W czwartek, 8 września zakończyła się pewna epoka w historii Wielkiej Brytanii, a cały kraj na chwilę się zatrzymał. Pałac Buckingham ogłosił, że Elżbieta II nie żyje, tym samym uruchamiając jedną z najbardziej dopracowanych akcji, którą monarchini zaplanowała kilka lat wcześniej. W ciągu kolejnych dni tłumy żałobników, głowy państwa, monarchowie oraz członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej żegnali Jej Królewską Mość. 19 września odbyły się całodniowe uroczystości pogrzebowe, a trumna spoczęła w kaplicy pamięci Jerzego VI. Teraz w mediach społecznościowych rodziny królewskiej pojawiło się zdjęcie płyty nagrobnej.

Reklama

Tak wygląda grób Elżbiety II. Rodzina pokazała pierwsze zdjęcie

19 września już na zawsze pozostanie jednym z najsmutniejszych dni dla Brytyjczyków. O godzinie 11:30 czasu polskiego w Opactwie Westminsterskim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Monarchini na długo przed swoją śmiercią zaplanowała najdrobniejsze szczegóły uroczystości, rozpoczynając od wyboru oprawy muzycznej, a kończąc na porządku nabożeństwa oraz czytaniach.

Ciało Jej Królewskiej Mości zostało złożone w kaplicy na cześć króla Jerzego VI, gdzie spoczywają rodzice monarchini oraz ukochany mąż, książę Filip. Grób przykryto płytą wykonaną z czarnego belgijskiego marmuru. Na nagrobku wykuto imiona rodziców Elżbiety II wraz z datami narodzin oraz śmierci.

Zobacz także: Książę William pierwszy raz zabrał głos po pogrzebie Elżbiety II. Wspomniał o zmarłej królowej

Imiona rodziców królowej oraz Elżbiety II i Filipa są przedzielone symbolem Orderu Podwiązki, który jest najwyższym brytyjskim odznaczeniem i jednym z orderów domowych dynastii panującej. W hierarchii oznaczeń zajmuje ono trzecie miejsce i wyżej jest już tylko Krzyż Wiktorii oraz Krzyż Jerzego.

Zobacz także
Tim Rooke / Rex Features/EAST NEWS

Zobacz także: Meghan Markle i książę Harry w pośpiechu opuścili Londyn zaraz po pogrzebie królowej. Co się stało?

Grób zmarłej monarchini będzie dostępny dla zwiedzających, jednak jak na razie to miejsce, podobnie jak cały zamek w Windsorze jest zamknięte. W brytyjskiej prasie pojawiły się spekulacje, że może to potrwać dwanaście dni.

Reklama

Aby zwiedzić kaplicę świętego Jerzego, trzeba kupić bilet do całego zamku. Windsor jest otwarty od poniedziałku do niedzieli z pominięciem wtorku oraz środy. A koszt biletu to około 145 złotych.

i-Images, PacificCoastNews
JOE GIDDENS/AFP/East News
Reklama
Reklama
Reklama