
Mała łazienka nie musi wyglądać jak klatka. Mimo że małe wnętrze jest wyzwaniem, odpowiednia aranżacja pozwoli wydobyć z niego piękno.
Mówi się, że to nie po salonie, ale po łazience rozpoznaje się czy ktoś dba o czystość w domu. Tym bardziej warto zawalczyć o to, by mała łazienka wyglądała elegancko i była jednocześnie funkcjonalna. Czy aranżacja małej łazienki jest trudna? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Jakie wybrać kolory do małej łazienki?
Dla wszystkich małych wnętrz wskazane jest używanie jasnych kolorów i gładkich powierzchni – optycznie powiększają pomieszczenie. Intensywne kolory, drobna lub bogato zdobiona glazura może sprawić, że pomieszczenie będzie się wydawać jeszcze mniejsze. Lepiej wybrać chłodne barwy – biele, szarości, błękity. Kafelki także powinny być większe i gładkie, by odbijać światło. Wybierając prostokątne płytki należy pamiętać, że układając je poziomo pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie szerszego, natomiast przy ułożeniu pionowym – będzie się wydawało wyższe.
Wskazane są powierzchnie, które będą odbijały światło – błyszczące detale, lustra, lustrzane półki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest powieszenie szerokiego lustra lub dwóch luster na przeciwległych ścianach. Zdecydowanie lepiej wygląda również zastosowanie przeszkleń w kabinie prysznicowej zamiast ścianek i zasłonek, które dodatkowo dzielą małe pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór kabiny prysznicowej bez brodzika, która idealnie harmonizuje z całym wnętrzem.
Oświetlenie w małej łazience
Większość małych łazienek nie ma żadnych okien, dlatego też zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia jest bardzo istotne. Jedna duża lampa nie jest wystarczająca – wskazane są dodatkowe światła funkcyjne przy szafkach i zdecydowanie przy lustrze. Oświetlenie powinno też być chłodne o temperaturze 4000–5000 Kelwinów. Jeśli umywalka będzie głównym miejscem do wykonywania makijażu, należy zadbać o takiego rozmieszczenie źródeł światła, by na twarz nie padał cień i nie zmieniał koloru skóry.
Umywalki w małej łazience
Wbrew pozorom drobna ceramika sanitarna nie zawsze jest dobrym wyborem w małej łazience, szczególnie gdy takiego sprzętu jest w pomieszczeniu zbyt dużo. Lepiej wygląda wyposażenie o większych gabarytach, nadając łazience wrażenie uporządkowania.
Największą bolączką małej łazienki jest brak miejsca i trudność w zachowaniu porządku. Bałagan i chaotycznie porozmieszczane przedmioty dodatkowo zabierają i tak ograniczoną przestrzeń. Mała łazienka powinna być więc przede wszystkim posprzątana, bez zbędnych akcesoriów. Ponieważ i tak trudno jest zachować czystość we wszystkich zakamarkach, wskazane jest maksymalne odkrycie podłogi.
Podsumowując, aby mała łazienka była funkcjonalna i sprawiała wrażenie przestronniejszej niż jest w rzeczywistości, należy trzymać się 7 zasad:
1. Płytki (glazura i terakota) w większym rozmiarze i koniecznie gładkie;
2. Brak zbędnych akcesoriów na widoku;
3. Jasne kolory;
4. Błyszczące i przeszklone elementy;
5. Lustra, lustra, jeszcze raz lustra!
6. Dużo źródeł światła;
7. Duża ceramika sanitarna.
Gdy zastosujemy się do tych 7 porad, aranżacja małej łazienki nie powinna nam sprawić kłopotu.

Urządzenie niewielkiej łazienki jest wręcz wyzwaniem, nawet dla wprawionych projektantów wnętrz. Aranżacja małej łazienki z prysznicem powinna przede wszystkim uwzględniać odpowiednie odległości między elementami wyposażenia oraz specjalne pomysły, dzięki którym można optycznie powiększyć przestrzeń. Rozmieszczenie mebli i praktycznych schowków, wybór odpowiedniej kolorystyki, umiejscowienie armatury łazienkowej – wszystko to ma wpływ na to, czy tak ograniczona przestrzeń będzie wygodna w użytkowaniu. Mała łazienka z prysznicem musi być skrojona na miarę. Aranżacja małej łazienki z prysznicem – najważniejsze zasady Głównym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie łazienkę, jest armatura. Zabudowanie części hydraulicznych czy wykorzystanie coraz bardziej popularnych systemów podtynkowych pozwala ukryć zbędne detale, co sprawi, że aranżacja małej łazienki z prysznicem wyglądać będzie minimalistycznie i bardziej przestronnie. Ważną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa lustro. W niewielkiej łazience można pokusić się o prostokątny model, montowany wzdłuż ściany, który optycznie powiększy przestrzeń. Lustrzaną powierzchnię stosuje się również na kabinach prysznicowych, wprowadzając tym samym do wnętrza jeszcze więcej światła. Ważna zasada, którą należy kierować się przy urządzaniu niewielkiej łazienki brzmi: „im mniej, tym lepiej” . Zbyt wiele dodatków może przytłoczyć wnętrze i spotęgować uczucie ciasnej przestrzeni. Mała łazienka z prysznicem, aranżacje w różnym ustawieniu i kreatywne pomysły typu praktyczny, a mało widoczny schowek nad pralką – właśnie tym trzeba się kierować podczas urządzania jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu. Aranżacje małych łazienek z prysznicem – jakie meble wybrać?...

Nowoczesna łazienka najczęściej projektowana jest na wzór minimalistyczny, w którym dominuje biel oraz mała liczba dodatków. Aby przełamać dość monotonny styl aranżacji wnętrza, designerzy sięgają po zaskakującą kolorystykę, projektując ciekawą posadzkę i wykorzystując walory sufitu. Oto 7 inspiracji na aranżację nowoczesnej łazienki . Są to pomysły, niewymagające dużych nakładów pieniężnych, a skutecznie zmieniające oblicze tego pomieszczenia: Przełam biel – pod względem kolorystycznym nowoczesna łazienka to wnętrze, w którym przełamuje się dominującą biel i dodaje się do niej inne, mocne akcenty. Neonowy czerwony, niebieski czy zielony na naściennych kafelkach, na grzejniku czy na szafce sprawią, że nudna łazienka stanie się intrygująca i ciekawa. Black&white – odwieczny duet kolorystyczny, dzięki któremu nadasz aranżacji tego pomieszczenia elegancki i wyważony styl. Nietuzinkowym pomysłem jest pomalowanie ściany na biało i dobranie do tego czarnych dodatków (rama lustra, szafka, deska klozetowa). Wtedy kolory się zrównoważą. Czarny pokój – inspirując się surowym stylem Japończyków można ściany łazienki pomalować na czarno lub położyć kafelki naścienne w tym kolorze. Dobór białych elementów (ubikacji, szafki, wanny) i zmniejszenie ich liczby do minimum stworzy wyszukany styl tego pomieszczenia. Uroku doda blat łazienkowy wykonany z bardzo jasnego drewna. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak w małych łazienkach. Czarne kafelki pomniejszają optycznie pomieszczenie, możemy uzyskać efekt przygnębiający i klaustrofobiczny. Łazienka z odbiciem – dość nietypowym, a bardzo intrygującym rozwiązaniem jest wykorzystanie sufitu jako lustra. Zamieszczenie tam...

Lampy łazienkowe nad lustro powinny dawać jasne światło. Najlepiej, aby nie zmieniało ono koloru twarzy. Przydaje się szczególnie przy wykonywaniu makijażu. Projektując łazienkę, warto zamontować dwa niezależne obwody elektryczne . Jeden powinien włączać oświetlenie główne, a drugi lampę nad lustrem . Dzięki temu światła można włączać osobno i oszczędzać energię. Zasady dobierania oświetlenia do łazienki Podstawowe zasady, którymi warto kierować się, dobierając oświetlenie główne do łazienki: W łazience najważniejsze jest oświetlenie ogólne . Powinno jednolicie oświetlać całość pomieszczenia. Łazienka o powierzchni 6 metrów kwadratowych powinna być oświetlona odpowiednikiem światła żarówki o mocy 75 W. Lampa może znajdować się pod sufitem. Klosz powinien przepuszczać dużą ilość światła. Może być przezroczysty lub matowy. Kolorowe klosze przyciemniają światło i zmieniają jego barwę, dlatego nie warto ich kupować do łazienki, gdzie ważne jest wyraźne światło. Zamiast plafonu sufitowego można też wybrać opcję sufitu podwieszanego, w którym zostaną umieszczone zwykłe, halogenowe lub LEDowe żarówki . To dobry sposób na oświetlenie w małej łazience. Pozwala wykorzystać przestrzeń, z której i tak z reguły nie korzystamy. W łazience, szczególnie niewielkiej, nie sprawdzi się lampa wisząca. Zabiera niepotrzebnie miejsce i krępuje swobodę ruchów osób korzystających z łazienki. Lampa stojąca to złe rozwiązanie. W związku z możliwością jej zamoczenia, może porazić prądem. Źródło światła zainstalowane naprzeciw lustra to także nie najlepszy pomysł. Światło będzie odbijało się w tafli i oślepiało patrzącego w nią. W łazience należy zastosować chłodną temperaturę barwową . Im...