Urszula Dudziak

Urszula Dudziak to kobieta wielu talentów. Znana jest przede wszystkim jako piosenkarka jazzowa. Jest również autorką tekstów, kompozytorką, pisarką - ma na swoim koncie dwie książki. Ostatnio wciela się w rolę jury w muzycznym show "The Voice of Poland".

Imię: Urszula Bogumiła

Nazwisko: Dudziak

Nazwisko panieńskie: Dudziak

Pseudonim: Urszula May, Ulla, Dorota Cedr

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.10.1943 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: piosenkarka jazzowa, autorka tekstów, kompozytorka, pisarka

Osoby - związki: Artystka kilka razy wychodziła za mąż. Od 1967 r. jej mężem był muzyk i kompozytor Michał Urbaniak. Małżeństwo trwało prawie 20 lat, ale mąż zostawił ją dla aktorki Liliany Komorowskiej. Następnie przez kilka lat Urszula spotykała się z pisarzem Jerzym Kosińskim, który w 1991 r. popełnił samobójstwo. Dwa lata później mężem artystki został Benghta Dahllof - kapitan szwedzkiej żeglugi. Para rozstała się, a od 2013 r. Dudziak jest w związku z kapitanem żeglugi wielkiej Bogdanem Tłomińskim.

Rodzice: brak informacji

Rodzeństwo: Urszula Dudziak ma dwoje rodzeństwa - starszego brata Leszka, który też jest muzykiem, i młodszą siostrę Danutę.

Dzieci: Urszula Dudziak ma dwie córki z pierwszego małżeństwa - Katarzynę i Mikę.

BIO: Urszula Dudziak urodziła się w 1943 r. w Straconce. Jako dziecko uczyła się gry na pianinie i akordeonie. Mając 14 lat, usłyszała śpiew Elli Fitzgerald. To dzięki niej zaczęła interesować się jazzem. Na początku występowała z orkiestrą Edwarda Czernego, następnie z zespołem Krzysztofa Komedy i z kilkoma innymi grupami. W latach 70. rozpoczęła karierę solową. Przez jakiś czas mieszkała w USA, gdzie występowała jako One Woman Show. W 1981 r. koncertowała z zespołem Vocal Summit, w latach 90. z Walk Away. Z czasem wróciła do solowych występów. Fascynuje ją muzyka wykorzystująca elektroniczne przetworniki głosu. Współpracowała z takimi wydawnictwami muzycznymi, jak m.in. Kayax i MTJ, Selles, Polonia, Polskie Nagrania "Muza", EMI, Pronit, In+Out, Arista. W 2008 r. u artystki stwierdzono raka piersi. Nie miała wznowy choroby. Wspiera od kilku lata akcję "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Obecnie artystka mieszka na wsi na Podlasiu, choć ma kilka domów za granicą, w tym w Szwecji i w Nowym Jorku. Dudziak była wielokrotnie nagradzana, również za granicą - otrzymała w 1976 r. tytuł "Śpiewaczki Roku" według "The New York Times", a trzy lata później "Śpiewaczki Roku" według "Los Angeles Times".

Znana z: Urszula Dudziak to znana jazzowa piosenkarka. Współpracowała z takimi artystami, jak: Reni Jusis, Ryszard Rynkowski, Pectus, Voo Voo, oraz zagranicznymi, jak: Bobby McFerrin, Gil Evans, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock, Wynton i Branford Marsalisowie. Do bardziej znanych utworów Urszuli Dudziak należą: "Nie jest źle", "Papaya", "Ulice wielkich miast", "Just the Way You Are". W 1991 r. powstał film biograficzny o Dudziak "Ursula's Story" w reż. Danuty Postnikoff, a w 2008 r. dokument "Urszula Dudziak: Życie jest piękne". W 2011 r. artystka wzięła udział w muzycznym show "Bitwa na głosy". Prowadziła drużynę z Zielonej Góry, która zajęła drugie miejsce. W 2019 r. zasiadała w jury "The Voice Senior", a rok później w "The Voice of Poland". Dudziak znana jest z udziału w festiwalu Jazz Jamboree.

Funkcja w telewizji: Dudziak zagrała gościnnie w kilku produkcjach, w tym m.in. w: "Jak zostać gwiazdą", "Papaya, czyli Skąd się biorą dziewczynki", "Percussion Summit", "Vocal Summit". Przygotowała też muzykę do kilku filmów, np.: "Malowany chłopiec", "Ponad tęczą", "Zielona karta", "Panna młoda".

Płyty: Nagrała ponad 50 albumów studyjnych. Oto wybrane z nich:"Urszula" (1975 r.),"Midnight Rain" (1977 r.),"Future Talk" (1979 r.),"Ulla" (1982 r.),"Sorrow Is Not Forever... But Love Is" (1983 r.),"Malowany ptak" (1997 r.),"Forever Green" (2008 r.),"Wszystko gra" (2013 r.).

Książki: - "Wyśpiewam Wam wszystko" (2011 r.), - "Wyśpiewam Wam więcej" (2018 r.).

Nagrody: Oto wybrane wyróżnienia, jakie otrzymała Urszula Dudziak:
 • wyróżnienie na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1963 r.),
 • Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.),
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego (2007 r.),
 • Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii "Kultura" (2007 r.),
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.),
 • Wokalistka Roku "Jazz Top 2014" według "Jazz Forum" (2015 r.),
 • Fryderyk w kategorii "Muzyka jazzowa" za całokształt twórczości (2017 r.).


 • Link na Instagram: @urszuladudziak.official

  Link FB: @dudziakurszula
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index