Reklama

Białko serwatkowe to wśród osób, które trenują na siłowni jedna z najpopularniejszych odżywek zwiększających masę mięśni. Aminokwasy dostarczane z odżywkami wspomagają wzrost mięśni i przyspieszają spalanie tłuszczu. Można jednak spotkać się z informacjami o ich szkodliwości dla zdrowia, o tym że uszkadza wątrobę i nerki.

Reklama

Właściwości białka serwatkowego

Serwatka jest produktem ubocznym, który powstaje podczas produkcji sera. W naturalnej postaci jest wodnista, żółtawa i ma lekko kwaśny smak. Oprócz łato przyswajalnych aminokwasów, budujących mięśnie i biorących udział w procesie ich regeneracji, zawiera ona też m.in. witaminy z grupy B oraz dobre bakterie, które wzmacniają florę bakteryjną jelit i usprawniają ich perystaltykę, co ma znaczenie przede wszystkim dla osób, które są na diecie wysokobiałkowej. Duża ilość białka w typowej diecie na przyrost masy może powodować zaparcia.

Białka serwatkowe zwiększają uczucie sytości i regulują metabolizm. W ten sposób ułatwiają spalanie tłuszczu. Aminokwasy znajdujące się w serwatce obniżają także poziom złego cholesterolu, wykazują też działanie przeciwnowotworowe.

Białko serwatkowe w postaci proszku powstaje w procesie, podczas którego pozbawia się serwatkę tłuszczu, cukrów i laktozy, a na końcu suszy.

Czy białko serwatkowe jest szkodliwe dla zdrowia?

Samo białko serwatkowe nie szkodzi, a nawet korzystnie wpływa na stan zdrowia. Dopiero w nadmiernych ilościach może obciążać, a nawet uszkadzać organy wewnętrzne: wątrobę i nerki. Dzienną bezpieczną porcję białka łatwo jest przekroczyć, przyjmując je nie tylko wraz z posiłkami, ale też w skondensowanej formie białkowych odżywek. Zalecana dla dorosłej osoby dzienna dawka białka to 0,75 g na każdy kilogram masy ciała. Osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową, mogą przyjmować więcej białka. Nie powinny jednak przekraczać dziennie 1,4 g białka na 1 kg masy ciała. W bilansie białek należy uwzględnić białko pochodzące z odżywek. Jedna porcja odżywki białkowej dobrej jakości dostarcza 20-30 g białka.

Białka serwatkowego powinny unikać osoby nietolerujące laktozy. Może ona znajdować się w śladowych ilościach w sproszkowanym białku serwatkowym.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama