Irena Santor


Imię: Irena

Drugie imię: -

Nazwisko: Santor

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Strzelec

Data urodzenia: 1934-12-09

Miejsce urodzenia: -

Wzrost: -

BIO: Irena Santor – z domu Wiśniewska, polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem, pochodząca z Papowa Biskupiego. Absolwentka Gimnazjum Zdobienia Szkła w Polanicy-Zdroju i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Przemysłu Szklarskiego w Szczytnej.
Występy z zespołem „Mazowsze” rozpoczęła w 1951 roku i poznała swojego męża po dziś dzień - Stanisława, skrzypka i koncertmistrza orkiestry radiowej. W 1959 roku, po odejściu z „Mazowsza”, rozpoczęła samodzielne występy estradowe, zagrała w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Współpracowała z kabaretami „Wagabunda”, „U Kierdziołka” i „Karuzela Warszawska”, występowała w Teatrach Syrena i Ateneum i została uznana przez Polonię w Ameryce za najpopularniejszą piosenkarkę. Brała udział w festiwalach w Rio de Janeiro i na Majorce.
W 1978 roku przygotowała program „Skąd my się znamy”, wystawiany kilkakrotnie w Polsce. Nawiązała współpracę z Wojewódzką Agencją Imprez Artystycznych w Katowicach i występowała w programie „Gwiazda zaprasza”. Telewizja Polska utworzyła krótki program pt. „Gwiazdy estrady – Irena Santor”. W 1991 roku piosenkarka wycofała się z życia artystycznego. Była przewodniczącą Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej.
Piosenkarka nagrała wiele solowych albumów, np. „Powrócisz tu”, „Moja Warszawa”, „Witaj gwiazdko złota”, „Biegnie czas”, „Jeszcze”, „Kręci mnie ten świat”. W 2010 roku Irena Santor, u boku Dody i Tomasza Karolaka zasiadła w jury w programie „Tylko nas dwoje”.

Znany/a z: -

Związki: -

Osoby powiązane: -

Link WWW: -

Link FB: -

Link Pinterest: -

Link Instagram: -
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index