Spray na komary
© benhammad/Fotolia.com
Styl życia

Chemiczne i naturalne odstraszacze komarów

Komary na działce i w ogrodzie można skutecznie pokonać za pomocą nawozów. Tańsze, ale i mniej zadowalające działanie będą miały: pochodnie, świece, kadzidełka i preparaty na skórę. Odstraszająco działają olejki eteryczne, m. in. Cytrynowy, goździkowy i waniliowy.

Komary na działce i w ogrodzie można skutecznie pokonać za pomocą nawozów. Tańsze, ale i mniej zadowalające działanie będą miały: pochodnie, świece, kadzidełka i preparaty na skórę. Odstraszająco działają olejki eteryczne, m. in. cytrynowy, goździkowy i waniliowy. Aby preparat na skórę był skuteczny, powinien zawierać minimum 20% czynnej substancji.

Opryski przeciw komarom

Opryski przeciw komarom można kupić w formie gotowej do użycia lub jako koncentraty rozpuszczalne w wodzie. Środki rozprowadza się za pomocą ciśnieniowych urządzeń zamgławiających lub zraszających. Opryski wykonuje się 2-3 razy, pierwszy w kwietniu lub w maju. Dwa pierwsze w odstępie dwóch tygodni, trzeci w odstępie czterech tygodni. Z reguły już po kwadransie od pierwszego zastosowania można zobaczyć efekty. Najskuteczniejsze są preparaty z dodatkiem glikolu, który zapobiega spłukiwaniu nawozu przez deszcz. Podczas rozprowadzania preparatu należy pamiętać o odzieży ochronnej – założyć kombinezon, maskę, okulary, rękawice. Opryski najlepiej wykonywać w słoneczne, bezwietrzne dni. Po aplikacji należy sprawdzić, jaki jest okres, przez który nie można jeść owoców i warzyw z rejonu, na którym rozprowadzono oprysk. Koszt opryskania terenu przez specjalistyczną firmę wynosi zwykle 200-300 złotych za 1000 m2. Jest to najskuteczniejsza forma walki z komarami.

Odstraszacze na komary

Olejki eteryczne to naturalne sposoby walki z komarami – dodawane są np. do świec, pochodni i kadzidełek. Do smarowania ciała najlepiej użyć sprayu.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z makiem

 

  • Świece i pochodnie ogrodowe

 

Świece i pochodnie ogrodowe pomagają uchronić się przed komarami na świeżym powietrzu. Świetnym sposobem na odstraszenie komarów jest zastosowanie pochodni bambusowych, które wbija się w ziemię. Uwalniają one olejki eteryczne, odstraszające komary. Komary nie lubią m. in. olejku cynamonowego, cytrynowego, goździkowego, eukaliptusowego, bazyliowego i tymiankowego. Pochodnie zwykle mają długość 90-120 centymetrów. Spełniają zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Można za ich pomocą oświetlić taras lub oczko wodne. Koszt pochodni to kilka lub kilkanaście złotych. Świece antykomarowe po zapaleniu wydzielają intensywny aromat, który działa odstraszająco na owady. Średnia cena za świecę to 10 złotych.

 

  • Kadzidełka

 

Komary odpędzi także dym kadzidełek. Odstraszająco działają kadzidełka cytronellowe, lawendowe i lemongrasowe. Ich zaletą jest niska cena – około 1 złoty za kilka pałeczek.

Preparaty na skórę

Istnieje także wiele środków na komary stosowanych na skórę – w formie maści, żelu, sprayu. Wystarczy posmarować lub spryskać nimi skórę co kilka godzin. Najłatwiejszy w aplikacji jest spray. Preparaty zawierają z reguły N-dietyl-meta-tolumamide tzw. DEET. Kosztują od 8 do około 30 złotych.

 

Zobacz także: elektryczny odstraszacz komarów i much

 

 

Laski wanilii
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zwalcz komary za pomocą olejku do ciast
Komary nie lubią olejku waniliowego i witaminy B. Domowe środki na komary przygotujesz w kilka minut.

Komary nie lubią olejku waniliowego i witaminy B. Domowe środki na komary przygotujesz w kilka minut.   Można stwierdzić, że komary to inteligentne owady, ponieważ nie atakują przypadkowej osoby. Komary wyczuwają pot i dwutlenek węgla. Najchętniej atakują dzieci, młodych mężczyzn i kobiety w trakcie owulacji. Za ugryzienia odpowiadają samice, ponieważ samce żywią się nektarem kwiatów, a tuż po kopulacji giną. Larwy komarów znajdują się w wodzie, dlatego najwięcej tych znienawidzonych przez człowieka owadów znajduje się na podmokłych terenach – w okolicy jezior, rzek, stawów. Domowe sposoby na komary 1. Olejek waniliowy na komary   Komary nie znoszą aromatu waniliowego. Wystarczy, że wetrzesz w skórę trochę aromatu waniliowego, a komary dadzą ci spokój. Aromat waniliowy można kupić w sklepie spożywczym (zapach do ciast) lub sporządzić domowy aerozol – szklankę żytniej wódki wymieszaj z 20 ml olejku waniliowego. Płyn można sporządzić również na bazie wody – do 100 ml wody (połowy szklanki) dodaj 30 kropel olejku waniliowego . Roztworem na bazie wanilii warto posmarować nadgarstki i miejsca za uszami. Podobne działanie ma olejek o zapachu cynamonowym. Jeśli urządzasz przyjęcie, grilla na świeżym powietrzu, warto zapalić świece o waniliowym aromacie.   2. Witamina B na komary   Niektórzy twierdzą, że podczas przyjmowania witaminy B zapach potu zmienia się na taki, którego komary nie lubią. Należy jednak uważać, ponieważ witaminę B, tak jak i każdy inny lek łatwo można przedawkować. Poza tym, skuteczność witaminy B w walce z komarami nie została potwierdzono naukowo, więc może to być jedynie mit.   W domu warto zamontować w oknach moskitiery. Jeśli zdarzy ci się, że jakiś komar cię ugryzie, posmaruj...

Kobieta zbiera grzyby w lesie
©Pavel Jonas/Fotolia
Styl życia
Grzybobranie: strój, przydatne akcesoria i środki przeciw komarom i kleszczom
Zbierając grzyby w lesie, człowiek jest narażony na komary i kleszcze. W aptece bez recepty można kupić żele i kremy odstraszające owady. Przed wyjściem do lasu wystarczy posmarować preparatem miejsca nie osłonięte ubraniem np. twarz i dłonie.

Zbierając grzyby w lesie, człowiek jest narażony na komary i kleszcze. W aptece bez recepty można kupić żele i kremy odstraszające owady. Przed wyjściem do lasu wystarczy posmarować preparatem miejsca nie osłonięte ubraniem np. twarz i dłonie.   Jadalne grzyby w Polsce rosną zazwyczaj od końca sierpnia do listopada. Grzyby lepiej delikatnie „wykręcać” z ziemi, zamiast ścinania nożem. Dzięki temu w miejscu, gdzie rosły, pozostanie grzybnia z której wyrosną nowe grzyby. Odzież na zbieranie grzybów: czapka, kurtka przeciwdeszczowa, długie spodnie Najwięcej grzybów zazwyczaj wyrasta po deszczu. Szykując się do grzybobrania warto więc pamiętać o nieprzemakalnej odzieży oraz butach. Nakrycie głowy – czapka, kapelusz lub kaptur ochronią skórę głowy przed kleszczami. Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa – dobrze, aby była z kapturem. Do lasu najlepiej zakładać odzież z długim rękawem. Zabezpieczy to skórę przed ukąszeniami owadów oraz zadrapaniami (np. po otarciu się o gałąź drzewa). Kamizelka – jest praktyczna, bo w jej kieszonki można włożyć przydatne akcesoria np. nożyk do ścinania grzybów. Długie spodnie – ochronią nogi przed zadrapaniem oraz kleszczami, które najczęściej chowają się w trawach i pod liśćmi leżącymi na ziemi. Nieprzemakalne buty – gumowce lub trekkingowe (najlepiej za kostkę). Zabezpieczą nogi przed przemoczeniem i ślizganiem się po wilgotnej trawie. Przydatne akcesoria na grzybobranie: kosz, rękawiczki, nóż Koszyk – najlepiej wiklinowy, który zapewni swobodny przepływ powietrza. Grzyby w foliowej reklamówce mogą zaparować, przez co w ciągu 2-3 godzin popsują się. Gumowe rękawiczki – warto zabrać je ze sobą, żeby się nie pobrudzić ani nie zadrapać. Nożyk –...

kominek do rozpylania olejków eterycznych i na świece
©Bydlinska/Fotolia.com
Styl życia
Metody rozpylania olejków eterycznych – kominek, dyfuzor, nebulizator
Aromaterapia jest dobrym sposobem na relaks oraz zmniejszanie stresu. Olejki można rozpylać za pomocą komina, jednak pod wpływem wysokiej temperatury tracą one swe właściwości. Dyfuzor ultradźwiękowy rozprowadza olejki w zimnej mgiełce wodnej, a nebulizator używa do tego ciśnienia. Ostatnia opcja jest najbardziej efektywna i wydajna.

Aromaterapia jest dobrym sposobem na relaks oraz zmniejszanie stresu. Olejki można rozpylać za pomocą komina, jednak pod wpływem wysokiej temperatury tracą one swe właściwości. Dyfuzor ultradźwiękowy rozprowadza olejki w zimnej mgiełce wodnej, a nebulizator używa do tego ciśnienia. Ostatnia opcja jest najbardziej efektywna i wydajna. Aromaterapia to świetny sposób na łagodzenie stresu . Olejki eteryczne działają kojąco na zmysły oraz zmniejszają napięcie nerwowe. Dzięki dobroczynnym substancjom w nich zawartych, powietrze po aromaterapii jest odświeżone i zdezynfekowane. Kominek do olejków eterycznych Kominek do olejków eterycznych składa się z miseczki, do której nalewa się wodę z substancjami zapachowymi oraz miejsca na zapaloną świeczkę typu tea-light (świeczki w aluminiowej osłonce). Dzięki ciepłu, które wydziela się ze świeczki, olejki eteryczne uwalniają się i są rozprowadzane w danym pomieszczeniu. Tracą jednak swe właściwości, gdy zostaną podgrzane do wysokiej temperatury. Używając tego typu kominka, należy pamiętać o dolewaniu co pewien czas ciepłej wody, ponieważ odparowanie jej spowoduje przypalenie osadu lub pęknięcie miseczki. Najczęściej bowiem kominek jest wykonany ze szkła lub ceramiki. Niewątpliwie druga opcja jest znacznie bardziej odporna na ciepło i rzadziej pęka. Plusem kominków jest ich mobilność. W odróżnieniu od pozostałych dyfuzorów można je przenosić niezależnie od dostępu do prądu. Dyfuzor ultradźwiękowy Aby uruchomić dyfuzor ultradźwiękowy (nawilżacz), wystarczy wlać wodę do pojemnika, dodać kilka kropel olejków eterycznych i podłączyć do prądu. Spowoduje to ulatnianie się zimnej pary wodnej, która unosi się razem z olejkiem. Substancje dosyć długo utrzymują się w powietrzu i zachowują wiele dobroczynnych składników. Dodatkowym plusem...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik