bio

 • Wiek:
  51 lat
 • Data urodzenia:
  7 maja 1969
 • Drugie imię:
  Marek
 • Zawód:
  aktor
 • Znak zodiaku:
Radosław Pazura - urodzony w Tomaszowie Mazowieckim aktor filmowy i telewizyjny. Brat aktora Cezarego Pazury i mąż aktorki Doroty Choteckiej. W młodości interesował się piłką nożną, grał w klubie sportowym M.K.S. Stal Niewiadów, potem w trzecioligowym zespole Lechia Tomaszów Mazowiecki. Pierwsze kroki aktorskie stawiał w liceum w przedstawieniach kółka teatralnego przy liceum. Radosław Pazura brał udział w konkursach recytatorskich, które często wygrywał. Po liceum dostał się do PWST w Warszawie. Po roku przerwał naukę i wyjechał do Austrii, gdzie pracował na budowach. Wrócił wraz z nastaniem przemian gospodarczych w Polsce. Dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Już na początku studiów dostał rolę w filmie Juliusza Machulskiego "Szwadron". Obronił pracę magisterską i otrzymał tytuł magistra sztuki.

Wypadek Radosława Pazury. Śmierć Waldemara Goszcza

24 stycznia 2003 Radosław Pazura został ranny w wypadku samochodowym koło Ostródy. Prowadzona przez aktora Waldemara Goszcza lancia lybra, jadąc z nadmierną prędkością, zderzyła się z fordem escortem. Goszcz zginął na miejscu. Razem z nimi jechał producent muzyczny Filip Siejka. Siejka i Radosław Pazura przeżyli wypadek. U Pazury nastąpiła przemiana duchowa, przestał być ateistą i znów zaczął wierzyć w Boga. Od tamtej pory Radosław Pazura wspiera regularnie akcje Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – „Krewniacy”, promujące honorowe krwiodawstwo. Ustanowił też charytatywną Fundację Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Wybrana filmografia Radosława Pazury

W trakcie swojej kariery Radosław Pazura tylko raz wystąpił na deskach teatru w przedstawieniu "Cud na Greenpoincie" w Teatrze na Woli. W rolach głównych i drugoplanowych można go było oglądać w wielu serialach i ponad dwudziestu filmach. W jego filmografii są takie tytuły jak: "Pożegnanie z Marią", "Psy 2. Ostatnia krew", "Nic śmiesznego", "Nocne graffiti", "Demony wojny według Goi", "Operacja Samum", "Chłopaki nie płaczą", "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Weekend", "Sęp". Od września 2016 roku występował w show Polsatu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo".

Radosław Pazura i Dorota Chotecka

Radosław Pazura prywatnie jest mężem aktorki Doroty Choteckiej. Poznali się jeszcze na studiach, a małżeństwem są od 2003 roku. To jedna z najdłuższych stażem par w polskim showbiznesie. Jak sami wspominają początki swojej znajomości: to była miłość od pierwszego wejrzenia. - Schodziłam po schodach. Radek stał na dole i mnie zobaczył. I ta-dam! Bardzo się spodobałam, tak? - opowiadała o początkach znajomości z przyszłym mężem Dorota Chotecka w magazynie "Viva". - Błysnęłaś urodą, byłaś piękną kobietą. Taką niedostępną - wtórował jej w tym samym wywiadzie Radosław Pazura. - Teraz jesteś jeszcze piękniejsza, ale mówię o tamtym czasie. Po prostu wzbudzałaś niesamowite zainteresowanie, nie tylko moje. Wszyscy uważali cię za niedostępną, ale ja uważałem, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Radosław Pazura i Dorota Chotecka są rodzicami córki Klary Marii. Klara przyszła na świat po blisko czteroletnich staraniach pary o dziecko.