Stuhr.jpg
AKPA
Rodzinne opowieści

Jerzy Stuhr z córką Marianną: O wzajemnej więzi

Ojciec i córka szczerze o uczuciach... i chorobie

Rzadko spotyka się tak fantastyczne dwie osobowości, które szczerze wyznają, jak bardzo im na sobie zależy. Jerzy i Marianna, ojciec i córka wyjawiają swoje sekrety i mówią otwarcie o swoich uczuciach w wywiadzie.

– Pani pierwsze wspomnienie ojca?

Marianna Bończa-Stuhr: Bardzo wczesne wyjazdy za granicę, głównie do Włoch.
Jerzy Stuhr: A tak, pamiętam te wielogodzinne podróże autem z nimi. Kiedyś pojechaliśmy do malowniczej miejscowości Formia, nad Morzem Tyrreńskim, gdzie wynajmowaliśmy mieszkanie i któregoś ranka Marianna wyszła nam na ulicę i gdzieś sobie poszła. Miała dwa latka. Jaka to była panika, rany boskie!
Marianna Bończa-Stuhr: Jazda autem to dla dziecka nuda straszna. Ale z tych wyjazdów mam wspomnienia jakiejś egzotyki i tego, że tata był, ale niedostępny, bo nawet we Włoszech pracował. Poza tym pamiętam kulisy teatru, różne hotele i sklepowe witryny pełne kolorowych zabawek, których nie mogłam mieć. Natomiast byłam zafascynowana figurką świętego Jerzego, którą tato przywiózł z Urugwaju, gdzie wyjechał na tournée z Teatrem Starym. To była straszna, kiczowata, oblepiona brokatem figurka, ale dla mnie dowód życia z kompletnie innej planety. Niesamowicie tajemniczy i kolorowy.
Jerzy Stuhr: Z tego samego tournée, tylko z Argentyny, przywiozłem Matkę Boską z plastiku. Kicz totalny: biały plastik, postać obleczona błękitną szatą, a znad głowy rozchodzą się złociste promienie. Dostałem ją w Buenos Aires od przyjaciół Gombrowicza.
Żeby przeżyć pierwsze lata emigracji, Gombrowicz sprzedawał bozie z plastiku. Nazwałem ją więc Matką Boską Gombrowiczowską. To było 24 lata temu, a ona wciąż stoi przy moim łóżku na wsi.
Marianna Bończa-Stuhr: Uwielbiałam też wyprawy z tatą i Maćkiem do orbisowskiego hotelu Holiday w Krakowie. W weekendy szliśmy tam na basen, a potem na de volaille’a z frytkami.
Jerzy Stuhr: Ja do dzisiaj chodzę na ten basen. Ale "czar" PRL dawno prysł.
Marianna Bończa-Stuhr: Mam też dużo wspomnień z dziadkiem, tatą taty. On był bardzo ważną osobą mojego dzieciństwa. Był szalenie małomówny, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało.
Nauczył mnie grać w szachy. Potrafiliśmy też godzinami siedzieć przy stole, on wystukiwał palcami jakieś melodie, a ja próbowałam je naśladować. Tak sobie siedzieliśmy: stary człowiek i dziecko. Połączeni niewidzialnym porozumieniem.

 

Rozmawiała: Beata Nowicka

Matteo Bocelli na VIVA! Photo Awards 2021: "Kocham śpiewać z tatą"

Jerzy Stuhr i Marianna Stuhr
WACLAW KLAG/REPORTER
Newsy
Macieja Stuhra wszyscy znają, a kim jest córka Jerzego Stuhra, Marianna?
Jerzy Stuhr doczekał się dwójki dzieci, ale nie wszyscy wiedzą, że Maciej Stuhr ma utalentowaną siostrę, która także skończyła artystyczne studia.

Jerzy Stuhr i jego żona Barbara doczekali się córki, gdy ich cieszący się dzisiaj popularnością syn, Maciej Stuhr miał już siedem lat. Początkowo między Maciejem i Marianną nie powstała wyjątkowa więź. Rodzeństwo żyło tak po prostu, obok siebie. Wynikało to nie tylko z różnicy wieku, ale również zupełnie odmiennych charakterów. Maciej Stuhr odgrywał rolę odpowiedzialnego, grzecznego brata, który był przewodniczącym szkoły. Marianna była głośna i pełna buntu. Zbliżyli się do siebie dopiero po latach. Przez lata zazdrościłam koleżankom bliskich relacji z rodzeństwem, bo sama czułam, że takich nie miałam z Maćkiem - przyznała Marianna Stuhr w rozmowie z magazynem "Viva!". Córka Jerzego Stuhra w młodości przeżyła dramat. Marianna Stuhr przeszła poważną operację Urodzona w 1982 roku córka Jerzego Stuhra już jako nastolatka przejawiała artystyczny talent. Umiejętności Marianny dostrzegał też Maciej Stuhr, który już jako absolwent liceum poprosił młodszą siostrę, by pomogła mu przy scenografii. Wówczas było to dla niej wielkie wyróżnienie. Zobacz także:  Jerzy Stuhr wydał oświadczenie. "Podjąłem tę najgorszą w moim życiu decyzję" Pamiętam, że kiedy zaraz po liceum [przyp. red. - Maciej Stuhr] założył kabaret Po Żarcie i poprosił mnie o scenograficzną pomoc, czułam się bardzo wyróżniona. Głębokie lata 90., byłam jeszcze młodziutka. I szczęśliwa, że starszy brat mnie ceni i że poprosił mnie o pomoc – wcześniej robiłam jakieś scenograficzne drobnostki na zapleczu festiwalu PAKA w Rotundzie - powiedziała na łamach magazynu "Uroda życia". Marianna Stuhr ma świadomość, że jej relacja ze starszym bratem nie była wzorem zżytego rodzeństwa. Ze względu na różnicę wieku w dzieciństwie czas spędzali oddzielnie. Gdy Maciej Stuhr organizował pierwsze prywatki pod...

ONS
Newsy
To jakieś fatum? Córka Stuhra też miała raka
A wkrótce urodzi dziecko

Kilka dni temu Jerzy Stuhr w rozmowie z "Newsweekiem" pochwalił się, że choroba została ujarzmiona . Przy okazji wspomniał też, że rak w jego rodzinie był obecny już wcześniej. Na nowotwór była chora również jego córka. Modlił się wtedy by choroba przeszła na niego. I tak też się stało. Córka wyzdrowiała, a on kilka lat później wrócił na ten sam oddział szpitalny. - Pamiętam, jak po korytarzach Kliniki Onkologii w Gliwicach, po tym molochu ludzkiej choroby, chodziłem kilka lat temu z Marianną. Miała 24-lata i zdiagnozowano chorobę onkologiczną. Gdy szła na zabiegi, myślałem sobie: Boże, żeby ta choroba się na mnie przeniosła, ja już sobie pożyłem, dużo widziałem, nagrody dostałem, a przed nią dopiero wszystko. Jest taka młodziutka. I się sprawdziło. Ona zdrowa, spodziewa się córki, a ja chodzę po tych samych korytarzach ze sobą. Na szczęście dzisiaj Jerzy i Marianna mają trudne etapy za sobą. Marianna już za kilka dni zostanie mamą, co oznacza że święta wielkanocne będą dla całej rodziny Stuhrów okresem pełnym szczęścia. chimera

Jerzy Stuhr, Viva! styczeń 2012
Ula Szczepaniak
Newsy
Jerzy Stuhr: "Choćby nie wiem co mówili..."
Mówi: „Każdą wiadomość na temat mojego organizmu przyjmę z pokorą i zacznę kolejny etap walki”. Jerzy Stuhr we wzruszającej i poruszającej rozmowie.

– Świat nadal wydaje się Panu interesujący? Ciekawi Pana polityka, newsy? Jerzy Stuhr: Pisanie pewnego rodzaju pamiętnika z ostatniego okresu, pod tytułem „Tak sobie myślę”, dla Wydawnictwa Literackiego w formie dialogu z czytelnikiem zabiera mi sporo czasu. Zauważyłem, że co chwila zastrzegam się, że nie chcę o polityce i… po chwili muszę to weryfikować. Jak nie napisać o ogólnokrajowej aferze aptecznej, która dotyczy połowy Polski? W każdym wydarzeniu szukam naszych polskich cech, mankamentów, kompleksów. Częściej mi wstyd, choć chciałbym być dumny. Oglądam dzienniki informacyjne i zaraz potem wyłączam telewizor. Zapełniam czas ulubionym zajęciem – lekturą, penetruję bibliotekę ojca i dziadka. Wczoraj na przykład do północy – bo idę do szpitala na sześć tygodni – szukałem lektur. Znalazłem eseje Emila Ciorana i inne książki, które zawsze mi imponowały. Szczęściem jest posiadanie takiej biblioteki. Mam swój świat. – Czy choroba otworzyła Panu na coś oczy, nauczyła, zmieniła? Jerzy Stuhr: Trudno mi odpowiedzieć, pierwszy raz w życiu mnie coś takiego dopadło. – Miał Pan już poważne kłopoty z sercem. Jerzy Stuhr: O tak, w tym boju jestem doświadczony. W 1988 roku byłem młodym człowiekiem, a prawie umierałem. Żonie mówili: „To może się stać jutro, a może dziś”. Więc nie jestem dobrym rozmówcą w tej kwestii. Jestem uzbrojony, przygotowany w każdej chwili na to, co los może zarządzić. Ja się nie zdenerwuję. Każdą wiadomość na temat mojego organizmu przyjmę z pokorą i zacznę kolejny etap walki. Najgorszy jest dla mnie stan niepewności, najbardziej przeszkadza brak szybkiej diagnozy. Pytam: „Panie doktorze, jak długo jeszcze będzie trwała ta terapia?”. On mówi: „Nie wiem, zależy, jak pana organizm...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik