Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker to wszechstronnie uzdolniona amerykańska aktorka. Debiutowała w wieku ośmiu lat jako odtwórczyni głównej roli w telewizyjnej produkcji "Dziewczynka z zapałkami". Chodziła do szkoły baletowej i śpiewała w operze, jednak jej największą pasją okazało się aktorstwo. Widzowie doskonale znają ją z serialowych i kinowych hitów, takich jak m.in. "Seks w wielkim mieście". Prywatnie jest mama trójki dzieci. Sprawdź, w jakich filmach zagrała i ile nagród ma na swoim koncie.

Imię: Sarah Jessica

Nazwisko: Parker

Nazwisko panieńskie: Parker

Pseudonim: brak

Wzrost: 160 cm

Data urodzenia: 25.03.1965 r.

Znak zodiaku: Baran

Zawód: aktorka i producentka filmowa

Osoby - związki:Mąż Matthew Broderick - aktor telewizyjny i filmowy, z którym Sarah Jessica Parker jest związana od 1997 roku.

Rodzice: Stephen J. Parker i Barbara Lillian (z domu Keck)

Dzieci: syn Jamesa Wilke (ur. 2002), córki bliźniaczki Marion Lorette Elwell i Tabithe Hodge (ur. 2009)

Rodzeństwo: brat Pippin Parker, siostra Allegra Forste, siostra Megan Forste, brat Timothy Britten Parker, siostra Rachel Parker, brat Aaron D. Forste, brat Andrew Forste

BIO: Sarah Jessica Parker: amerykańska aktorka i producentka filmowa. Od dzieciństwa przejawiała zdolności artystyczne. W filmie telewizyjnym zadebiutowała jako ośmiolatka - zagrała wówczas główną rolę w adaptacji baśni Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Niedługo potem wzięła udział w sztukach "Niewinni" i "Annie" wystawianych na Broadwayu. Jako dziecko uczyła się grać na skrzypcach, a umiejętności taneczne zdobyła w American Ballet Theater oraz Professional Children's School w New Jersey. Ukończyła prestiżową szkołę Dwight Morrow High Schooll. Przez pewien czas śpiewała także w Operze Metropolitan. Sarah Jessica Parker mogła zostać profesjonalną śpiewaczką lub tancerką, jednak skoncentrowała się wyłącznie na karierze aktorskiej. Pojawiła się w telewizyjnym dramacie "Moje ciało, moje dziecko" (1982) i sitcomie "Square Pegs" (1982-1983), dzięki którym poznała ją szersza publiczność. Na dużym ekranie najczęściej występowała w komediach, gdzie przypadały jej najczęściej role drugoplanowe. Otrzymała wiele nagród, w tym m.in. Złoty Glob i Emmy. Od 1997 roku jest związana z aktorem Matthew Broderickiem. Para doczekała się trójki dzieci.

Znana z: serialu "Seks w wielkim mieście", gdzie zagrała kultową postać Carrie Bradshaw - eleganckiej, wyzwolonej felietonistki z Nowego Jorku. Produkcja ta cieszyła się olbrzymią popularnością, dlatego na jej podstawie nakręcono dwa pełnometrażowe filmy o tym samym tytule. W kinowych hitach grała przeważnie postacie drugoplanowe, mimo że otrzymywała sporo atrakcyjnych propozycji. Odrzuciła rolę Vivian Ward w filmie "Pretty Woman", w którą ostatecznie wcieliła się Julia Roberts. Wprowadziła na rynek swój autorski zapach perfum Lovely. Po ich spektakularnym sukcesie stworzyła jeszcze kolekcje Covet i Covet Full Blossom. W marcu 2007 roku światło dzienne ujrzała zaprojektowana przez nią kolekcja ubrań Bitten, zawierająca odzież i akcesoria w przystępnych cenach. Oprócz tego można było zobaczyć ją w reklamach bielizny Intimissimi czy sieci sklepów GAP.

Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Bogate dzieciaki" (1979)aktorka w filmie "Somewhere, Tommorow" (1983)aktorka w filmie "Firstborn" (1984)aktorka w filmie "Dziewczyny chcą się bawić" (1985)aktorka w filmie "Lot Nawigatora" (1986)aktorka w filmie "Historia z Los Angeles" (1991)aktorka w filmie "In the Best Interest of the Children" (1992)aktorka w filmie "Pole rażenia" (1993)aktorka w filmie "Ed Wood" (1994)aktorka w filmie "Randka na moście" (1996)aktorka w filmie "Marsjanie Atakują" (1996)aktorka w filmie "Dopóki tam byłaś" (1997)aktorka w filmie "Dudley doskonały" (1999)aktorka w filmie "Hollywood atakuje" (2000)aktorka w filmie "Spisek" (2001)aktorka w filmie "Rodzinny dom wariatów" (2005)aktorka w filmie "Miłość na zamówienie" (2006)aktorka w filmie "Sprytni ludzie" (2007)aktorka w filmie "Seks w wielkim mieście" (2008)aktorka w filmie "Słyszeliście o Morganach?" (2009)aktorka w filmie "Seks w wielkim mieście 2" (2010)aktorka w filmie "Sylwester w Nowym Jorku" (2010)aktorka w filmie "Rodzinka nie z tej ziemi" (2013)aktorka w filmie "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" (2015)

Płyty: - "Once Upon a Mattress, Broadway Revival Cast" (1997)

Książki:"Sarah. Vita di Sarah Jessica Parker" (2018)

Nagrody:
  • Złoty Glob w kategorii najlepsza aktorka w serialu komediowym "Seks w wielkim mieście" (2000, 2001, 2002, 2004)
  • Nagroda Emmy w kategorii najlepsza aktorka w serialu komediowym "Seks w wielkim mieście" (2004)


  • LINK Instagram: @sarahjessicaparker


    LINK Facebook: @SarahJessicaParker
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index