para podczas wakacji nad morzem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zwiększenie motywacji do ćwiczeń: sześć sposobów

Gdy motywacja do ćwiczeń spada, dobrze ustalić sobie minimalny limit aktywności. Jest szansa, że rozgrzany organizm jednak będzie chciał kontynuować ćwiczenia.

Gdy motywacja do ćwiczeń spada, dobrze ustalić sobie minimalny limit aktywności. Jest szansa, że rozgrzany organizm jednak będzie chciał kontynuować ćwiczenia.

Wizualizuj przyszłość i cel, który chcesz osiągnąć

W wysiłku ogromną pomocą może być świadomość celu – wyobraź sobie zatem do czego zmierzasz, jak masz się czuć, jak wyglądać. Możesz opisać dokładnie jak będziesz się czuł i wyglądał, gdy osiągniesz zamierzony cel i miej pod ręką taką ściągę.

Utrwal w sobie samopoczucie po ćwiczeniach

Doskonale wiesz, że jak już zdecydujesz się na ćwiczenia, czujesz się zdecydowanie lepiej, niż gdy je odpuszczasz. Zachowaj w sobie pamięć tego samopoczucia, które towarzyszy ci po wysiłku fizycznym, możesz po udanych ćwiczeniach napisać kilka słów na temat tego, co one ci dały i zaglądać do tych notatek w chwilach spadku motywacji.

Zachęć do treningu koleżankę

Jeśli masz problemy z systematycznością, może w duecie łatwiej będzie ci o motywację. Zachęć koleżankę do wspólnych systematycznych ćwiczeń, jest spora szansa na to, że będziecie się wzajemnie motywować do pozytywnego działania.

Znajdź słowa, które cię zmotywują

Umieść w widocznym dla siebie miejscu jakieś hasło lub cytat, który pomoże ci się zmotywować. Może to być cytat Dalajlamy: „celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej” albo inne słowa, które cię zachęcą do starania i wysiłku.

Śledź swoje sukcesy i zapisuj je

Wykorzystaj mały notatnik do tego, aby śledzić swoje postępy. Motywacją będzie, jeśli zobaczysz, że schudłeś konkretną liczbę centymetrów w miejscach, nad którymi ciężko pracujesz podczas ćwiczeń. Możesz ustalać sobie w tym zeszycie kolejne cele, które dzięki ćwiczeniom osiągniesz.

Przynajmniej 10 minut

Jeśli motywacja spadła do tego poziomu, że w ogóle nie masz ochoty ruszyć się do zaplanowanych ćwiczeń, postanów sobie, że przynajmniej przez 10 minut się poruszasz. Jest szansa, że jak już zaczniesz, organizm sam będzie domagał się kontynuacji. A jeśli nie, przynajmniej poruszasz się 10 minut.

 

I przede wszystkim pamiętaj, że ćwicząc, robisz dla siebie i swojego ciała coś dobrego, więc możesz być dumny z tego, że traktujesz się z należytą troską i szacunkiem.

kobieta ćwiczy pompki
Flickr/Rance Costa/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ćwiczenia na cellulit, które możesz wykonywać w domu
Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia cardio, które polegają na utrzymywaniu umiarkowanego wysiłku przez dłuższy czas. Dzięki nim poprawia się metabolizm, ciało staje się lepiej ukrwione, a z potem organizm pozbywa się toksyn (między innymi tych, którymi „karmi się” cellulit). Proste ćwiczenia cardio możesz wykonywać w domu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia cardio, które polegają na utrzymywaniu umiarkowanego wysiłku przez dłuższy czas. Dzięki nim poprawia się metabolizm, ciało staje się lepiej ukrwione, a z potem organizm pozbywa się toksyn (między innymi tych, którymi „karmi się” cellulit). Proste ćwiczenia cardio możesz wykonywać w domu. Sprzęt do cardio: wystarczy kawałek podłogi Jeśli wydaje ci się, że trening cardio wymaga drogiego sprzętu: bieżni, steppera, roweru stacjonarnego – jesteś w błędzie. Oczywiście specjalistyczny sprzęt w niczym nie przeszkodzi, jeśli jednak jego brak miałby być wymówką, żeby odłożyć ćwiczenia na (bliżej nieokreślone) później, zapomnij o nim. Po prostu ubierz się wygodnie, przygotuj trochę miejsca i rozpocznij trening. Bieganie w miejscu Stań prosto na podłodze, opuść ramiona i trzymaj je przed sobą, skieruj dłonie prostopadle do reszty ciała. Szybko podnoś kolana tak, żeby prawe kolano dotknęło prawej dłoni, a lewe lewej. Powtarzaj to ćwiczenie przez 5 minut. Następnie zrób sobie 30 sekund przerwy i przejdź do kolejnego ćwiczenia. Krokodylki z wyskokiem Kolejnym ćwiczeniem są krokodylki z wyskokiem. Połóż dłonie na podłodze, a nogi wyprostuj tak, jakbyś miała robić pompki. Dotknij kolanami ziemi, a następnie szybko podnieś się i skocz do góry z wyciągniętymi rękami. Powtarzaj tę sekwencję czynności w szybkim tempie przez 5 minut. Po tym czasie zrób sobie 30 sekund przerwy i przejdź do następnego ćwiczenia. Skakanka Chyba nikogo nie trzeba uczyć skakania na skakance. To proste i zabawne ćwiczenie może być jednym z elementów twojego domowego treningu cardio. Skacz na skakance obunóż przez 5 minut. Rowerek Jeśli nie masz pod ręką skakanki, możesz zastąpić ostatnie ćwiczenie tzw. rowerkiem....

kobieta rozciągająca się
©milanmarkovic78/Fotolia
Styl życia
Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia podczas stretchingu
Stretching dynamiczny jest rozgrzewką przed treningiem, która pobudza ciało do wysiłku i umożliwia dłuższe wykonywanie aktywności fizycznej. Po ćwiczeniach zawsze należy przejść do stretchingu statycznego – wyciszenia ciała spokojnymi ruchami, pozytywnie wpływającymi na jego postawę.

Stretching dynamiczny jest rozgrzewką przed treningiem, która pobudza ciało do wysiłku i umożliwia dłuższe wykonywanie aktywności fizycznej. Po ćwiczeniach zawsze należy przejść do stretchingu statycznego – wyciszenia ciała spokojnymi ruchami, pozytywnie wpływającymi na jego postawę.   Prawidłowe rozgrzanie mięśni przed właściwymi ćwiczeniami zapobiega kontuzjom i przygotowuje ciało na intensywny wysiłek. Rozciąganie po treningu wycisza organizm i relaksuje mięśnie. Kolejność i rodzaj ćwiczeń ma znaczenie. Statyczny stretching potreningowy nie może zastąpić dynamicznego – mogłoby to skutkować uszkodzeniem włókien mięśniowych oraz przeforsowaniem znieczulonych mięśni, które odczuwają ból znacznie później. Stretching statyczny czy dynamiczny Stretching dynamiczny to doskonała rozgrzewka rozciągająca, o charakterze podobnym do następującego później treningu właściwego. Składa się z ćwiczeń rozgrzewających mięśnie, pobudzających cały organizm i przygotowujących go do wysiłku. Zwiększa elastyczność więzadeł, stawów oraz tkanki mięśniowej, co zmniejsza ryzyko kontuzji i umożliwia dłuższe i intensywniejsze ćwiczenia.   Stretching statyczny schładza mięśnie po treningu, minimalizując szok, który zostałby wywołany w organizmie zerową aktywnością fizyczną po długotrwałym wysiłkiem. Wykonuje się go płynnymi, spokojnymi ruchami, wpływającymi także na prawidłową postawę ciała. Jest więc niezastąpiony przy gimnastyce korekcyjnej u osób z wadami kręgosłupa czy rehabilitacji. Nie należy wykonywać stretchingu statycznego przed aktywnością fizyczną , gdyż utrudniałoby to mięśniom wykonywanie dynamicznej pracy, mogłoby spowodować uszkodzenie włókien mięśniowych, a także znieczulić rozciągane partie ciała i doprowadzić do przeforsowania podczas treningu źle przygotowanych mięśni. Stretching statyczny dla...

Kobieta pokazuje mięśnie brzucha
© nikolas_jkd/Fotolia.com
Styl życia
Płaski brzuch – jak często ćwiczyć
Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników.

Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników. Jak często ćwiczyć brzuch – prawidłowe wykonywanie ćwiczeń Przeciążamy kręgosłup przede wszystkim podczas niewłaściwego wykonywania ćwiczeń i tzw. szarpnięć, które często mają miejsce, gdy mięśnie są zbyt zmęczone treningiem. Takie zabiegi przynoszą skutki odwrotne do oczekiwanych. Wykonując popularne brzuszki w leżeniu na podłodze ze zgiętymi lub uniesionymi nogami bardzo ważne jest, aby nie odrywać części lędźwiowej kręgosłupa od podłoża . Pracujemy podczas skłonów tylko górną częścią ciała. Nie ciągniemy również głowy, tylko wykonujemy pracę brzuchem. W trakcie treningu należy skupić się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, koncentrować się na ćwiczeniach, nie zapominać o oddechu – wówczas efekty będą współmierne do włożonego wysiłku.   Oprócz treningu mięśni brzucha, który można wykonywać robiąc brzuszki, pompki , podciągania na drążku, dobrze jest wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe , które pobudzają metabolizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej – czyli tzw. ćwiczenia cardio. Można jeździć na rowerze, pływać, uprawiać nordic walking lub biegać. W każdej sytuacji, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, w której tętno jest na granicy lekkiej zadyszki – możemy swobodnie mówić – organizm zostaje pobudzony do wzmożonego spalania tłuszczu . Ważna jest...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner