Paulina Mucha

Ukończyła  filologię polską, specjalność - językoznawstwo polskie. Interesuje się metodyką, zwłaszcza neurodydaktyką – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Wyznawczyni zasady, że nauka może być świetną zabawą. Redaktorka tekstów naukowych i publicystycznych.   Prywatnie miłośniczka dalekich podróży rowerowych i pływania. Ceni sobie rozwój osobisty i ciepło rodzinne.
Dzieci w szkole
Styl życia

Skąd bierze się dysleksja u dzieci?

Paulina Mucha
Dziecko w gabinecie u specjalisty
choroby dziecięce
zaburzenia neurologiczne
opieka nad dzieckiem

Dysleksja u dzieci – do jakiego specjalisty się zgłosić aby pomóc dziecku?

Dziecko, które znajduje się w grupie ryzyka, powinno zostać otoczone troskliwą opieką rodziców i specjalistów. Jeśli dziecko z dysleksją nie otrzyma pomocy, szybko zniechęci się do nauki i szkoły. Dysleksja u dzieci powoduje często zaniżoną samoocenę, dlatego bardzo ważne jest wspieranie dziecka przez rodzica.
Paulina Mucha
Dziecko
choroby dziecięce
problemy psychiczne
opieka nad dzieckiem

Dysleksja u dzieci – jak rozpoznać czy dziecko jest dyslektykiem?

Dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi trudnościami w pisaniu i w czytaniu. Może to być np. mylenie podobnie wyglądających liter, kłopoty z nauką czytania na głos, nierozumienie tego, co się przeczytało. Dysleksja u dzieci obawia się także kłopotami z orientacją w przestrzeni czy nawet wiązaniem sznurowadeł.
Paulina Mucha
Stopy
pielęgnacja
Choroby

Ból śródstopia – po pomoc nie zawsze do ortopedy

Ból śródstopia to ból przedniej części stopy – zwykle od strony podeszwowej i grzbietowej. Ból śródstopia może oznaczać schorzenia związane ze stopami, choroby ogólnoustrojowe, ale jego przyczyną może być też po prostu stojąca praca lub nadwaga. Przyczyną bólu w śródstopiu mogą być mikrourazy, które narastają tygodniami, aż w końcu dają o sobie znać. Na ból śródstopia przy chodzeniu częściej narzekają kobiety niż mężczyźni.
Paulina Mucha
Dłonie trzymające kolano
trening
Choroby

Ból kolan po ćwiczeniach – najczęstsze powody

Ból kolan po ćwiczeniach to niedogodność, którą niekiedy trzeba leczyć nawet miesiącami. Aby temu zapobiegać, konieczna jest rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po treningu. Jeśli kolana bolą, nie wolno lekceważyć problemu.
Paulina Mucha
Rodzina
opieka nad dzieckiem
Dom

Dziecko nie chce zostać w przedszkolu – jakie są sposoby na przełamanie tej niechęci?

Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy szczerze z nim porozmawiać. Jeżeli nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie lubi przebywać w placówce, być może potrzebuje jedynie czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto wypróbować metodę zegara adaptacyjnego oraz bajki terapeutyczne.
Paulina Mucha
Ojcem z synem
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Dziecko płacze w przedszkolu - przyczyny

Dziecko może płakać w przedszkolu z wielu powodów: być może nie czuje się wystarczająco samodzielne, boi się braku kontaktu z rodzicem, nie jest nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. Płacz przedszkolaka nie powinien budzić przerażenia u rodziców, ponieważ zazwyczaj jest wynikiem zmiany środowiska i konieczności przystosowania się do nowych warunków.
Paulina Mucha
Talia owoców
odchudzanie
zdrowe diety

Bilans kaloryczny – dwie metody obliczeń

Bilans kaloryczny, inaczej bilans energetyczny, to inaczej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli bilans kaloryczny jest dodatni – tyjemy, zerowy – utrzymujemy wagę, ujemny – chudniemy. Im więcej parametrów uwzględnia się przy wyliczaniu dziennego zapotrzebowania energetycznego, tym bilans kaloryczny jest dokładniejszy.
Paulina Mucha
Kobieta biegnąca
sport
trening
modelowanie sylwetki

Bieg bokserski – sposób wykonywania ćwiczeń i rezultaty

Bieg bokserski polega na bieganiu w miejscu i jednoczesnym wykonywaniu ciosów rękami przed siebie. Ważne jest kontrolowanie czasu. Bieg bokserski można wykonywać zarówno w domu, jak i na wolnej przestrzeni. Trening zaleca się sportowcom, ale także amatorom, którym zależy na poprawie kondycji. Należy pamiętać, aby przed biegiem bokserskim wykonać rozgrzewkę, a po biegu bokserskim ćwiczenia rozciągające.
Paulina Mucha
Spaghetti
odchudzanie
zdrowe diety
składniki odżywcze

Białe węglowodany, czyli puste kalorie

Białe węglowodany to potoczna nazwa prostych węglowodanów, które dostarczają tzw. pustych kalorii, tj. białej mąki, białego ryżu, białego makaronu itd.
Paulina Mucha
Kurze jaja
odchudzanie
badania diagnostyczne
zdrowe produkty

Źródła białka zwierzęcego i roślinnego w diecie

Białko w diecie może pochodzić z różnych źródeł – zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. 75% masy tkanek miękkich ciała stanowią białka. Zapotrzebowanie na białko w diecie zależy od płci, wieku, masy ciała, aktywności fizycznej i innych czynników. Można przyjąć, że przeciętne zapotrzebowanie na białko zdrowego człowieka, to 50 gramów dziennie. Szkodzi zarówno za mała dawka białka w diecie (prowadzi do wyniszczenia organizmu), jak i jego nadwyżka (prowadzi do uszkodzenia nerek).
Paulina Mucha
Banan
odchudzanie
zdrowe produkty
zdrowe diety

Banany na odchudzanie – przed treningiem nie, po treningu tak

Banany warto jeść po treningu. Przez zawartość cukrów prostych, podnoszą poziom energii. Uzupełniają także potas, który jest tracony przez pocenie. Przed treningiem, szczególnie przy diecie redukcyjnej, lepiej jednak unikać jedzenia bananów.
Paulina Mucha
Kobieta z rękawicami bokserskimi
sport
trening
modelowanie sylwetki

Aeroboxing, czyli sposób na rozładowanie energii

Aeroboxing, inaczej aeroboks, boxaerobic, taerobic, energykick, to ćwiczenia łączące zajęcia fitness ze sztukami walki: kickboxingiem, karate, boksem. Ćwiczenia aerobowe przyspieszają spalanie kalorii oraz zwiększają wydolność oddechową i wydolność krążenia. Aeroboxing ujędrnia ciało i buduje mięśnie, tym samym zwiększając poczucie własnej wartości.
Paulina Mucha
Kobieta z jabłkiem
odchudzanie
trening
zdrowe produkty

Budowanie masy mięśniowej: 9 podstawowych zasad

Budowanie masy mięśniowej wymaga zarówno regularnego treningu, jak i zdrowej, wysokobiałkowej diety. Każdy kto chce spowodować rozrost mięśni, powinien wiedzieć, że jest to proces długotrwały.
Paulina Mucha
Warzywa
odchudzanie
jedzenie
zdrowe diety

Jedzenie, które przyspieszy odchudzanie – 6 super produktów

Menu na diecie powinno obfitować w warzywa i chude białko, dostarczać organizmowi witamin, minerałów i błonnika. Jedzeniem, które pomaga schudnąć, są z pewnością warzywa, chude mięso, ryby i orzechy. Aby cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką, produkty ze zbóż oczyszczonych należy zamienić na pełnoziarniste.
Paulina Mucha
Danie na talerzu
zdrowe produkty
przepisy
kuchnia

Kolacja fit – morszczuk na parze, koktajl z awokado lub zdrowa kanapka

Kolacja fit może kojarzyć się wyłącznie z różnorodnością i smakiem. Wystarczy zmieniać produkty i eksperymentować w kuchni. Najważniejsze, żeby kolacja fit nie zawierała węglowodanów prostych, ponieważ podnoszą one poziom glukozy we krwi, sprawiając, że kilkanaście minut po posiłku ponownie jesteśmy głodni. Chude mięso, jaja, warzywa – to sprzymierzeńcy figury i tym samym najlepszy wybór na fit kolację.
Paulina Mucha
Trzymanie się za kolano
sport
trening

3 ćwiczenia na bolące kolana

Wykonywanie ćwiczeń na bolące kolana najlepiej konsultować z lekarzem lub rehabilitantem. Staw kolanowy jest bardzo obciążony, bo oddziałują na niego dwie kości: piszczelowa i udowa. Ćwiczenia na bolące kolana powinny być wykonywane regularnie, najlepiej pięć razy w tygodniu.
Paulina Mucha
Koktajl w szklance
zdrowe diety
przepisy
witaminy

2 dietetyczne koktajle owocowe w 5 minut – pyszne i zdrowe

Dietetyczne koktajle owocowe są dowodem na to, że można jeść zdrowo, smacznie i jednocześnie zrzucać zbędne kilogramy. Owocowe koktajle dietetyczne zapobiegają nagłym skokom cukru we krwi, które skutkują atakami głodu.
Paulina Mucha
Koktajl w szklance
zdrowe diety
przepisy
kuchnia

Koktajle warzywno-owocowe to bomba witaminowa. Poznaj proste przepisy

Przepisy na koktajle są bardzo proste, więc nawet osoby nieczujące się pewnie w kuchni, mogą śmiało wypróbować warzywno-owocową mieszankę. Jest to porcja odżywcza i smaczna jednocześnie, pełna witamin, mikro- i makroelementów. Codzienne picie koktajli owocowo-warzywnych to detoks dla organizmu – po dwóch tygodniach można odczuć wyraźną poprawę kondycji. Najlepiej smakują świeże.
Paulina Mucha
Ozdoby i symbole świąteczne
przepisy
Dom

Boże Narodzenie na świecie: w Norwegii, Hiszpanii, Rosji

Boże Narodzenie obchodzi się w każdym kraju trochę inaczej – w Norwegii tradycją jest tworzenie koszyków, w Hiszpanii – uliczne parady, w Rosji – wróżby. Boże Narodzenie na świecie ma różne formy, nie w każdym kraju prezenty rozdaje św. Mikołaj. W Norwegii jest to julenisse (przypominający elfa), w Hiszpanii – Trzej Królowie, a w Rosji – Dziadek Mróz i Śnieżynka.
Paulina Mucha
Opłatek wigilijny
Dziecko

Najpopularniejsze zwyczaje wigilijne w Polsce

Tradycja wigilijna ma dla Polaków duże znaczenie. Świadczy o tym chociażby przestrzeganie w większości domów tego dnia postu, pomimo że II Synod Plenarny w Polsce w 1983 zniósł konieczność postu w Wigilię (szczegółowo kwestię tę omówili biskupi w 2003 r. w liście pasterskim).
Paulina Mucha
Choinka z prezentami
prezenty
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Choinka, poinsecja, jemioła – żywe symbole świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa.
Paulina Mucha
robienie świecznika świątecznego
dekoracje wnętrz
wnętrza

Własnoręczne świeczniki świąteczne w szkle

Świeczniki świąteczne wykonane samodzielnie dodają świętom magii, nadają oryginalnego charakteru pomieszczeniu. Bazą do wykonania dekoracji świątecznych jest szkło - słoik lub kieliszek.
Paulina Mucha
ręczne robienie ozdób świątecznych
dekoracje wnętrz
Dom

Ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie – bałwanek z waty

Ozdoby ręcznie robione na święta to wspólnie spędzony czas i radość z efektu końcowego. Bałwanka z waty dziecko może zrobić samo – w ten sposób ćwiczy umiejętności manualne, kreatywność i cierpliwość.
Paulina Mucha
Samodzielne wykonywanie ozdób z papieru
aranżacja wnętrz
dekoracje wnętrz
Dom

Ozdoby choinkowe własnej roboty – bombki i gwiazda betlejemska

Ozdoby choinkowe własnej roboty nadadzą choince oryginalny wyraz. Ponadto jest to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną – do przygotowania ozdób choinkowych z bibuły warto zaangażować również dzieci.
Paulina Mucha
Choinki z filcu
aranżacja wnętrz
dekoracje wnętrz
wnętrza

Ozdoby choinkowe z filcu – choinki na choinkę

Ozdoby z filcu zrobione samodzielnie nadają choince wyjątkowy wygląd. Ozdoby choinkowe z filcu świetnie prezentują się również jako dodatek do świątecznych stroików.
Paulina Mucha
witraż ze świętym mikołajem
prezenty
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Święty Mikołaj biskup – prawdziwa historia świętego dla wierzących

Katolicy wierzą, że święty Mikołaj istniał naprawdę. Nie miał jednak czerwonego stroju ani reniferów, nie wchodził również do domów przez komin i nie pochodził z Laponii. Prawdziwy św. Mikołaj był biskupem, który swoje życie poświęcił potrzebującym.
Paulina Mucha
mikołaj z małym elfem
prezenty
Mikołajki
opieka nad dzieckiem

Dzień świętego Mikołaja w różnych rejonach Polski

Dzień świętego Mikołaja obchodzony jest na pamiątkę biskupa z Miry (Turcja) – św. Mikołaja, który zmarł 6 grudnia około 345-352 roku. Na Kaszubach i w Wielkopolsce św. Mikołaj funkcjonuje pod nazwą Gwiazdor, a na Śląsku Cieszyńskim istnieje tradycja Mikołajów Beskidzkich – białych (dobrych) i czarnych (złych).
Paulina Mucha
święty mikołaj
prezenty
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Czy święty Mikołaj istnieje – kiedy powiedzieć dziecku prawdę

Wiara w świętego Mikołaja rozwija wyobraźnię dziecka, nadaje szczególną atmosferę świętom, motywuje je do właściwego zachowania. Nie ma określonego wieku, w którym należy uświadomić dziecku, że Mikołaj z Laponii nie istnieje. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka i wyczucia rodziców.
Paulina Mucha
przepisy
kuchnia

Potrawy wigilijne – przepyszne śledzie w pomidorach

Śledzie wigilijne w pomidorach to jedna z potraw, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Potrawy wigilijne od razu przywodzą na myśl ryby. Śledzie połączone z pomidorami, papryką chili, miodem i rodzynkami tworzą słodko-pikantne połączenie, za którym przepada większość gości.
Paulina Mucha
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner