kobieta trzymająca się za brzuch
©sorrapongs/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie torbieli jajników, stawów i szyszynki

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.

Torbiel to patologiczna komora, która jest wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Wyróżnia się torbiele prawdziwe, rzekome i krwotoczne.

Torbiele jajników – przyczyny i leczenie

Torbiel jajników to przestrzeń w okolicy jajnika, która jest oddzielona błoną od zdrowej tkanki. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w okresie rozrodczym. W początkowych fazach choroba nie daje żadnych objawów, więc ciężko ją rozpoznać. Torbiel na jajniku często jest wykrywana podczas badań kontrolnych z wykorzystaniem USG. Na wstępie należy zrobić też test ciążowy, aby wykluczyć inne przyczyny rozwoju tkanek. Badacze twierdzą, że głównym powodem powstawania torbieli na jajnikach są: nieleczony stan zapalny dróg rodnych, zaburzenia hormonalne lub choroby genetyczne. Leczenie choroby polega na podawaniu leków antykoncepcyjnych w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej. Gdy torbieli jest wiele, należy usunąć cały jajnik, jednak nadal nie powoduje to problemów z zajściem w ciążę.

Torbiel stawów – objawy i leczenie

Torbiel stawów najczęściej dotyka kostek, kolan (torbiel Bakera) i biodra. Schorzenie sięga do 5 cm średnicy i jest łatwe do wykrycia metodą palpacyjną (za pomocą wyczuwania palcami). Torbiel na stawach jest elastyczna i wyraźnie oddziela się od zdrowych komórek. Choroba rozwija się bezobjawowo, a chory czuje tylko przemieszczanie się komory pod skórą. Schorzenie przyczynia się do zapalenia lub zwyrodnienia stawów, więc po wykryciu patologicznej przestrzeni należy natychmiast zająć się nią kompleksowo, nawet jeśli nie powoduje dyskomfortu pacjenta. Leczenie torbieli stawów polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i kortykosteroidów. Lekarz może też wyciskać płyn nagromadzony w okolicy schorzenia.

Torbiel szyszynki – objawy i leczenie

Torbiel szyszynki to łagodny guz w mózgu. Schorzenie objawia się wzrostem ciśnienia śródczaszkowego, co skutkuje bólami głowy, nudnościami, wymiotami i problemami z pamięcią. Chory czuje też ucisk na pień mózgu prowadzący do zaburzenia pracy gałek ocznych, co skutkuje oczopląsem, podwójnym widzeniem lub opadnięciem powieki. Dodatkowo torbiel objawia się zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak moczówka prosta. Gdy torbiel szyszynki rozwija się bezobjawowo, podaje się środki farmakologiczne, które redukują rozwój choroby. W przypadku zaburzenia widzenia i innych dolegliwości utrudniających życie, lekarze zalecają zwykle interwencję chirurgiczną.

Ból głowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Torbiel i guz – dwa najpopularniejsze schorzenia szyszynki
Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność. Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną, dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie.

Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność.   Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną , dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie. Torbiel szyszynki Torbiel szyszynki to delikatny guz o wielkości 20 milimetrów. Nie jest zmianą niebezpieczną dla organizmu, chyba że uciska na inne narządy, rośnie lub wapnieje. Przyczyną powstania torbieli może być nadprodukcja hormonów w szyszynce ( na przykład melatoniny ). Torbiel może samodzielnie zaniknąć.   Torbiel szyszynki może przebiegać bezobjawowo lub wykazywać poniższe objawy: bóle głowy, problemy z widzeniem (na przykład mroczki przed oczami lub zmniejszenie pola widzenia). wodogłowie. Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans głowy Leczenie torbieli uzależnione jest od przypadku i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz może zlecić przyjmowanie leków antynowotworowych i przeciwzapalnych lub skierować pacjenta na zabieg usunięcia torbieli. Ten ostatni sposób stosuje się, gdy torbiel uciska sąsiednie narządy. W łagodniejszych przypadkach specjalista zaleci jedynie monitowanie rozwoju torbieli, czyli badanie jej co 3 miesiące. Zwapniona szyszynka – to może być guz Guz szyszynki to rodzaj nowotworu. Powstaje na skutek zwapnienia nieleczonej torbieli lub jej przerostu.   Objawy: bóle głowy, nudności i wymioty , złe samopoczucie, problem z podniesieniem gałek ocznych, zez, oczopląs, poszerzenie źrenic, niedowład kończyn.   Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny głowy   Leczenie guza szyszynki przebiega tak, jak w przypadku innych...

kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Torbiel na jajniku – groźne schorzenie czy nieszkodliwa narośl?
Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika. Torbiel na jajniku – co to jest i skąd się bierze? Torbiel na jajniku (łac. cystis ovarii) to schorzenie najczęściej pojawiające się u kobiet jeszcze miesiączkujących. Jest to zmiana patologiczna przestrzeni płynowej jajnika otoczona ścianą. Torbiele dzielimy na: torbiele czynnościowe jajnika (surowicze, proste): torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego – są to torbiele powstałe w wyniku nie wchłonięcia pęcherzyka Graafa – zazwyczaj mają postać łagodną, w ostateczności wymagającą jedynie terapii hormonalnej. torbiele jajnika nieczynnościowe: torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) oraz dermoidalne (tzw. skórzaste) – w tej grupie pojawiają się zmiany złośliwe o charakterze nowotworowym wymagające często interwencji chirurgicznej. Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie czynników powodujących torbiele. Najczęściej podawanymi przyczynami są: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, policystyczne jajniki, endometrioza (czyli przerost błony śluzowej macicy), zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne. Torbiel na jajniku – objawy i rozpoznanie Torbiele często nie dają żadnych specyficznych objawów. Jeśli jednak zauważymy współwystępowanie symptomów z poniższej listy, warto udać się do lekarza ponieważ może to oznaczać, że torbiel jest już znacznej wielkości i uciska okoliczne tkanki: bóle podbrzusza, szczególnie zlokalizowane w obrębie któregoś jajnika; parte bóle pęcherza połączone z uczuciem parcia na mocz; krwawienia międzymiesiączkowe i/lub zaburzenia cyklu i miesiączkowania – szczególnie, jeśli nie występowały wcześniej;...

lekarka osłuchująca kaszlącego pacjenta
©Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Rodzaje gruźlicy – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie
Ze względu na typ choroby wyróżnia się gruźlicę pierwotną, popierwotną, prosówkową i pozapłucną. Część schorzeń przechodzi samoistnie, lecz większość wymaga hospitalizacji. Objawy gruźlicy płuc to zwapnienie płuc, kaszel, gorączka i utrata wagi. Ze względu na miejsce wystąpienia wyróżnia się gruźlicę płuc, kości i stawów, skóry, węzłów chłonnych, narządów rozrodczych i innych organów.

Ze względu na typ choroby wyróżnia się gruźlicę pierwotną, popierwotną, prosówkową i pozapłucną. Część schorzeń przechodzi samoistnie, lecz większość wymaga hospitalizacji. Objawy gruźlicy płuc to zwapnienie płuc, kaszel, gorączka i utrata wagi. Ze względu na miejsce wystąpienia wyróżnia się gruźlicę płuc, kości i stawów, skóry, węzłów chłonnych, narządów rozrodczych i innych organów. Od XVII wieku gruźlica była jedną z najgroźniejszych chorób, która zabijała dziesiątki tysięcy Europejczyków. Prątek gruźlicy został odkryty w 1882 roku przez niemieckiego badacza Roberta Kocha. Typy gruźlicy Gruźlica uaktywnia się w układzie oddechowym, systemie nerwowym, a także na skórze. Główne typy choroby to: Gruźlica pierwotna – schorzenie przebiega bez widocznych objawów. Niektórzy odczuwają gorączkę i bóle ciała, które z biegiem czasu ustępują. U większości chorych można zaobserwować powiększone węzły chłonne. Jej skutkiem jest zwapnienie płuc widoczne na prześwietleniu RTG. Gruźlica popierwotna – choroba zajmuje płuca i układ oddechowy. Powstaje poprzez aktywność prątków. Gruźlica prosówkowa – schorzenie powstaje na skutek prątków, które dostają się do organizmu poprzez krew i rozsiewają się na różne organy. Prosówka skutkuje wysoką gorączką , problemami z oddychaniem, bólami głowy i utratą wagi. Leczenie jej wymaga hospitalizacji. Gruźlica pozapłucna – choroba atakująca węzły chłonne i układ moczowy. Skutkuje bólami w mostku, utratą wagi oraz bólami nerek. Rodzaje gruźlicy ze względu na miejsce wystąpienia Gruźlica powstaje na skutek zarażenia prątkiem gruźlicy. Szacuje się, że około 30% ludzi na świecie była...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner