Izabela Trojanowska
Izabela Trojanowska zdobyła popularność jako rockowa piosenkarka. Zasłynęła także charakterystycznym wizerunkiem stylizowanym na femme fatale. Poza muzyką artystka zajmuje się aktorstwem. Jak kształtowała się jej kariera w obu tych sferach?
Imię: Izabela Ludwika
Nazwisko: Trojanowska
Nazwisko panieńskie: Schütz
Pseudonim: brak
Wzrost: brak informacji
Data urodzenia: 22.04.1955 r.
Znak zodiaku: byk
Zawód: rockowa wokalistka i aktorka filmowa, serialowa i teatralna
Osoby - związki:Artystka wzięła ślub w 1979 roku. Mąż Izabeli Trojanowskiej to Marek Trojanowski. Z zawodu jest matematykiem cybernetykiem.
Rodzice: Maksymilian Schütz i Zofia Schütz (z domu Barcz)
Dzieci: córka Roxanna (ur. w 1991 r.)
Rodzeństwo: bracia Maksymilian i Roman
BIO: Izabela Trojanowska przyszła na świat w Olsztynie. Wychowała się w katolickiej rodzinie. Do dziś jest osobą wierzącą, a co ciekawe, w młodości myślała nawet o wstąpieniu do zakonu. Jej życie potoczyło się jednak inaczej. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła jako 16-latka. Zadebiutowała na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w 1971 roku, a niedługo później, jeszcze w tym samym roku, zaśpiewała na KFPP w Opolu. Jej udział w popularnym opolskim festiwalu zebrał jednak nieprzychylne recenzje w prasie, dlatego młoda Izabela Trojanowska postanowiła na jakiś czas zawiesić działalność muzyczną. Zaczęła za to rozwijać się w kierunku aktorstwa. W latach 80. wystąpiła w kilku produkcjach filmowych i serialowych.Po pewnym czasie Trojanowska zdecydowała się też powrócić na scenę. W 1980 roku podjęła współpracę z grupą Budka Suflera. W tym samym roku zdobyła też m.in. solową nagrodę za interpretację piosenki na KFPP w Opolu.Pierwsza płyta Izabeli Trojanowskiej ukazała się w 1981 roku. Jej kariera szybko zaczęła się rozkręcać, a piosenki artystki spotkały się z uznaniem publiczności. Szybko wydała więc drugi album. Wypuszczenie trzeciego, nagranego z Tadeuszem Nalepą, zostało wstrzymane przez cenzurę, ponieważ płyta zawierała utwory krytykujące stan wojenny. Ostatecznie ukazała się ona dopiero w latach 90.W 1982 roku Izabela Trojanowska wyjechała do Holandii. W krajowych mediach jej twórczość była bardzo krytykowana, a dodatkowo nie przedłużono jej paszportu. Skutkowało to tym, że do Polski nie wróciła przez prawie 10 lat. Wraz z mężem mieszkała w USA, Wielkiej Brytanii i w Niemczech.Wraz z początkiem lat 90. Trojanowska powróciła do ojczyzny. Wydała kolejne płyty i wystąpiła w kilku produkcjach serialowych i filmowych. Pojawiała się też regularnie na różnych festiwalach.W 2020 roku Izabela Trojanowska obchodziła 40-lecie działalności artystycznej. Odsłoniła wówczas swoją gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd. Artystka wciąż jest aktywna w mediach. W 2021 roku została jurorką w programie telewizyjnym "The Voice Senior".Życie związane z występowaniem na różnych scenach miało dla artystki zarówno blaski, jak i cienie. Izabela Trojanowska zmagała się z depresją oraz chorobą alkoholową. Obecnie artystka mieszka w Berlinie oraz w Warszawie.
Znana z: wielu przebojów muzycznych. Najpopularniejsze piosenki Izabeli Trojanowskiej to: "Wszystko czego dziś chcę", "Jestem twoim grzechem", "Tyle samo prawd, ile kłamstw" czy "Pieśń o cegle". Oprócz tego artystka zasłynęła występowaniem w serialu "Klan". Od 1997 roku odgrywa w nim rolę Moniki Ross-Nawrot.Warto również pamiętać, że w latach 80. Izabela Trojanowska wykreowała zupełnie nowy styl nie tylko w śpiewaniu, lecz także w wyglądzie. Stylizowała się bowiem na femme fatale. Dzięki charakterystycznemu wizerunkowi stała się też prawdziwą ikoną wśród społeczności LGBT.
Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - aktorka w serialu "Strachy" (1979); - aktorka w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980); - aktorka w serialu "07 zgłoś się" (1981); - aktorka w serialu "Blisko, coraz bliżej" (1982); - aktorka w filmie "Szkoda twoich łez" (1983); - aktorka w serialu "Klan" (od 1997); - aktorka w filmie "Fenomen" (2010); - aktorka w filmie "Juliusz" (2018); - aktorka w serialu "Barwy szczęścia" (2019).Izabela Trojanowska wystąpiła także w kilku spektaklach teatru telewizyjnego.
Płyty:Izabela Trojanowska wydała do tej pory siedem albumów studyjnych. Są to:"Iza" (1981);"Układy" (1982);"Izabela Trojanowska" (1991);"Pożegnalny cyrk", płyta nagrana z Tadeuszem Nalepą (1993);"Chcę inaczej" (1996);"Życia zawsze mało" (2011);"Na skos" (2016).Artystka wypuściła też kilka kompilacji oraz cztery minialbumy.
Książki:W 2020 roku ukazała się książka "Trojanowska", która jest zapisem rozmowy Leszka Gnoińskiego z artystką.
Nagrody:
Link FB: @izabelatrojanowskafanpage