bio

 • Wiek:
  65 lat
 • Data urodzenia:
  24 czerwca 1950
 • Data śmierci:
  28 lipca 2015
 • Zawód:
  biznesmen
 • Znak zodiaku:
Jan Kulczyk - polski przedsiębiorca, były właściciel przedsiębiorstwa Kulczyk Holding mieszczącego się w Warszawie i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments z siedzibą w Luksemburgu. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych i prawa międzynarodowego. Od 2002 roku aż do śmierci niezmiennie klasyfikowany we wszelkich rankingach najbogatszych Polaków. Trzynaście razy zajął pierwsze miejsce na takiej liście, sporządzanej przez tygodnik Wprost. W 2013 roku branżowe czasopismo Forbes umieściło Jana Kulczyka z majątkiem wartym 3,5 mld $ na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. Żaden Polak wcześniej ani później nie powtórzył tego osiągnięcia. 
 
Jan Kulczyk w 1968 roku ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Doktorat obronił w 1975 roku, by rozpocząć pracę naukową w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, gdzie do sfery jego głównych zainteresowań zaliczała się tematyka niemiecka. Biznesem zajął się w 1981 roku kiedy za pieniądze otrzymane od ojca Henryka założył firmę handlową Interkulpol. Było to jedno z pierwszych przedsiębiorstw zagranicznych, jakie powstały w Polsce po II wojnie światowej. Start w biznesie ułatwiło mu zasiadanie we władzach Polsko-Polonijnej Izby Handlowej Inter-Polcom kontrolującej działalność wszystkich firm polonijnych.
W 1988 roku Jan Kulczyk i jego firma Kulczyk Tradex został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Trzy lata później zarejestrował spółkę Kulczyk Holding Sp. z o.o., która potem została przekształcona w spółkę akcyjną. Inwestował między innymi w Telekomunikację Polską, Polską Telefonię Cyfrową i Polskie Towarzystwo Emerytalne Warta S.A. Przedmiotem jego interesów były też m.in. energetyka, gaz i ropa naftowa, nieruchomości. Miał udziały w spółkach Autostrada Wielkopolska, Autostrada Wielkopolska II, Autostrada Eksploatacja oraz Pekaes SA. Stworzył też Polenergię, pierwszą prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym.
Jan Kulczyk był współzałożycielem i dwukrotnym prezesem Polskiej Rady Biznesu. Zasiadał również w Radzie Dyrektorów Międzynarodowego Zielonego Krzyża, organizacji pod auspicjami ONZ zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym. Dotacją w wysokości 20 milionów zł wsparł budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Razem z żoną Grażyną Kulczyk otworzył w Poznaniu starannie zaprojektowane centrum handlowe Stary Browar, które wyznaczało nowe standardy, jeśli chodzi o galerie handlowe. Był nazywany mecenasem polskiego sportu. Kulczyk angażował w sponsoring ogromne pieniądze. W 2012 roku jego spółki zostały strategicznym sponsorem polskiej reprezentacji olimpijskiej wybierającej się na igrzyska olimpijskie do Londynu.
 
Prywatnie przez wiele lat związany z Grażyną Kulczyk, z którą rozwiódł się w 2006 roku. Razem z nią wiele inwestował w sztukę. Potem związał się z Joanną Przetakiewicz, którą poznał w 2005 roku. Rozstali się w 2013 roku. Ze związku z Grażyną Kulczyk miał dwoje dzieci - Dominikę i Sebastiana. To oni odziedziczyli po ojcu ogromną fortunę wycenianą na 15,1 mld złotych, a prezesem firmy Kulczyk Investments został Sebastian Kulczyk.
 
Najbogatszy Polak i znany biznesmen zmarł w Wiedniu w wieku 65 lat. Przyczyną śmierci były powikłania pooperacyjne.