Wyprawka do chrztu
© Galeria Wieszaczek/Fotolia.com
Styl życia

Organizacja chrztu – o czym trzeba pamiętać

Chrzest dziecka to okazja do spotkania dawno nie widzianej rodziny oraz przeżycia ważnej dla każdego chrześcijanina ceremonii. Istotne jest, aby wcześniej przygotować wszystkie formalności związane z chrztem. Przyjęcie dla gości można zorganizować w domu lub restauracji.

Chrzest dziecka to okazja do spotkania dawno nie widzianej rodziny oraz przeżycia ważnej dla każdego chrześcijanina ceremonii. Istotne jest, aby wcześniej przygotować wszystkie formalności związane z chrztem. Przyjęcie dla gości można zorganizować w domu lub restauracji.

Organizacja chrztu – niezbędne formalności

Bardzo ważnym elementem chrzcin jest wybór rodziców chrzestnych. Dobrze, aby były to osoby mieszkające w niedaleko, dzięki czemu będą mogły często odwiedzać dziecko. Rodzicem chrzestnym może zostać osoba: wierząca i praktykująca, dojrzała (niekoniecznie pełnoletnia), niespokrewniona w linii prostej z dzieckiem (rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo dziecka), posiadająca sakrament bierzmowania, będąca w związku małżeńskim lub stanu wolnego.

 

W kancelarii kościelnej ustala się datę chrztu i opłatę. Przed ceremonią dostarcza się do kancelarii dokumenty, takie jak: akt urodzenia dziecka, akt małżeństwa kościelnego, dokumenty potwierdzające, że rodzice oraz chrzestni przystąpili do spowiedzi oraz zaświadczenia kościelne rodziców chrzestnych potwierdzające ich zdolność do pełnienia tej funkcji. Jeżeli rodzice dziecka nie mają ślubu kościelnego oraz nie deklarują się jako osoby wierzące mogą ochrzcić dziecko, lecz tu wszystko zależy od duchownego i jego osobistego stosunku do takiej sytuacji.

Organizacja chrztu – przyjęcie dla rodziny

Jeżeli na chrzcinach pojawi się dużo gości warto zorganizować przyjęcie w restauracji. Rezerwację dobrze zrobić co najmniej miesiąc wcześniej. Jest to opcja bardzo wygodna, ale niestety droga. Poza tym należy wówczas zabrać ze sobą wszelkie sprzęty potrzebne do pielęgnacji dziecka, ubranka i kosmetyki. W przypadku organizacji przyjęcia w domu, warto wszystko wcześniej przygotować, aby podczas uroczystości rodzice mogli zajmować się dzieckiem. Praktycznym rozwiązaniem jest zamówienie cateringu, co nie jest drogie, a powoli zaoszczędzić wiele czasu spędzonego na przygotowaniach. Gościom można zaproponować obiad, albo symboliczne przekąski.  

Ślub kościelny
© LElik83/Fotolia.com
Styl życia
Ślub kościelny – formalności w kancelarii parafialnej i Urzędzie Stanu Cywilnego
Ślub kościelny wymaga spełnienia określonych formalności - pierwsze dokumenty, które należy wziąć do kancelarii parafialnej, to metryka chrztu i dowód osobisty. Do proboszcza należy zgłosić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem.

Ślub kościelny wymaga spełnienia określonych formalności - pierwsze dokumenty, które należy wziąć do kancelarii parafialnej, to metryka chrztu i dowód osobisty. Do proboszcza należy zgłosić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem.   Ślub konkordatowy jest możliwy w Polsce od 1998 roku i oznacza, że ceremonia kościelna stanowi jednocześnie akt prawny. Ślub kościelny – formalności rozpocznij rok przed ślubem Od 12 do 6 miesięcy przed ślubem warto pójść do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin uroczystości – datę i godzinę. To dobry czas, aby porozmawiać z proboszczem na temat niezbędnych formalności, które trzeba dopełnić, aby wziąć ślub – będziecie mieć czas, aby dobrze przygotować się do uroczystości. W niektórych parafiach wymagane jest na przykład ostatnie świadectwo katechizacji, ale nie jest to norma w całej Polsce. Ślub kościelny – formalności 3 miesiące przed ślubem 3 miesiące przed ślubem należy przyjść do proboszcza parafii, w której odbędzie się ślub zabierając dowód osobisty, metrykę chrztu i świadectwo bierzmowania obojga partnerów. Jeśli ceremonia zaślubin odbywa się w tej samej parafii, w której para przyjmowała inne sakramenty, przynoszenie dokumentów nie jest wymagane (znajdują się na miejscu). Konieczne jest ukończenie kursu przedmałżeńskiego oraz wspólne uczestnictwo narzeczonych w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej oraz udział w trzech konferencjach – można to zrobić również w późniejszym terminie. Na podstawie wymienionych dokumentów i rozmowy z księdzem sporządza się protokół przedślubny , na podstawie którego wygłaszane są zapowiedzi przedślubne w parafii narzeczonych. Po wygłoszeniu zapowiedzi, para powinna przystąpić do spowiedzi. Ksiądz...

Jak zorganizować przyjęcie komunijne?
© zolnierek/Adobe Stock
Styl życia
Przyjęcie komunijne - jak zorganizować z klasą, ale bez przepłacania
Przyjęcie komunijne wymaga nie tylko wcześniejszego zaplanowania i organizacji, ale jest też sporym wydatkiem. Pamiętajmy, że to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu w gronie znajomych i rodziny. Dlatego często bardziej kameralne spotkania pozostawiają po sobie znacznie lepsze wrażenie.

Przyjęcie komunijne wymaga nie tylko wcześniejszego zaplanowania i organizacji, ale jest też sporym wydatkiem. Pamiętajmy, że to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu w gronie znajomych i rodziny. Dlatego często bardziej kameralne spotkania pozostawiają po sobie znacznie lepsze wrażenie.   Komunia jest uroczystością, którą bardzo przeżywają dzieci. Rodzice mają w tym dniu jeszcze więcej pracy, gdyż to oni muszą przygotować późniejsze przyjęcie. Co wybrać, aby dogodzić gościom? Czy lepiej zaprosić ich do domu czy do restauracji? Przede wszystkim spotkanie należy zorganizować tak, aby niepotrzebnie nie przepłacać - zdecydowanie nie należy popadać w przesadę. Przyjęcie w domu Spotkanie po uroczystościach w domu to najlepsza propozycja dla osób, które nie będą miały wielu gości. 10 do 15. osób zmieści się niemal w każdym mieszkaniu, pozwalając w ten sposób znacznie zredukować wydatki np. przez rezygnację z wynajmu sali restauracyjnej. Mieszkanie na ten dzień można wcześniej udekorować wspólnie z dzieckiem, co też będzie stanowiło sposób na rodzinne spędzenie czasu i uświetnienie tego dnia. Maj jest miesiącem, w którym na łąkach można już spotkać pierwsze wiosenne kwiaty - idealnie ozdobią stół. Białe stroiki można wybrać wcześniej w kwiaciarni. Jeśli zapomnieliśmy o bukietach, można ułożyć na stole pojedyncze białe kwiaty.   Aby nie angażować rodziny, dobrze jest wcześniej wybrać i zamówić catering (koszt, w zależności od miasta i wybranego menu, waha się w granicach 50-80 zł za osobę). W ten sposób unikamy konieczności gotowania, co w mieszkaniu pełnym ludzi jest dość uciążliwe. Przyjęcie nie musi być wystawne, ale przy elegancko nakrytym stole na pewno okaże się wyjątkowe. To klimat tworzy całą uroczystość, ważne aby goście dobrze...

bobas z prezentem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Prezent na chrzciny dla chłopca: pomysły
Prezent na chrzciny dla chłopca to wyzwanie nie tylko dla rodziców chrzestnych, ale także dla gości zaproszonych na tę uroczystość. Wszystko zależy od zwyczajów panujących w danej rodzinie. Niektóre prezenty sprawdzą się zawsze, a inne są wyrazem kreatywności obdarowujących.

Prezent na chrzciny dla chłopca to wyzwanie nie tylko dla rodziców chrzestnych, ale także dla gości zaproszonych na tę uroczystość. Wszystko zależy od zwyczajów panujących w danej rodzinie. Niektóre prezenty sprawdzą się zawsze, a inne są wyrazem kreatywności obdarowujących. Klasyczne prezenty na chrzciny dla chłopca Do klasycznych prezentów na chrzciny dla chłopca dawanych z okazji chrztu należy Biblia. Pismo Święte stanowi idealną pamiątkę na całe życie. Kolejnym „klasykiem” wśród prezentów ofiarowywanych na chrzest jest biżuteria. Wbrew pozorom nie jest przeznaczona wyłącznie dla dziewczynek. Biżuteria dla chłopców od lat cieszy się powodzeniem . Są to zwykle krzyżyki i łańcuszki wykonane z klasycznego lub białego złota . Do rodzajów biżuterii można zaliczyć także srebrne bądź złote, często inkrustowane kamieniami i grawerowane, przybory dla dziecka, np. grzebyki lub sztućce. Jeśli żadna z tych opcji nam nie odpowiada możemy pozostać przy równie klasycznym wyborze co poprzednie i po prostu wręczyć pieniądze z okazji chrztu. Rodzice sami wiedzą najlepiej, czego maluszek w danej chwili najbardziej potrzebuje. Prezenty na chrzciny dla chłopca – pomysłowe Jeśli nie chcemy wręczać banalnych prezentów, możemy wykazać się kreatywnością i postawić na prezenty, które będą chłopcu sprawiać radość jeszcze długo. Ciekawym pomysłem na prezent na chrzciny dla chłopca może być: skarbonka w kształcie piłki, wieczne pióro, zorganizowanie maluchowi sesji zdjęciowej, ozdobny kuferek, do którego rodzice mogliby wkładać pamiątki z dzieciństwa chłopca. Prezenty na chrzciny dla chłopca od chrzestnych Rola rodziców chrzestnych podczas chrztu uzależniona jest od zwyczaju przyjętego w rodzinie. Czasem ogranicza się do uczestnictwa we mszy świętej i wręczenia klasycznych prezentów, a czasem to chrzestni, w ramach prezentu...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak