Anna Świątczak

Anna Świątczak, znana również jako Aniqa, to wokalistka w zespole Ich Troje i była żona Michała Wiśniewskiego, z którym ma dwójkę dzieci. Jest zwyciężczynią finałowego koncertu programu „Szansa na Sukces” w 1995 roku. Album studyjny o tym samym tytule to pierwszy debiutancki krążek wokalistki. Anna Świątczak zajmuje się nie tylko śpiewaniem – jest również gospodynią religijnego programu typu talk-show „Punkt zwrotny”, nadawanego w jednej z chrześcijańskich stacji telewizyjnych.

Imię: Anna Katarzyna Magdalena

Nazwisko: Żeńca

Nazwisko panieńskie: Świątczak

Pseudonim: Aniqa

Wzrost: 167 cm

Data urodzenia: 30 marca 1977 roku

Znak zodiaku: Baran

Zawód: piosenkarka

Osoby - związki: 
- mąż Michał Wiśniewski (2006–2011),
- mąż Michał Żeńca (od 2012-obecnie).

Rodzice: Tadeusz i Ewa Świątczakowie

Dzieci: Z małżeństwa z Michałem Wiśniewskim ma dwie córki – to Vivienne Vienna (ur. 2008) i Etiennette Anna (ur. 2006)

Rodzeństwo: siostry Magdalena i Katarzyna

BIO: Anna Żeńca, z domu Świątczak, urodziła się 30 marca 1977 roku w Lublińcu, gdzie ukończyła szkołę średnią. Później przeniosła się do Warszawy, aby uczyć się w Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Jej pierwszy występ przed większą publicznością odbył się w 1992 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Przełomem w jej karierze był udział w programie „Szansa na sukces” w 1995 roku. Młoda wokalistka zwyciężyła w odcinku, wykonując utwór Sławy Przybylskiej „Pamiętasz była jesień”, a następnie wygrała całą edycję programu rozrywkowego podczas finałowego koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej. Od tego czasu piosenkarka śpiewała w chórkach, m.in. w programie „Jaka to melodia?”, a także w utworach takich wokalistów jak Andrzej Piaseczny, Kaja Paschalska, Natalia Kukulska czy Sylwia Wiśniewska. W 2006 roku reprezentowała Polskę na Eurowizji piosenką „Follow My Heart”. 3 lata później wydała swój debiutancki solowy album „Aniqa”, na którym znalazł się m.in. utwór „Godziny”, „A Man Like You”, „You Made My Day”.
W 2014 roku wstąpiła do Społeczności Chrześcijańskiej Południe, w której opowiada o swoich prywatnych spostrzeżeniach dotyczących wiary i religii. Oprócz tego od 2017 roku prowadzi program religijny „Punkt zwrotny”. Wokalistka próbowała również swoich sił jako aktorka dubbingowa – w 2018 roku użyczyła głosu Pół-Wyroczni w animowanym filmie dla dzieci „Książę Czaruś”. Prywatnie żona perkusisty Michała Żeńcy, którego poślubiła w 2012 roku.

Znana z: zespołu Ich Troje, którego była wokalistką od 2003 roku. Z grupą nagrała trzy studyjne albumy: „6. ostatni przystanek”, „7 grzechów głównych” oraz „Ósmy obcy pasażer”. Artystka była również związana prywatnie z liderem zespołu. Para pobrała się w 2006 roku. Dzieci Michała Wiśniewskiego i Anny Świątczak to Etiennette Anna oraz Vivienne Vienna. Związek niestety nie przetrwał próby czasu. W 2011 roku para rozwiodła się, a rok wcześniej wokalistka odeszła z zespołu Ich Troje, jednak gościnnie występowała jeszcze kilkukrotnie na koncertach grupy. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2018 roku na jubileuszowym koncercie Michała Wiśniewskiego. 2 lata później piosenkarka podjęła decyzję o ponownym zostaniu wokalistką zespołu.

Funkcja w filmie: brak

Płyty:
- „Mińska LIFE” – album nagrany wspólnie ze Społecznością Chrześcijańską Południe (2016).

Albumy studyjne nagrane razem z zespołem Ich Troje:
- „6. ostatni przystanek” (2004);
- „7 grzechów głównych” (2006);
- „Ósmy obcy pasażer” (2008).

Solowy album:
- „Aniqa” (2009).

Książki: brak

Nagrody:
- Nagroda telewidzów na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii debiuty (1996);
- Nagroda internautów Ipla na Festiwalu TOPtrendy w Sopocie (2010).

Instagram: @ania.swiatczak

Facebook: brak
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index