szczęśliwa rodzina na łonie natury
©Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia

Styl hygge – co jest kluczem do szczęścia w filozofii hygge oraz jak ona odzwierciedla się w świecie materialnym

Hygge to duńska filozofia szczęścia, według której, aby być szczęśliwym, należy cieszyć się z małych rzeczy, być blisko natury i uprawiać aktywność fizyczną. Ruch to radość, a nie przymus. Ubrania w stylu hygge są ciepłe i wygodne, np. miękkie swetry i dresy, puchate skarpetki czy luźne jeansy.

Hygge to duńska filozofia szczęścia, według której, aby być szczęśliwym, należy cieszyć się z małych rzeczy, być blisko natury i uprawiać aktywność fizyczną. Ruch to radość, a nie przymus. Ubrania w stylu hygge są ciepłe i wygodne, np. miękkie swetry i dresy, puchate skarpetki czy luźne jeansy.

Na temat stylu życia hygge powstaje coraz więcej poradników. Najpopularniejszym z nich jest książka autorstwa Marie Tourell Soderberg „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”.

Hygge czyli klucz do szczęścia

Hygge to filozofia życia, zapoczątkowana w Danii, która przeciwstawia się pośpiechowi i pogodni za sukcesem. Kluczem do szczęścia jest cieszenie się z małych rzeczy, np. dźwięku kropel obijających się o parapet, zabawy z dziećmi, spaceru z psem, wspólnego rodzinnego obiadu. Styl hygge to sztuka tworzenia miłej i przytulnej atmosfery oraz radość z obcowania z ludźmi i zwierzętami. Tylko odcięcie się od świata telewizji i nowoczesnych technologii pozwala wyciszyć się, odpocząć i spędzać czas z najbliższymi. Zwolennicy filozofii twierdzą, że żyjąc według zasad hygge, człowiek będzie nie tylko szczęśliwszy, zdrowszy, ale także szczuplejszy.

Ruch to zdrowie i szczęście

W stylu życia hygge bardzo ważne jest obcowanie z naturą, ponieważ daje to szczęście, spokój i wyciszenie. Według tej filozofii osoby, które uprawiają sport, powinny zamiast ćwiczyć na siłowni, wybrać aktywność na świeżym powietrzu. W hygge ruch to szczęście, a nie przykry obowiązek. Z ćwiczeń fizycznych można czerpać radość, a szczególnie gdy wykonywane są w grupie.

Oczyszczanie umysłu

W krajach skandynawskich popularną formą rozrywki jest polowanie. Jego największą częścią jest oczekiwanie na zwierzynę, co pozwala oczyścić umysł, głęboko oddychać i skoncentrować się. Aby poczuć taki stan, nie trzeba koniecznie uczestniczyć w polowaniu, wystarczy wybrać się do parku lub lasu, usiąść na ławce i odpocząć. Spędzanie czasu na łonie natury obniża poziom stresu, łagodzi złość i agresję oraz dodaje energii i nastraja optymistycznie do świata.

Styl hygge – moda damska, akcesoria domowe

Filozofia hygge ma swoje odzwierciedlenie w świecie materialnym. Kluczem do szczęścia jest otaczanie się przedmiotami, które poprawiają nastrój i relaksują. Ubrania w stylu hygge to np. wygodna bluza czy sweter w jasnych kolorach, ciepłe skarpetki, miękki szlafrok, luźne jeansy. Do ubrań nosi się raczej minimalistyczną biżuterię, bo najważniejsza jest wygoda. Na miłe otoczenie składa się np. puchaty koc i poduszki, świeczki zapachowe, smaczne i gorące napoje. Przestrzeń zaprojektowana w stylu hygge to taka, w której można czuć się przytulnie i bezpiecznie, dlatego każdy dodatek, który powoduje taki stan, jest idealny w pomieszczeniu. Oświetlenie stanowi także istotny element tej filozofii życia. Im bardziej przytłumione światło, tym jest bardziej hygge. Duńczykom najbardziej odpowiada światło, jakie wydobywa się np. ze świecy, z ogniska lub kominka oraz zachodzącego słońca.

Kobieta przytula pudło z prezentem.
©Evgenia Tiplyashina/Fotolia.com
Styl życia
Wyjątkowe prezenty na Dzień Kobiet do 500 złotych: luksusowe, nastrojowe i romantyczne
Prezent na Dzień kobiet to zwykle drobny podarunek lub bukiet kwiatów. Jeśli mężczyzna dysponuje jednak większym budżetem, to może zaskoczyć swoją ukochaną luksusowym prezentem. Najlepsze propozycje do 500 złotych to kupon na zabiegi SPA lub inne usługi, gadżety w stylu hygge oraz romantyczna kolacja w renomowanej restauracji.

Prezent na Dzień kobiet to zwykle drobny podarunek lub bukiet kwiatów. Jeśli mężczyzna dysponuje jednak większym budżetem, to może zaskoczyć swoją ukochaną luksusowym prezentem. Najlepsze propozycje do 500 złotych to kupon na zabiegi SPA lub inne usługi, gadżety w stylu hygge oraz romantyczna kolacja w renomowanej restauracji.    Oryginalny prezent dla niej nie musi być rzeczą. Świetnym rozwiązaniem są także różnego rodzaju usługi oraz czas spędzany we dwoje w miłych okolicznościach. Luksusowy prezent na Dzień Kobiet – zakupy z doradcą, SPA i markowe produkty 8 marca to idealna okazja, żeby kobieta mogła poczuć się wyjątkowo i zupełnie inaczej niż na co dzień. Ciekawe propozycje luksusowych prezentów do 500 złotych to na przykład kupon na zakupy z osobistym stylistą (personal shopperem) lub pakiet zabiegów w SPA obejmujący masaże, zabiegi upiększające i lampkę wina. W tym budżecie można również kupić ekskluzywne podarunki dla kobiet, takie jak markowe perfumy , złotą biżuterię czy zegarek. Nastrojowy prezent dla kobiety – podarunki w stylu hygge Hygge to bardzo modny ostatnio koncept, który określany jest jako duńska sztuka szczęścia. Jest to filozofia, której przypisuje się fakt, że Duńczycy uważani są za najszczęśliwszy naród na świecie. Hygge polega na szukaniu przyjemności w małych rzeczach i cieszeniu się codziennymi sprawami . Może to być na przykład poranna kawa pita bez pośpiechu czy cały dzień spędzony z rodziną. Prezenty w stylu hygge to świetny pomysł na Dzień Kobiet . Najlepsze propozycje do 500 złotych to na przykład: elegancki komplet pościeli (200-400 złotych), dziergany puf do siedzenia i czytania (250-450 złotych), miękki pled (250-300 złotych), lampka podłogowa (300-500 złotych), zestaw porcelany śniadaniowej...

kobiety i mężczyzni w strojach sportowych na zajęciach jogi
© WavebreakMediaMicro/Adobe Stock
Styl życia
Czym jest joga? Jakie są korzyści ćwiczenia jogi?
Czy warto ćwiczyć jogę? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – zdecydowanie tak! Joga pomaga wyciszyć umysł, wzmocnić i wysmuklić ciało, zrelaksować się i pozbyć się wielu przykrych dolegliwości oraz poprawić ogólny stan zdrowia.

Czy warto ćwiczyć jogę? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – zdecydowanie tak! Joga pomaga wyciszyć umysł, wzmocnić i wysmuklić ciało, zrelaksować się i pozbyć się wielu przykrych dolegliwości oraz poprawić ogólny stan zdrowia.   Joga to nie tylko zestaw asan (pozycji), które mają na celu wzmocnić i uelastycznić mięśnie oraz poprawić kondycję fizyczną. Joga to filozofia życia, która pochodzi z Indii i liczy sobie już 5000 lat. Dlaczego warto ćwiczyć jogę – korzyści dla ciała System ćwiczeń, na których oparta jest joga, ma pomóc osiągnąć większą świadomość swojego ciała i jaźni, podnieść sprawność fizyczną oraz umysłową, a także poprawić samopoczucie i podnieść jakość życia . Trzy sfery, jakimi są ciało, umysł i duch, są bowiem według indyjskiej filozofii ściśle ze sobą połączone. Pracując nad ciałem, automatycznie poprawia się stan pozostałych dwóch sfer. Korzyści fizyczne i zdrowotne, jakie niesie regularna praktyka jogi to między innymi:   utrzymanie prawidłowej wagi ciała lub redukcja kilogramów, poprawa metabolizmu i usunięcie z organizmu toksyn, elastyczne ciało – praktyka jogi pozwala rozciągnąć i wzmocnić mięśnie oraz poszerzyć zakres ruchów, prawidłowa postawa ciała i zdrowy, silny, prosty kręgosłup, dotlenienie organizmu, które wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia – ma na to wpływ praca nad świadomym, długim, głębokim oddechem. Joga pozwala także pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle pleców, bóle stawów , bóle głowy, bezsenność czy nadciśnienie. Regularne ćwiczenie jogi – korzyści dla umysłu i ducha Praktyka jogi pozornie opiera się na poprawie kondycji ciała. Jednak dzięki...

Kobieta i mężczyzna trenują sztuki walki.
©master1305/Fotolia.com
Styl życia
Wschodnie sztuki walki – korzyści z treningu
Wschodnie sztuki walki cechują się panowaniem nad ciałem i umysłem. Do najbardziej znanych sztuk walki można zaliczyć aikido. Jest to technika pozbawiona agresji. Główną rolę odgrywają w niej rzuty i dźwignie. Popularne jest też karate, które skupia się głównie na trenowaniu postawy wojownika, oraz kung fu, w przypadku którego najważniejsza jest praca nad umysłem.

Wschodnie sztuki walki cechują się panowaniem nad ciałem i umysłem. Do najbardziej znanych sztuk walki można zaliczyć aikido. Jest to technika pozbawiona agresji. Główną rolę odgrywają w niej rzuty i dźwignie. Popularne jest też karate, które skupia się głównie na trenowaniu postawy wojownika, oraz kung fu, w przypadku którego najważniejsza jest praca nad umysłem.   Wschodnie sztuki walki zyskują coraz większą popularność wśród młodzieży . Sporty walki ze wschodu rozwijają ciało i umysł oraz zwiększają pewność siebie. Czym są wschodnie sztuki walki? Wszystkie sztuki walki pochodzą z Azji Wschodniej. Ćwiczenie każdego stylu ma na celu przełamywanie swoich słabości i nieustanne dążenie do panowania nad swoim ciałem . Wszystkie techniki cechują się kontrolą zależną od siły woli. Te elementy są znacznie ważniejsze niż sportowy wynik. Nieodłącznym elementem wschodnich sztuk walki jest kształtowanie cech charakteru , takich jak cierpliwość, opanowanie i koncentracja. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest równowaga ciała i umysłu. Miarą dobrego wojownika jest więc nie tylko fizyczne przygotowanie, ale też poziom zadowolenia z życia. Treningi wschodnich sztuk walki są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać, niezależnie od płci i wieku. Nie są one jednak równoznaczne z wyznawaniem wschodnich wierzeń, ponieważ polscy nauczyciele przekazują adeptom wartości, nie uwzględniając elementów duchowości kultury wschodu. Aikido – sztuka walki bez walki Aikido jest tradycyjną japońską sztuką walki bez przemocy. Praktyka wyklucza rywalizację, a nauczanie skupia się na zasadzie ruchu i energii. Głównym celem walki jest zmiana kierunku lub neutralizacja ataku przeciwnika . Technika aikido polega głównie na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni i...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner