Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kolor oczu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Oczy zwierciadłem duszy: niebieskoocy są bojaźliwi, a ciemnoocy to śpiochy

Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.

Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.

 

Dodatkowo są pewne przesłanki, które pozwalają nam powiązać kolor oczu z różnymi predyspozycjami, które determinuje chociażby poziom melaniny, odpowiedzialny za kolor oczu.

Co mówi o człowieku jasny kolor oczu?

  • Niebieskie oczy – niebieski jest bodaj najbardziej pożądanym kolorem oczu, często kojarzonym z młodością. Niebieski kolor oczu mówi o zdolności do budowania długich i satysfakcjonujących relacji. Osoby z takim kolorem oczu postrzegane są jako pełne spokoju, miłe i bystre. Ewolucyjni psycholodzy uważają, że niebieski jest tak atrakcyjny i kojarzy się ze szczerością, ponieważ na jasnej tęczówce nie można ukryć żadnych zmian (np. plamek), które świadczyłyby o chorobie. Czyste, niebieskie oczy kojarzone są z czystością intencji. Poza tym – kobiety z jasnoniebieskimi oczami odczuwają mniejszy ból podczas porodu (wyniki badań). Niebieskie oczy mogą wskazywać też na pewne nie do końca pozytywne cechy, np. brak otwartości na nowe doświadczenia – niemieccy psychologowie odkryli, że niebieskookie dzieci bardziej obawiają się nowych rzeczy i są mniej otwarte niż ich rówieśnicy. Inni naukowcy dostrzegli związek między niebieskim kolorem oczu a skłonnością do zachorowania na cukrzycę typu 1.
  • Szare oczy – ludzie z szarymi oczami postrzegani są jako mądrzy i uprzejmi, to jednocześnie indywidualiści z pazurem. Są znani ze swojej wrażliwości, elastyczności i siły. Mają analityczny umysł, są racjonalni i wyrażają się precyzyjnie.
  • Zielone oczy – postrzegane są jako bardzo tajemnicze. Ludzie z zielonymi oczami są uważani za ciekawskich z natury, ale i inteligentnych. Są dobrymi kompanami i partnerami. Z drugiej strony dostrzega się u zielonookich tendencję do tego, by zazdrościć innym ludziom. Ten kolor kojarzy się też z powiewem świeżości i naturalnością.

Co mówi o nas ciemny kolor oczu?

  • Orzechowe oczy – ludzie o orzechowym kolorze oczu są często uważani za osoby eleganckie i niezależne. Lubią eksperymentować i próbować nowych rzeczy, a także chętnie podejmują się różnych wyzwań. Lubią dobrą zabawę i są typem raczej imprezowym niż domatora.
  • Brązowe oczy – brązowy to najczęściej występujący kolor oczu. Ludzie go posiadający są uważani za atrakcyjnych, pewnych siebie i niezależnych, którzy bez problemu nawiązują kontakt z innymi ludźmi. Postrzega się ich jako dusze towarzystwa i urodzonych liderów. Brązowy kolor kojarzy się z barwami ziemi i takie też odczucia przenoszone są na brązowookich – to osoby stabilne, spokojne, mogące być solidnym oparciem dla innych. Co ciekawe, ciemnoocy śpią średnio dwie godziny krócej niż osoby z jasnymi oczami (zobacz badania), ale też trudniej im rano wstać.
  • Czarne oczy (czyli bardzo, bardzo ciemne) – osoby z czarnymi oczami są często uważane za godne zaufania i odpowiedzialne. Nie lubią zbyt dużo o sobie mówić, są raczej skryte, ale jednocześnie o bardzo silnym charakterze. Trzymają się w życiu swoich zasad, a przy tym są wiernymi przyjaciółmi, którzy nie zostawiają innych w potrzebie i są na dobre i na złe. Co mówi jeszcze kolor oczu? Ciemnoocy, jak pokazały badania, rzadziej sięgają po alkohol niż osoby z jasnymi oczami oraz są lepszymi sportowcami (zobacz badania). Według naukowców odpowiada za to wysoki poziom melaniny – im jej więcej, tym szybciej może pracować mózg.

 

Co mówi kolor oczu o człowieku? Z jednej strony to szereg naszych skojarzeń z danym kolorem, poprzez które sami tworzymy wyobrażenie na temat danej osoby. Z drugiej – wiele badań potwierdziło, że kolor oczu ma wpływ na pewne aspekty życia jak szybkość przemieszczania się impulsu nerwowego między komórkami czy skłonności do chorób.

Kolor oczu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Oczy zwierciadłem duszy: niebieskoocy są bojaźliwi, a ciemnoocy to śpiochy
Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.

Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.   Dodatkowo są pewne przesłanki, które pozwalają nam powiązać kolor oczu z różnymi predyspozycjami, które determinuje chociażby poziom melaniny, odpowiedzialny za kolor oczu. Co mówi o człowieku jasny kolor oczu? Niebieskie oczy – niebieski jest bodaj najbardziej pożądanym kolorem oczu, często kojarzonym z młodością. Niebieski kolor oczu mówi o zdolności do budowania długich i satysfakcjonujących relacji. Osoby z takim kolorem oczu postrzegane są jako pełne spokoju, miłe i bystre. Ewolucyjni psycholodzy uważają, że niebieski jest tak atrakcyjny i kojarzy się ze szczerością, ponieważ na jasnej tęczówce nie można ukryć żadnych zmian (np. plamek), które świadczyłyby o chorobie. Czyste, niebieskie oczy kojarzone są z czystością intencji . Poza tym – kobiety z jasnoniebieskimi oczami odczuwają mniejszy ból podczas porodu (zobacz więcej ). Niebieskie oczy mogą wskazywać też na pewne nie do końca pozytywne cechy, np. brak otwartości na nowe doświadczenia – niemieccy psychologowie odkryli, że niebieskookie dzieci bardziej obawiają się nowych rzeczy i są mniej otwarte niż ich rówieśnicy. Inni naukowcy dostrzegli związek między niebieskim kolorem oczu a skłonnością do zachorowania na cukrzycę typu 1. Szare oczy – ludzie z szarymi oczami postrzegani są jako mądrzy i uprzejmi, to jednocześnie indywidualiści z pazurem. Są znani ze swojej wrażliwości, elastyczności i siły. Mają analityczny umysł, są racjonalni i wyrażają...

Niemowlę leży na łóżku z otwartymi oczami.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Kolor oczu dziecka. Czy wszystkie niemowlaki mają niebieskie oczy?
Kolor oczu dziecka po narodzinach jest zwykle niebieski, granatowy lub szary. Jest to spowodowane małą ilością melaniny w tęczówce oka. Melanina jest barwnikiem, który odpowiada za kolor włosów, oczu i skóry. Kolor oczu u dziecka może się zmieniać nawet do piątego roku życia.

Kolor oczu dziecka po narodzinach jest zwykle niebieski, granatowy lub szary. Jest to spowodowane małą ilością melaniny w tęczówce oka. Melanina jest barwnikiem, który odpowiada za kolor włosów, oczu i skóry. Kolor oczu u dziecka może się zmieniać nawet do piątego roku życia.   Kolor oczu u większości niemowląt zmienia się w pierwszych miesiącach życia. Większość noworodków rodzi się mając oczy niebieskie, granatowe lub szare. Wynika to z faktu, że w tęczówce oka znajduje się mało melaniny. Melanina jest barwnikiem, od którego zależy kolor oczu, włosów i skóry . Im więcej melaniny znajduje się w tęczówce oka, tym jej kolor jest ciemniejszy (w brązowej tęczówce może zawierać się nawet o 40% więcej melaniny niż w tęczówce niebieskiej). U dzieci rasy białej produkcja melaniny zaczyna się dopiero na kilka tygodni lub miesięcy po narodzinach, dlatego kolor oczu u dziecka może ulegać zmianie. Największe zmiany koloru oczu u dziecka można zauważyć pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia . W przypadku niektórych dzieci zmiany tęczówki mogą zachodzić nawet do piątego roku życia. W kolejnych latach życia kolor tęczówki stabilizuje się. Wyjątek stanowią urazy, choroby lub niektóre zażywane leki, np. pochodne prostaglandyn (leki stosowane w leczeniu jaskry).   Kolor oczu dziecka jest tak zmienny, że w niektórych rysopisach dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia kolor oczu nie jest uwzględniany. Chcesz mieć piękną cerę i ostry wzrok?  Retinol w diecie poprawia stan skóry  i oczu. Co się dzieje w niebezpiecznej sytuacji?  Mózg reaguje na strach  wyrzutem adrenaliny. Chcesz powiększyć piersi?  Przeszczep tłuszczu to metoda bezpieczniejsza niż implanty. Ciekawe kolory tęczówki można uzyskać za pomocą barwnych soczewek kontaktowych.  Choroba fioletowych oczu to tylko legenda.

Oko z fioletową tęczówką
Pixabay/lailajuliana/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Fioletowe oczy, czyli Alexandria's genesis
Fioletowe oczy, czyli choroba Alexandria's genesis nie istnieje. Miejska legenda głosi, że mutacja powoduje bladość skóry, fioletowy kolor tęczówek i wyjątkową długowieczność.

Fioletowe oczy, czyli choroba Alexandria's genesis nie istnieje. Miejska legenda głosi, że mutacja powoduje bladość skóry, fioletowy kolor tęczówek i wyjątkową długowieczność. Pochodzenie legendy o Alexandria's genesis  Zwolennicy teorii o chorobie Alexandria Genesis uważają, że historia kobiet o fioletowych oczach rozpoczęła się ponad tysiąc lat temu. Wtedy tajemnicze światła miały rozbłysnąć na niebie, a osoby które były na zewnątrz zostały nimi napromieniowane i otrzymały bladą skórę z fioletowymi oczami. Jeszcze inni uważają, że kobieta o imieniu Alexandria Augustyn przyszła na świat 29 kwietnia 1329 roku w Londynie. Rodzice dziewczyny szybko zauważyli, że jej oczy zmieniają się z niebieskiego koloru na fioletowy. Mity o chorobie fioletowych oczu Od pewnego czasu krążą po internecie zdjęcia i informacje na temat choroby fioletowych oczu. To wszystko to mity , które mówią, że osoby cierpiące na chorobę Alexandria's genesis po urodzeniu mają niebieski bądź szary odcień oczu, a dopiero po 6 miesiącach zmieniają one barwę na fioletową. Ostatecznie osiągają oczy o ciemnym, głębokim fiolecie. Co więcej, osoby przechodzące mutację genetyczną fioletowych oczu nie mają owłosienia w miejscach intymnych, na ciele, na nogach i na twarzy. Włosy występują jedynie na głowie. Podobno kobiety urodzone z Alexandria's genesis nie mają miesiączki, a mimo to są płodne. Dodatkowo charakterystyczną cechą choroby jest jasna, blada skóra, która jest odporna na opalanie i oparzenia.   Innym mitem na temat Alexandria’s genesis jest opowieść o rzekomym przyspieszonym metabolizmie , który uniemożliwia gromadzenie się zbyt dużych ilości tłuszczu. Taka mutacja genetyczna miałaby występować szczególnie u kobiet pochodzenia euro-amerykańskiego. Ponadto Alexandria's...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner