Uśmiechnięte dziecko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

BMI dla dzieci pomoże kontrolować wagę

BMI dla dzieci (z jęz. angielskiego body mass index) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można wykryć możliwe problemy związane z wagą. Wskaźnik zależny jest od płci i wieku dziecka.

BMI dla dzieci (z jęz. angielskiego body mass index) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można wykryć możliwe problemy związane z wagą. Wskaźnik zależny jest od płci i wieku dziecka.

BMI dla dzieci – co to jest?

BMI dla dzieci to kalkulator dzięki któremu możemy obliczyć wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu. U dzieci BMI jest zależne od płci i wieku, natomiast u osób dorosłych wskaźnik nie jest zależny od tych czynników.

 

BMI dla dzieci kontrolowane jest głównie w wieku 2-12 lat. Dzięki niemu można kontrolować wagę dziecka, sprawdzić czy choruje na nadwagę, zespół metaboliczny, jest otyłe, czy waga jest w normie. Wynik miernika jest bardzo ważny i istotny w ocenie zachorowań na schorzenia związane z nadwagą i otyłością. Nieleczone mogą prowadzić w przyszłości do wystąpienia miażdżycy czy cukrzycy.

 

Nadwaga występuje wtedy, kiedy BMI u dzieci jest większe niż 25, a otyłość kiedy wskaźnik przekracza 30. Wtedy dalszą diagnostykę i leczenie powinien przeprowadzić specjalista. Warto weryfikować wagę dziecka i zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, która wywołuje przyrost masy ciała ponad normę. Dlatego należy dbać o dietę dzieci, bo ma ona bezpośredni wpływ na ich zdrowie.

BMI dla dzieci – jak obliczyć?

By obliczyć BMI dla dzieci potrzebne są informacje o wzroście, aktualnej wadze, a także wiek i płeć. Uzyskany wynik jest otrzymywany przez podzielenie masy ciała przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI dla maluszków jest inaczej analizowane niż BMI dla dorosłych.


Nastolatkowie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Wskaźnik BMI – czy nastolatek ma prawidłową wagę?
Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik.

Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik. Obliczanie BMI – waga przez wzrost do kwadratu Wyliczenia wskaźnika BMI dokonuje się, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do drugiej potęgi. Otrzymany wynik odczytany według norm dla dorosłych nie jest wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia wieku dziecka, a na różnych etapach rozwoju udział tkanki mięśniowej i tłuszczowej jest inny. Dlatego do właściwej oceny, czy dziecko ma nadwagę, niedowagę bądź wagę prawidłową, używa się siatek centylowych, które można znaleźć w internecie. Właściwa interpretacja wyników BMI dla nastolatków Siatki centylowe przedstawiają procentowo, ile osób w danym wieku i o danej płci ma podobny wskaźnik BMI. Ważne jest nie tylko to, ile lat ma badana osoba, ale też to, czy jest dziewczynką, czy chłopcem. Taki sposób obliczania BMI dla nastolatków stosuje się dla osób od 2. do 20. roku życia. Obliczeń można dokonać samodzielnie w domu, znając wiek dziecka oraz jego wzrost (co pomoże obliczyć wartość wskaźnika BMI).   Aby zinterpretować wynik, trzeba nanieść go na odpowiednią siatkę centylową i odczytać zakres. Jeśli wynik to mniej niż 5 centyli (jednostek używanych w tej skali), dziecko ma niedowagę. Osobę można zaklasyfikować do szczupłych, gdy jej wynik mieści się w przedziale 5-25 centyli. Natomiast waga prawidłowa znajdować się w granicach od 25 do 85 centyli. Wynik od 85 do 95 centyli oznacza nadwagę , a powyżej 95 centyli – otyłość. Przykładowo wskaźnik BMI przy prawidłowej wadze u 3-latków powinien wynosić: dla dziewczynek 14-17,2 kg na m², dla chłopców 14,4-17,4 kg na m²....

Kobieta mierząca się w talii
Flickr/Tanvir Alam/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Masz wątpliwości czy twoja waga jest właściwa? Oblicz swój wskaźnik BMI
Wskaźnik BMI mimo, że jest prosty w użyciu, jest również bardzo niedokładny w interpretacji niedowagi i otyłości. Obliczeń może dokonać każdy mając do dyspozycji wzrost w metrach oraz wagę ciała podaną w kilogramach.

Wskaźnik BMI mimo, że jest prosty w użyciu, jest również bardzo niedokładny w interpretacji niedowagi i otyłości. Obliczeń może dokonać każdy mając do dyspozycji wzrost w metrach oraz wagę ciała podaną w kilogramach. Co to jest wskaźnik BMI, jak obliczyć BMI? Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) nazywany też wskaźnikiem Queteleta II określa relację pomiędzy masą ciała a wzrostem i jest jednym z ważniejszych mierników opisujących nasz stan fizyczny, ale niestety niewystarczającym. Wartość BMI obrazuje jedynie przybliżoną zawartość tłuszczu w organizmie.   Współczynnik BMI możemy uzyskać poprzez podzielenie wagi wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażony w metrach. BMI = waga (kg) / wzrost (m)² np. Osoba o wzroście 1,78 m i wadze 61 kg ma wagę prawidłową, współczynnik BMI równy 19,25   Wartości BMI dla osoby dorosłej (rozszerzone): BMI poniżej 16 – wygłodzenie, sytuacja bardzo niebezpieczna dla zdrowia; przyczyną takiego stanu może być ciężka choroba nowotworowa, zaniedbanie, skrajne niedożywienie; BMI pomiędzy 16-16,99 – wychudzenie; taki wskaźnik mogą osiągać osoby cierpiące na bulimię, anoreksję lub inne zaburzenia odżywiania, doprowadzenie ciała do stanu długotrwałego wychudzenia może skutkować w przyszłości problemami związanymi z układem kostnym, rozrodczym oraz naczyniowo-sercowym; BMI jest mniejsze niż 17-18,49 - niedowaga; nie jest to stan groźny, ale można nieco przybrać na wadze, jeżeli czujemy się osłabieni; BMI mieści się w przedziale: 18,5-24,99 – waga jest prawidłowa; posiadamy wagę idealną, w związku z czym nie musimy rezygnować z dotychczasowej diety; BMI zawiera się w wartościach: 25-29,99 – nadwaga; to alarm, że już należy zmodyfikować dotychczasowy sposób...

Młoda kobieta stoi na wadze.
©lithian/Fotolia.com
Styl życia
Czym objawia się zbyt niskie i zbyt wysokie BMI?
BMI określa stosunek masy ciała do wzrostu. Zbyt niski wynik skutkuje brakiem miesiączkowania u kobiet, zaburzeniem gospodarki hormonalnej, anoreksją i niepłodnością. Za wysokie BMI prowadzi do chorób wieńcowych i nadciśnienia tętniczego.

BMI określa stosunek masy ciała do wzrostu. Zbyt niski wynik skutkuje brakiem miesiączkowania u kobiet, zaburzeniem gospodarki hormonalnej, anoreksją i niepłodnością. Za wysokie BMI prowadzi do chorób wieńcowych i nadciśnienia tętniczego.   Czym jest BMI?   BMI (Body Mass Index) jest współczynnikiem, za pomocą którego określa się proporcje masy ciała do wzrostu . Jest to skala opracowana dla dorosłych. Dla dzieci przygotowano podobne siatki centylowe , które są dostosowane do danej populacji. Oznaczanie wskaźnika masy ciała służy do oceny zagrożeń chorobami związanymi z nadwagą , otyłością lub niedowagą. Jest to bardzo prosty wzór matematyczny, za pomocą którego każdy w domu może obliczyć masę ciała i sprawdzić, czy jest ona prawidłowa dla jego wieku i wzrostu.   Skutki zbyt niskiego BMI   Za niskie BMI uważa się wskaźnik poniżej 18,5 . Według poszerzonej klasyfikacji, pomiędzy 17 a 18,5 można zauważyć niedowagę, 16-17 wychudzenie, a poniżej 16 wygłodzenie. Niski poziom BMI może być związany z chorobami typu anoreksja i bulimia . Są na nie narażone szczególnie młode kobiety. Zbyt mała masa ciała może wiązać się z wieloma powikłaniami, np. z zaburzeniem gospodarki hormonalnej , niepłodnością, uszkodzeniami układu nerwowego, wahaniami nastroju lub anemią. U kobiet, które mają niedowagę, najczęściej zanika miesiączkowanie , co może prowadzić do bezpłodności. Niedowaga może być też skutkiem różnych chorób, np. nowotworów. Niskie BMI może prowadzić do wyniszczenia całego organizmu.   Skutki zbyt wysokiego BMI   Za wysoka masa ciała wiąże się z nadwagą lub otyłością. Jest ona oznaczona jako wskaźnik BMI powyżej 25. Dokładniej od 25 do 30 określa się jako nadwagę , 30 do 35 – I stopień...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner