bio

 • Wiek:
  51 lat
 • Data urodzenia:
  30 września 1968
 • Zawód:
  piosenkarz, kompozytor
 • Wzrost:
  194cm
 • Znak zodiaku:

Tymon Tymański – właściwie Ryszard Tymon Tymański. Pochodzący z Gdańska kompozytor, wokalista, aktor i poeta. W 1986 roku rozpoczął studia na wydziale anglistyki Uniwersytu Gdańskiego. Studia rzucił trzy lata później.

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki – w 1979 roku Tymański założył swój pierwszy zespół The Howling Dogs. W 1985 roku grupa zagrała podczas warszawskiego festiwalu „Poza Kontrolą”. Przez pięć lat - od 1986 do 1991 roku - muzyk współpracował również z grupą TotArt. Następnie razem z Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzollem i Bartoszem Szmitem rozpoczął projekt „Miłość”. W późniejszych latach Mazzolla zastąpił Tomasz Gwinciński, a Szmita – Jacek Olter. Następnie za Gwincińskiego do grupy został przyjęty Leszek Możdżer. W 1992 roku zespół zajął drugie miejsce na krakowskim festiwalu „Jazz Juniors”. Został rozwiązany w 2002 roku.

Tymański to niezwykle płodny artysta - działał w takich zespołach jak Kury (1992), Tymon & The Transistors. Od kilku lat współpracuje z muzykami i jest współwłaścicielem wytwórni fonograficznej „Biodro Records”. Komponował także muzykę do filmów „Sztos”, „Przemiany” i „Wesele” Smarzowskiego, za którą w roku 2005 otrzymał nagrodę filmową Polskie Orły. Od 2008 roku pracował nad musicalem „Polskie gówno”. Powstał też film kinowy pod tym samym tytułem. W 2013 roku została opublikowana autobiografia Tymańskiego pt. „ADHD”.

W 2016 Tymański zastąpił Piotra Roguckiego w roli jurora w programie rozrywkowym „Must Be the Music. Tylko muzyka”.

Muzyk jest obecnie ze swoją trzecią żoną, młodszą o 19 lat Marią. Ma z nią synka, urodzonego w 2013 roku Teo. Z poprzednich małżeństw ma jeszcze dwóch synów - Lukasa i Kosmę.