców odrabia lekcje
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci – rymowanki i skojarzenia

Ćwiczenia ortograficzne powinny być przyjemne dla dziecka – to gwarantuje, że będą również skuteczne. Zabawa, rymowanie, skojarzenia – takie metody nie będą kojarzyły się dziecku z nudą i rutyną, dzięki czemu szybko opanuje zasady polskiej pisowni.

Ćwiczenia ortograficzne powinny być przyjemne dla dziecka – to gwarantuje, że będą również skuteczne. Zabawa, rymowanie, skojarzenia – takie metody nie będą kojarzyły się dziecku z nudą i rutyną, dzięki czemu szybko opanuje zasady polskiej pisowni.

 

Opisane tu ćwiczenia ortograficzne pomogą w szczególności dyslektykom oraz dzieciom określanym w psychologii jako „żywe srebro” (indywidualny wzorzec myślenia, który można rozpoznać po tym, że dziecko jest bardzo dynamiczne, najlepiej uczy się przez doświadczanie, ma problem z przyswajaniem nowych treści, które komunikowane są ustnie).

Kasia gotuje z Polki.pl: tort czekoladowy z bitą śmietaną i owocami

Ćwiczenia ortograficzne – wierszyki ortograficzne

Naucz dziecko zasad ortografii przez rymowane wiersze, np.

  • zasada wymieniania się: „ó-o/e/a” i „rz-r”

Nikną wszelkie niepokoje,
Kiedy stwierdzę: dwójka — dwoje,
Przed pomyłką mnie ustrzeże:
Wrócę — wracam, pióro — pierze.
Nie drży także ma stalówka,
Pisząc: -ówna, -ów i -ówka.
Zaokrąglam ó w dwu słowach:
ósmy, ów, bo: osiem, owa.

  • zasada pisowni „u”

Zapamiętaj zawsze tu
Pisz otwarte zwykłe "u"
W słowach: skuwka i zasuwka
Gdyż wyjątkiem są te słówka:
W cząstkach:-unka, -un i - unek
Opiekunka, zdun, pakunek
Pisz je także w cząstce -ulec
Więc budulec i hamulec
W ulu, dwu, gdzie „u” litera
Wyraz kończy lub otwiera
Wreszcie - niech nikt nie kreskuje
W czasowniku cząstki -uje.

Ćwiczenia ortograficzne – skojarzenia

Dzieci uczą się pisowni kilku wyrazów, łącząc pisownię z obrazem, np. ż to żółw, rz – rzeka, h – herbata, ch – chleb, u – ucho, ó – ósemka. Będą to frazy, słowa kluczowe. Ucząc się każdego innego słowa, dzieci wracają do wyrazu – bazy, np. fusy – widzą fusy, które oblepiają ucho, czują intensywny aromat herbaty, chomik – chomik bawi się chlebem, rozrywa go na kawałki. Najlepiej uczyć się zasad ortograficznych w ustalonej kolejności, np. pierwsze ż, potem rz itd. i tworzyć całe historie obrazkowe. Jest to metoda opierająca się na mnemotechnice – zapamiętywaniu przez budowanie skojarzeń (tworzeniu „żywych obrazów”, pamięć = obraz+akcja).

 

leżąca kobieta
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Trening mózgu – cztery sposoby na lepszą pamięć
Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości.

Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości. Trening mózgu to ćwiczenie koncentracji Wbrew pozorom dużo bardziej efektywne jest wykonywanie rzeczy jedna po drugiej niż robienie ich jednocześnie (to złudna oszczędność czasu). Dlatego, jeśli np. gotujesz obiad, to zrezygnuj z pisania na komputerze w tym samym czasie. W pracy będziesz uzyskiwać lepsze rezultaty, jeśli zaplanujesz sobie przerwy. Możesz także powiesić sobie w miejscu pracy kartkę z czarną kropką i wpatrywać się w nią przez 5 minut (najlepiej ustaw stoper). Przez ten czas o niczym nie myśl (im częściej będziesz powtarzać to ćwiczenie, tym lepiej będziesz potrafił się skoncentrować). Relaks – skuteczny trening mózgu Bardzo wiele osób nie lubi egzaminów ustnych, ponieważ w momencie, kiedy egzaminator zadaje pytanie, w ich głowach pojawia się pustka. Niezwykle często ci sami ludzie kilka minut po wyjściu ze stresującego miejsca, potrafią udzielić poprawnej odpowiedzi. To pokazuje, jak stres niszczy pamięć . W takiej sytuacji najlepiej przywołać jakieś miłe wspomnienia (np. odpoczynek nad morzem) i unikać towarzystwa osób, które panikują. Za nasze odprężenie odpowiadają w mózgu fale alfa – tuż po przebudzeniu oraz kilka minut przed zaśnięciem mózg najlepiej przyswaja informacje. Trenuj mózg przez skojarzenia Jeśli masz nauczyć się nowych słówek, skojarz je z innymi, już ci znanymi, np. jeżeli nie możesz zapamiętać nazwy...

zielony groszek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakich zasad przestrzegać na diecie odchudzającej brzuch?
Przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia jest jedną z zasad obowiązujących w diecie odchudzającej brzuch. W odchudzeniu brzucha pomoże włączenie do diety większej ilości błonnika oraz pełnowartościowych białek, a ograniczenie nasyconych tłuszczów i cukru.

Przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia jest jedną z zasad obowiązujących w diecie odchudzającej brzuch. W odchudzeniu brzucha pomoże włączenie do diety większej ilości błonnika oraz pełnowartościowych białek, a ograniczenie nasyconych tłuszczów i cukru. Zasada 1. Produkty, których należy się wystrzegać w diecie odchudzającej brzuch Produkty, które zawierają dużo szybko przyswajalnych węglowodanów sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Do tych produktów należą wysokoprzetworzone słodycze (ciastka, batony, wafelki, czekolady nadziewane itp. itd.), ale również białe pieczywo (z mąki pszennej oczyszczonej) i białe makarony. Równie niekorzystne - również ze względu na zawartość tłuszczów nasyconych są produkty typu fast food (hamburgery, hot dogi, frytki itp.) jak i chipsy i produkty smażone. Ograniczyć należy również sól, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie . Wyłączenie lub znaczne ograniczenie w diecie tych produktów będzie pierwszym krokiem do szczupłego brzucha, ale też do wzrostu poziomu energii i poprawy samopoczucia. Zasada 2. Co jest zalecane w diecie odchudzającej brzuch? Woda . Organizm potrzebuje nawodnienia, aby tracić kilogramy i spalać tłuszcz. Łatwo policzyć ile wody dziennie powinno się wypijać – na każdy kilogram ciała powinno się dostarczyć 30 ml wody dziennie. Wody, a nie na przykład sztucznie dosładzanych soków owocowych, bo te nie będą już sprzyjały chudnięciu. Błonnik . Przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Produkty bogate w błonnik to m.in. pełnoziarniste pieczywo , makarony, surowe warzywa, płatki owsiane, owoce, kasza jęczmienna, kasza gryczana, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych. Białko . Jest sycące i po posiłku, którego częścią było białko głód nie będzie tak szybko odczuwalny. Zatem dobrze sięgnąć po ryby, chude mięsa, nabiał, drób oraz jajka, a także...

matka czytająca dziecku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego warto uczyć dzieci wierszyków – kształtowanie umiejętności językowych
Wierszyki dla dzieci kształtują w dziecku umiejętność sylabizowania, wpływają na ogólne umiejętności językowe oraz rozwijają umiejętność mowy poprzez pokazanie dziecku melodii języka.

Wierszyki dla dzieci kształtują w dziecku umiejętność sylabizowania, wpływają na ogólne umiejętności językowe oraz rozwijają umiejętność mowy poprzez pokazanie dziecku melodii języka. Dlaczego warto czytać wiesze dla dzieci? Wierszyki dla dzieci są szczególnie lubiane przez najmłodszych. Są krótkie, wpadają w ucho, łatwo się ich nauczyć i przez to dziecku łatwiej je powtarzać za rodzicem. Dzięki temu, dzieci ćwiczą pamięć , uczą się rozpoznawać głoski i rozumieć to, co słyszą. Kojarzą także słowa z ich znaczeniem. Najmłodsi dostrzegają także melodię języka, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy .   Czytanie wierszy dzieciom to także świetny sposób na wyciszenie dziecka przed snem lub po prostu na miłe chwile spędzone razem z rodzicem. Jakie wierszyki warto czytać dzieciom? Do najpopularniejszych autorów wierszy dla dzieci należą Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Ich twórczość bawi i uczy wiele pokoleń i cieszy się nieustającą popularnością wśród najmłodszych. Do klasyki poezji dziecięcej należy także Maria Konopnicka . Warto dobrać takie wierszyki, które będą uczyć dziecka pozytywnych zachowań, będą pozwalały mu poznawać świat i będą niosły ze sobą jakieś wartości. Wierszyki dla dzieci "Nie rusz Andziu, tego kwiatka, Róża kole" - rzekła matka. Andzia mamy nie słuchała, Ukłuła się i płakała.”   „W pokoiku na stoliku stało mleczko i jajeczko. Przyszedł kotek, wypił mleczko, a ogonkiem stłukł jajeczko. Przyszła pani, kotka zbiła, a skorupki wyrzuciła.”   „Łyżka, nożyk i śliniaczek, je śniadanie niemowlaczek. Na śliniaczku misie siedzą, pewnie też śniadanie jedzą.” Jak uczyć trzylatki? Poznaj zabawy rozwojowe dla dzieci - to przyjemność i nauka w jednym. Zbliżają się kolonie lub wycieczka? Umil czas maluchom zabawami integracyjnymi...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik