Ból głowy

Para młodych ludzi kłóci się ze sobą.
problemy w związku
hormony
ból głowy

Nie kłóć się po paracetamolu

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej zażywanych w Polsce. Oprócz skutków ubocznych, o których mówią ulotki, mogą one również czasowo wpływać na psychikę człowieka, zmieniając sposób, w jaki odczuwa on emocje.
Dorota Blumczyńska
Młoda kobieta odczuwa przesilenie wiosenne.
trening
hormony
ból głowy

Przesilenie wiosenne – co to jest i jak je rozpoznać? Objawy przesilenia wiosennego

Przesilenie wiosenne to nazwa zespołu symptomów występujących wczesną wiosną (marzec, kwiecień. Wiele osób zauważa wówczas u siebie pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak witalności. Bardzo ważne jest, żeby nigdy nie bagatelizować takich objawów i w momencie, gdy pomimo podjęcia środków zaradczych utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie zgłosić się do specjalisty.
Joanna Jędrzejczyk
rożne rodzaje cukru na drewnianych łyżkach brązowy i biały cukier w kostkach
ból głowy
Choroby

Mózg a cukier - czy nadmiar cukru w diecie może zaburzać pracę mózgu?

Mózg człowieka potrzebuje cukru do codziennej pracy, jednak jego nadmiar może skutkować zaburzeniami pamięci i koncentracji. Zbyt duża ilość cukru w diecie zwiększa ryzyko niedotlenienia mózgu oraz choroby Alzheimera.
Natalia Szubiela
kobieta poddanie sie zabiegowi osteopatii
ból głowy
Choroby

Osteopatia, czyli bezbolesne metody leczenia zaburzeń układu ruchu. Wskazania do zastosowania

Osteopatia jest metodą diagnostyczno-leczniczą, która wykorzystuje bezbolesne i nieinwazyjne techniki manualne. Jej celem jest wykrycie i wyeliminowanie dysfunkcji układu ruchu, przy uwzględnieniu stanu całego organizmu, a także stylu życia określonej osoby.
Natalia Szubiela
Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
owulacja
miesiączka
ból głowy

Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.
Anna Harasymiuk
Para spaceruje z psem po lesie.
ból głowy
Choroby
Bakterie

Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.
Natalia Szubiela
miód i cytryna
ból gardła
ból głowy

Naturalne metody łagodzenia objawów anginy – miód, szałwia, rumianek, woda z solą

Angina jest zakaźną chorobą migdałków i śluzówki gardłowej. Klasycznie leczy się ją antybiotykami, istnieją jednak naturalne sposoby łagodzenia jej objawów. W tym celu warto pić sok z malin i cebuli oraz jeść miód spadziowy, lipowy i wrzosowy. Należy też robić regularne płukanki gardła roztworem wody z solą, szałwią i rumiankiem.
Tomasz Delmaczyński
zegarek wysadzany kamieniami
akcesoria
ból głowy
Choroby

Kamienie jubilerskie: kamienie szlachetne i półszlachetne. Jakie minerały wykorzystuje się do produkcji biżuterii?

Do wyrobu biżuterii wykorzystuje się różne rodzaje kamieni jubilerskich w tym w głównej mierze kamienie szlachetne i półszlachetne. Pierwsze z nich są bardzo wartościowe i trwałe. Ponadto każdemu kamieniowi szlachetnemu i półszlachetnemu przypisane są różne właściwości zdrowotne oraz symboliczne znaczenie. Wśród najpopularniejszych kruszców wykorzystywanych w branży jubilerskiej można wymienić, m.in. diament, szmaragd, rubin, szafir, topaz, jaspis i agat.
Ewa Zwolak
Mała dziewczynka trzyma się za głowę.
ból głowy
rozwój dziecka

Ból głowy u dziecka: domowe sposoby, leczenie i przyczyny, migrena u dziecka

Ból głowy i brzucha u dziecka to najczęściej objawy choroby pasożytniczej. Ból głowy u dziecka w zależności od towarzyszących objawów i tego, kiedy występuje, może być skutkiem silnego stresu, chorób neurologicznych, wad wzroku czy zaburzeń snu. Pojawia się też po urazach głowy.
Anna Harasymiuk
Zioła nasypane do drewnianych łyżek.
napoje
ból głowy

Herbata ziołowa – skuteczna broń w walce z kacem

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na zatrucie alkoholowe jest herbatka ziołowa. Na dolegliwości związane z „kacem”, czyli na ból głowy, nudności i wymioty, a także ból brzucha, pomocna jest mieszanka z mięty, krwawnika, pokrzywy i brzozy. Zioła te mają właściwości moczopędne, przez co oczyszczają organizm z toksyn.
Ewa Zwolak
leżąca w łóżku dziewczynka trzymająca się za czoło
badania diagnostyczne
ból głowy
Choroby

Zapalenie opon mózgowych u dziecka – co wywołuje chorobę? Objawy i leczenie zapalenia opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego.
Natalia Szubiela
Medyczna marihuana
uzależnienia
zioła
ból głowy

Działanie marihuany na organizm człowieka - nielegalna używka i lecznicza substancja

Marihuana to narkotyk o działaniu psychoaktywnym. Używka osłabia pamięć, koncentrację i motywację. Częste palenie marihuany może przyczynić się do rozwoju schizofrenii. Leczniczą marihuanę stosuje się w celu łagodzenia objawów m.in. jaskry, stwardnienia rozsianego i padaczki.
Tomasz Delmaczyński
kobieta trzymająca się za brzuch
ból głowy
Choroby

Przyczyny, objawy i leczenie torbieli jajników, stawów i szyszynki

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.
Tomasz Delmaczyński
Jak ustrzec się przed pasożytami
badania diagnostyczne
badania krwi
ból głowy

Pasożyty ludzkie – przyczyny, objawy i sposoby leczenia zakażenia pasożytami

Ludzi najczęściej atakują pasożyty zwierzęce. Na zakażenie nimi szczególnie narażone są osoby, które posiadają psy lub koty. Do infekcji może też dość w wyniku zjedzenia brudnych owoców, surowych ryb, mięsa, a nawet kawioru. Ważna jest profilaktyka, która polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny.
Joanna Jędrzejczyk
kleszcz na skórze
ból głowy

Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.
Agnieszka Wadowska
Grafika mózgu człowieka
ból głowy

Jakie są funkcje płata czołowego mózgu i co dzieje się, kiedy zostanie on uszkodzony

Płat czołowy mózgu odpowiada m.in. za planowanie ruchów, przewidywanie konsekwencji zachowań, rozumienie sytuacji społecznych, rozumienie i kontrolę emocji. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. Uszkodzenie płata czołowego może doprowadzić nawet do zmian osobowościowych.
Anna Cholewa
Kobieta łapie się na głowę z bólu.
ból głowy
Choroby

Czym jest krwiak śródmózgowy? Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie krwiaków śródmózgowych

Krwiak śródmózgowy powstaje wskutek urazu głowy, stosowania używek lub choroby. Krew z naczyń krwionośnych wylewa się do tkanek, co skutkuje zanikami pamięci, wymiotami, sennością, podwyższonym ciśnieniem krwi oraz bólem i zawrotami głowy.
Agnieszka Bąder
podkrążone oczy
anemia
ból głowy
Choroby

Podkrążone oczy mogą być spowodowane przemęczeniem, anemią, cukrzycą oraz chorobami wątroby, nerek i trzustki

Przyczyną podkrążonych oczu, czyli sińców, są choroby tarczycy, wątroby, nerek oraz trzustki. Sińce powstają też na skutek przemęczenia, alergii, anemii i cukrzycy.
Agnieszka Bąder
Kobieta ma zawroty głowy, trzyma się za głowę z zamkniętymi oczami
pierwsza pomoc
ból głowy

Zespół serotoninowy to skutek uboczny przyjmowania leków psychotropowych

Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.
Anna Cholewa
Kobieta rozmasowuje sobie zdrętwiałą nogę
ból głowy
Choroby

Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

Hipokalcemia jest wynikiem diety ubogiej w wapń lub nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. W pierwszej fazie nie daje charakterystycznych objawów poza zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Ostre stadium hipokalcemii prowadzi do tężyczki, czyli poważnych zaburzeń układu nerwowego.
Magdalena Ładuniuk
chory mężczyzna leżący w łóżku
odporność
ból głowy
Choroby

Po czym rozpoznać świńską grypę – objawy choroby. Jak uniknąć zarażenia?

Objawy świńskiej grypy są podobne do początków przebiegu grypy sezonowej – występuje wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle głowy i okolic ucha, brak apetytu, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, uczucie przemęczenie, bóle mięśni, stawów, dezorientacja, a nawet utrata przytomności.
Agnieszka Krasa
kobieta na badaniu tomografii komputerowej
badania diagnostyczne
ból głowy

Tomografia komputerowa (CT) – badanie radiologiczne: przygotowanie i przebieg, skutki uboczne używanych środków

Tomografię komputerową (CT) głowy wykonuje się, aby sprawdzić nieprawidłowości np. uszkodzenia, silne stany zapalne np. zatok, krwiaki oraz zmiany nowotworowe. Na CT należy przyjść na czczo. Podczas badania podaje się środki kontrastowe, mogące wywołać skutki uboczne.
Agnieszka Wadowska
marihuana lecznicza
nowotwór
ból głowy

7 chorób, w których pomoże marihuana lecznicza

Marihuana lecznicza wspomaga leczenie stwardnienia rozsianego, cukrzycy, nowotworów i miażdżycy. Obecnie substancja nie jest w Polsce zalegalizowana.
Agnieszka Bąder
Osteotomia szczęki
ból zęba
ból głowy
Choroby

Osteotomia szczęki i żuchwy – operacyjne leczenie wad zgryzu i deformacji twarzy

Operacja szczęki oraz operacja żuchwy przeprowadzane są przy poważnych wadach zgryzu oraz zniekształceniach twarzy. Osteotomia wykonywana jest m.in. u osób z progenią, laterogenią, a także zgryzem otwartym i uśmiechem dziąsłowym.
Anna Cholewa
Zdenerwowane dziecko
ból głowy

Jet lag – jak przygotować się do dalekiej podróży samolotem?

Jet lag to tymczasowy stan zaburzenia rytmu dobowego, który wynika z podróżowania samolotem między odległymi od siebie strefami czasowymi. Już trzy godziny różnicy między nimi skutkuje wyczerpaniem, rozkojarzeniem i rozdrażnieniem.
Justyna Dąbrowska
Kleszcz na liściu
odporność
ból głowy

Objawy boreliozy: rumień wędrujący

Pierwsze objawy boreliozy, czyli inaczej choroby z Lyme, wyglądają jak objawy grypy – osłabienie, bóle stawów, bóle głowy i gorączka. Borelioza dzieli się na trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Objawy we wcześniejszych fazach różnią się od tych w późniejszej.
Justyna Dąbrowska
Miód, czosnek i cytryna na przeziębienie
ból gardła
przeziębienie
ból głowy

Naturalne metody walki z przeziębieniem

Co na przeziębienie polecają nasze mamy? Miód, czosnek, cytrynę i sok z malin – te sprawdzone i naturalne metody działają i przynoszą ulgę w walce z katarem, podrażnionym gardłem i osłabieniem. Ważne jest również przeczekanie najgorszego etapu choroby pod ciepłym kocem, zapewniając organizmowi dużo snu i wypoczynku.
Joanna Jędrzejczyk
kobieta nakryta ręcznikiem
zioła
ból głowy

Domowe sposoby leczenia zatok – parówka

Parówki stosowane są przy problemach z oddychaniem i drożnością nosa. Doskonale sprawdzają się także przy leczeniu zatok. Parówka na zatoki składa się z gorącej wody, olejków eterycznych i ziół albo soli. Parówka często okazuje się lepsza w działaniu niż leki apteczne.
Anna Augustyniak
Neuromodulacja
zaburzenia neurologiczne
ból głowy
Choroby

Neuromodulacja na ból klasterowy, szumy uszne i problemy z pęcherzem

Impulsy elektryczne mogą zmieniać działanie struktur nerwowych. Neuromodulacja może więc zarówno pomóc w pozbyciu się przewlekłego bólu, bólu związanego z układem nerwowym, poprawić zdolność przekazywania sygnałów między receptorami i mózgiem, jak i pobudzić mięśnie do właściwej pracy.
Anna Harasymiuk
Zioła do suszenia i w słoikach
składniki odżywcze
zioła
ból głowy

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo pomocne w bólach głowy

Zioła przeciwbólowe to przede wszystkim rośliny o działaniu uspokajającym i rozluźniającym. W zależności od przyczyn bólu i dolegliwości towarzyszących można je przyjmować w formie naparów, wyciągów alkoholowych, kompresów, inhalacji lub aromaretapii.
Joanna Jędrzejczyk
Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner