bio

  • Wiek:
    86 lat
  • Data urodzenia:
    9 grudnia 1934
  • Zawód:
    piosenkarka
  • Znak zodiaku:

Irena Santor – z domu Wiśniewska, polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem, pochodząca z Papowa Biskupiego. Absolwentka Gimnazjum Zdobienia Szkła w Polanicy-Zdroju i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Przemysłu Szklarskiego w Szczytnej.

Występy z zespołem „Mazowsze” rozpoczęła w 1951 roku i poznała swojego męża po dziś dzień - Stanisława, skrzypka i koncertmistrza orkiestry radiowej. W 1959 roku, po odejściu z „Mazowsza”, rozpoczęła samodzielne występy estradowe, zagrała w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Współpracowała z kabaretami „Wagabunda”, „U Kierdziołka” i „Karuzela Warszawska”, występowała w Teatrach Syrena i Ateneum i została uznana przez Polonię w Ameryce za najpopularniejszą piosenkarkę. Brała udział w festiwalach w Rio de Janeiro i na Majorce.

W 1978 roku przygotowała program „Skąd my się znamy”, wystawiany kilkakrotnie w Polsce. Nawiązała współpracę z Wojewódzką Agencją Imprez Artystycznych w Katowicach i występowała w programie „Gwiazda zaprasza”. Telewizja Polska utworzyła krótki program pt. „Gwiazdy estrady – Irena Santor”. W 1991 roku piosenkarka wycofała się z życia artystycznego. Była przewodniczącą Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej.

Piosenkarka nagrała wiele solowych albumów, np. „Powrócisz tu”, „Moja Warszawa”, „Witaj gwiazdko złota”, „Biegnie czas”, „Jeszcze”, „Kręci mnie ten świat”. W 2010 roku Irena Santor, u boku Dody i Tomasza Karolaka zasiadła w jury w programie „Tylko nas dwoje”.