mężczyzna podnosi drążek
Pixabay/MrTommy/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Najlepsze suplementy na przyrost masy mięśniowej

Odżywki na masę stosowane w modelowaniu sylwetki przyspieszają efekty ciężkiej pracy na siłowni. Arginina i kreatyna to dwie substancje, które znacznie ułatwią ci drogę do sukcesu. Tylko która jest lepsza?

Odżywki na masę stosowane w modelowaniu sylwetki przyspieszają efekty ciężkiej pracy na siłowni. Arginina i kreatyna to dwie substancje, które znacznie ułatwią ci drogę do sukcesu. Tylko która jest lepsza?

Co to jest arginina i jak działa?

Arginina to występujący naturalnie w naszym organizmie aminokwas, który ma kluczowy wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim uczestniczy w procesach takich jak: odbudowa i regeneracja tkanek, wzmacnianie układu odpornościowego, zwiększanie wydolności umysłu, regulacja ciśnienia krwi oraz zapobieganie zawałom serca i odtruwanie organizmu z toksyn.

 

Jako syntetyczny suplement arginina jest doceniana za przyspieszanie budowy mięśni. Jest to spowodowane przede wszystkim jej wpływem na hormon wzrostu, a to właśnie procesy związane ze wzrostem są kluczowe w kwestiach związanych z przyrostem masy mięśniowej i utratą tkanki tłuszczowej. Stosowanie argininy przed treningiem powoduje zwiększenie wytrzymałości i siły. W momencie, gdy zostanie zużyta w wyniku intensywnego treningu, wzmacnia proces odnowy komórek poprzez pobudzenie działania składników budulcowych i energetycznych.

 

Arginina najskuteczniej działa przyjmowana w 3 dawkach – przed śniadaniem, przed obiadem i przed kolacją.

Kreatyna – co to jest i jak działa?

Kreatyna to substancja powstająca z aminokwasów zawartych w wątrobie i nerkach (l-argininy, l-glicyny oraz l-metioniny) jak również przy spożyciu pokarmów mięsnych. W organizmie pełni funkcję utrzymującą ATP (uniwersalny przenośnik energii) na odpowiednim poziomie. Magazynuje glikogen oraz podwyższa nawodnienie komórek, dzięki czemu działa antykataboliczne – zapobiega utracie masy mięśniowej podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Zastosowanie kreatyny pomaga w utrzymaniu energii z treningu na trening poprzez zatrzymanie regresu siły. Dzięki temu możliwe jest efektywne kontynuowanie postępów siłowych. Kreatyna szczególnie polecana jest osobom, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu jakości oraz wydolności mięśni.

 

W suplementacji kreatynę magazynują mięśnie, przez co poprawia się gospodarka energetyczna organizmu oraz przyrost masy mięśniowej. Uważana jest za najskuteczniejszy legalny anabolik (środek dopingowy). Zmniejsza też ryzyko przetrenowania.

 

Kreatynę najlepiej stosować przed lub tuż po wysiłku fizycznym.

Arginina czy kreatyna?

Obie te substancje wykazują zbliżone właściwości i bardzo często razem są składnikami odżywek poprawiających przyrost masy mięśniowej. Uzupełniają swoje właściwości, dzięki czemu możemy uzyskać mieszankę, która rozbuduje masę mięśniową, zredukuje tłuszcz i poprawi ogólną wydolność całego organizmu. Naturalnie arginina bierze udział w produkcji kreatyny w organizmie, dlatego też połączenie tych dwóch substancji wydaje się odpowiednie, nawet z fizjologicznego punktu widzenia.

mężczyzna siedzący za stołem z odżywkami
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Suplementy na masę mięśniową – kiedy brać białko, a kiedy kreatynę?
Białko i kreatyna pomagają mięśniom w regeneracji po treningu i przyspieszają ich wzrost. Każdy z tych suplementów diety dla sportowców opiera się jednak na innym działaniu i jest przeznaczony dla innego typu organizmów.

Białko i kreatyna pomagają mięśniom w regeneracji po treningu i przyspieszają ich wzrost. Każdy z tych suplementów diety dla sportowców opiera się jednak na innym działaniu i jest przeznaczony dla innego typu organizmów.   Wybór pomiędzy białkiem a kreatyną zależy w głównej mierze od typu sylwetki i tendencji do odkładania tkanki tłuszczowej. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu. Białko na masę – dla kogo? Białko po treningu jest zalecane wszystkim, którym zależy na przyroście tkanki mięśniowej. Potrzeby osób aktywnych fizycznie, które nie są sportowcami ani kulturystami , może zaspokoić zwykły wysokobiałkowy posiłek, np. porcja chudego mięsa czy koktajl mleczny. Lepsze efekty dają białkowe suplementy diety, zwłaszcza gainery, które oprócz białka zawierają jeszcze wysokoenergetyczne węglowodany . Takie preparaty działają dwutorowo – po pierwsze dostarczają mięśniom budulca w postaci protein, a po drugie są dla komórek mięśniowych źródłem energii do wykorzystania w procesach zachodzących wewnątrz tkanek tuż po treningu (dlatego najlepiej wypić odżywkę ok. 30 min po zakończonych ćwiczeniach).   O gainerze powinny w pierwszej kolejności pomyśleć osoby bardzo szczupłe, które mają szybki metabolizm, w związku z czym ich organizm nie nadąża z dostarczaniem składników odżywczych niezbędnych do wzrostu mięśni. Trzeba jednak pamiętać, że taka odżywka jest tylko uzupełnieniem bilansu energetycznego i nie może zastąpić regularnych, pełnowartościowych posiłków. Wykorzystaj oferowany przez Pyszne kod rabatowy i zamów przed treningiem obiad z wysoką zawartością białka. Kreatyna na masę – dla kogo? Kreatyna – choć również zbudowana jest z fragmentów...

suplementy diety w tabletkach i kapsułkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest i jak działa kreatyna?
Kreatyna to związek organiczny, którego zadaniem jest gromadzenie w mięśniach energii i przyspieszenie regeneracji mięśni. Zwiększa także zdolność do podejmowania intensywnych wysiłków, a co za tym idzie – przyspiesza osiągnięcie efektów treningowych.

Kreatyna to związek organiczny, którego zadaniem jest gromadzenie w mięśniach energii i przyspieszenie regeneracji mięśni. Zwiększa także zdolność do podejmowania intensywnych wysiłków, a co za tym idzie – przyspiesza osiągnięcie efektów treningowych. Efekty przyjmowania kreatyny Długotrwale przyjmowana kreatyna podnosi efektywność treningów, pomaga budować masę mięśniową, przyspieszając proces regeneracji mięśni – a trzeba pamiętać, że mięśnie rozwijają się właśnie podczas przerwy na odpoczynek.   Przyjmowanie kreatyny przynosi pozytywne skutki także na krótki dystans – dodaje energii i zwiększa zdolność do wykonywania ćwiczeń o największej intensywności, takich jak podnoszenie ciężarów czy serie sprinterskie podczas treningów interwałowych. Kiedy stosować kreatynę? Ponieważ kreatyna działa zarówno przy przyjmowaniu jej długotrwale, jak i jedynie okazjonalnie, można ją stosować albo podczas ćwiczeń, które wymagają bardzo wysokiej intensywności (sprinty, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia interwałowe ), albo też podczas treningów, które polegają na powtarzalnym wysiłku – czyli budowaniu masy mięśniowej podczas regularnych ćwiczeń na siłowni. Pierwszą dawkę należy przyjąć rano lub tuż przed treningiem, a drugą zaraz po treningu. Dawkowanie kreatyny Kreatyna jest dostępna w różnych formach: batonów, cukierków, gum kreatynowych, proszku a także w postaci musującej. Nie ma dotąd jednoznacznych badań, które potwierdzałyby jaka jest najbardziej efektywna dawka kreatyny – należy ją dostosowywać do wagi ciała. Przyjmuje się więc, że najlepiej jest przyjmować po dwie porcje, z czego jednorazowo powinno to być 1 g kreatyny na każde 10 kg masy. Skutki uboczne kreatyny Badania wykazały, że u niektórych osób kreatyna może wywołać problemy żołądkowe, odwodnienie, skurcze mięśni oraz...

Suplementy diety w kapsułkach
© lecic/Fotolia.com
Styl życia
Popularne suplementy na masę: kreatyna, odżywki białkowe, beta alanina, HMB
Żeby trening na masę, czyli rozbudowę masy mięśniowej, był skuteczniejszy, poleca się stosowanie suplementacji na masę. Suplementy przyspieszą proces budowy mięśni i dostarczą organizmowi dodatkowego paliwa. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są odżywka białkowa i kreatyna, ale nie są jedynymi.

Żeby trening na masę, czyli rozbudowę masy mięśniowej, był skuteczniejszy, poleca się stosowanie suplementacji na masę. Suplementy przyspieszą proces budowy mięśni i dostarczą organizmowi dodatkowego paliwa. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są odżywka białkowa i kreatyna, ale nie są jedynymi. Suplementy na masę – kreatyna Kreatyna jest wysokoenergetycznym związkiem – występuje naturalnie w pożywieniu (np. w wołowinie). Magazynuje się w komórkach, odgrywając dużą rolę w reakcji syntezy białek. Zapewnia najpewniejszy wzrost tkanki mięśniowej. Jest także bezpiecznym suplementem na masę, pod warunkiem, że jest stosowana wedle zaleceń producenta. Suplementy na masę – odżywki białkowe Odżywki białkowe dostarczają organizmowi wysokiej jakości protein, które wspomagają regenerację i budowę mięśni . Różne odżywki mogą mieć różny skład – koncentrat białka serwatki, kurzego jaja, białko z soi lub mleka. Suplementy na masę – beta alanina Beta alanina ma za zadanie zahamowanie katabolicznych reakcji w organizmie, które zachodzą po wysiłku. Wspomaga odnowę komórek mięśniowych i zwiększa wydolność całego organizmu . Sprzyja także rozwojowi masy mięśniowej . Beta alaninę najlepiej łączyć z kreatyną. Suplementy na masę - HMB HMB ma podobne działanie jak beta alanina. Hamuje rozpad białek ustrojowych po wysiłku , zwiększa także zużycie kwasów tłuszczowych jako źródła energii. Pomaga też spalić tkankę tłuszczową. Jakie suplementy na masę wybrać? W porównaniu do innych suplementów na masę, HMB jako jedyny nie jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób , a dla dopiero początkujących – jego działanie jest po prostu zbyt słabe. Jednocześnie osoby początkujące mogą zacząć od każdego suplementu, choć najlepiej przebadana jest kreatyna i odżywki białkowe. Pamiętaj też, by nie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner