Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Para spaceruje z psem po lesie.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

 

Neuroborelioza jest choroba układu nerwowego, w której można wyróżnić trzy stadia charakteryzujące się innymi, specyficznymi objawami. Schorzenie to wywoływane jest przez ugryzienie zakażonego kleszcza. Neuroborelioza poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków.

 

Neuroborelioza – czym jest?

 

Neuroborelioza, czyli inaczej borelioza układu nerwowego, jest chorobą spowodowaną przedostaniem się do organizmu bakterii – Borrelia burgdorferi. Nosicielem tego patogenu są zakażone kleszcze. Po ugryzieniu człowieka bakterie atakują układ nerwowy, prowadząc do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Dochodzi do uszkodzenia struktur anatomicznych mózgu, czego konsekwencją są objawy neurologiczne oraz zmiany w zachowaniu osoby chorej. Profilaktyka neuroboreliozy opiera się na ochronie przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Wybierając się na wycieczkę do lasu, parku, na łąkę lub inne trawiaste i zadrzewione miejsce, należy zakładać ubranie zasłaniające ciało. Po powrocie do domu konieczne jest dokładne obejrzenie skóry w celu sprawdzenia, czy nie zostało się ugryzionym przez kleszcza stanowiącego potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

 

Jak objawia się neuroborelioza? Stadia choroby

 

U chorych na boreliozę występują zauważalne objawy, takie jak: zachowania agresywne, nieuzasadnione napady złości, zaburzenia koordynacji ruchowej, apatia, nadpobudliwość, zaburzenia snu, trudności z zasypianiem, uczucie ciągłego zmęczenia, obniżona odporność na stres. Objawy towarzyszące chorobie są zależne od stadium rozwoju neuroboreliozy.

 

  • Stadium I – występuje po upływie 2 – 3 tygodni od ugryzienia zakażonego kleszcza. Objawia się bólami i skurczami mięśni, sztywnością karku, bólami głowy, drżeniami mięśniowymi, depresją. U chorego może pojawić się stan podgorączkowy.
  • Stadium II – pojawia się najczęściej po 4 – 6 tygodniach od ugryzienia, niekiedy nawet po kilku miesiącach. Wyróżnia się tu trzy typy objawów:

- parestezje (mrowienie, drętwienie skóry), porażenie mięśni, bóle korzeniowe,

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, w którym dominującymi objawami są: sztywność karku, bóle głowy, nudności, wymioty, światłowstręt, gorączka,

- zapalenie mózgu, któremu towarzyszy nadmierna senność, zaburzenia snu, drgawki; niekiedy dochodzi do śpiączki chorego.

  • Stadium III – nazywane również stadium przewlekłym. Charakteryzuje się zapaleniem rdzenia kręgowego i mózgu. U osoby chorej występują: zaburzenia świadomości, niedowład kurczowy, trudności w chodzeniu, zaburzenia pola widzenia, psychozy, jadłowstręt psychiczny (inaczej anoreksja).

 

Na czym polega leczenie neuroboreliozy?

 

Neuroborelioza jest niebezpieczną chorobą wymagającą leczenia. Schorzenie diagnozuje się w oparciu o kilka elementów: wywiad lekarski, badania neurologiczne i laboratoryjne oraz na podstawie widocznych objawów choroby. Leczenie neuroboreliozy polega na wdrożeniu antybiotykoterapii, którą stosuje się najczęściej przez 10-30 dni. U osoby z neuroboreliozą, mimo stosowania antybiotyków, może pojawić się tzw. „Post Lyme Syndrome”. Jest to zespół objawów rozpoznawany, gdy objawy i zaburzenia ze strony układu nerwowego utrzymują się przez okres dłuższy niż pół roku od zakończenia leczenia neuroboreliozy. Symptomami są: nieustępujące bóle mięśni i stawów, zaburzenia pamięci, ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją oraz labilność emocjonalna.

 

Kayah
East News
Newsy
Te gwiazdy mają problemy zdrowotne! Na co chorują Kayah, Gwit, Rusin i inne gwiazdy?
Te gwiazdy mają problemy zdrowotne! Na co chorują Kayah, Gwit, Rusin i inne gwiazdy?
©RioPatuca Images/Fotolia
Styl życia
Choroby ośrodkowego układu nerwowego: przyczyny, objawy i skutki. Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.   Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą różnić się objawami . Symptomy zależą od przyczyn, które wywołały infekcję . Objawy wspólne dla wszystkich zakażeń OUN to pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak chęci do życia. Charakterystyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Cechy wspólne wszystkich chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych przez infekcję to: kłopoty z rozpoznaniem choroby i jej leczeniem, postacie kliniczne różniące się nasileniem objawów i przebiegiem: łagodne, podostre, ostre oraz przewlekłe, niekiedy prowadzące do śmierci, różne okresy wylęgania choroby i jej leczenia. Przyczyny zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego wywołują bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej występują zakażenia bakteryjne. Mają też najcięższy przebieg. Bakterie stają się odporne na antybiotyki, dlatego leczenie zakażeń jest coraz bardziej utrudnione. Objawy zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Objawy pojawiające się przy zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego to: wysoka gorączka, silny ból mięśni , zaburzenia świadomości, nieprzemijające uczucie senności , bóle głowy i światłowstręt spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, nudności i wymioty, sztywność karku, wybroczyny na skórze, zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca, zwiększona potliwość, czasem ślinotok. Skutki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Skutkiem infekcji ośrodkowego układu nerwowego...

Neurony
©vitstudio/fotolia
Styl życia
Choroby wrodzone układu nerwowego – wodogłowie, wady cewy nerwowej
Choroby wrodzone ośrodkowego układu nerwowego powstają w ciągu pierwszych tygodni trwania ciąży. Mózg cechuje się bardzo skomplikowanym procesem rozwoju. Nieprawidłowości w jego przebiegu prowadzą do licznych i różnorodnych schorzeń układu nerwowego.

Choroby wrodzone ośrodkowego układu nerwowego powstają w ciągu pierwszych tygodni trwania ciąży. Mózg cechuje się bardzo skomplikowanym procesem rozwoju. Nieprawidłowości w jego przebiegu prowadzą do licznych i różnorodnych schorzeń układu nerwowego.   Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego występują 2-3 razy na 100 000 urodzeń . Mogą mieć podłoże genetyczne lub wynikać z uwarunkowań środowiskowych, jednak większość z nich warunkowana jest wieloczynnikowo. Mogą powstać w okresie zarodkowym, kiedy dochodzi do różnicowania narządów lub w okresie płodowym na skutek nieprawidłowości w dojrzewaniu struktur układu nerwowego. Wady cewy nerwowej Najczęściej występującymi wrodzonymi wadami ośrodkowego układu nerwowego są wady cewy nerwowej , do których zalicza się: rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponową i oponowo-rdzeniową, rozszczep czaszki, przepuklinę mózgową. Wady cewy nerwowej powstają w okresie płodowym. Szczególnie narażone na ich rozwój są rodziny, u których istniały już przypadki narodzenia dziecka z takim zaburzeniem. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wczesne wykrycie choroby. Przepuklina oponowo-rdzeniowa jest dominującą z wad cewy nerwowej, ponieważ występuje najczęściej . Umiejscawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przy tej wadzie dochodzi do niszczenia struktur rdzenia kręgowego , wskutek czego u wszystkich chorych uwidaczniają się zaburzenia neurologiczne. Rozszczep kręgosłupa jest chorobą dotyczącą struktur kostnych kręgosłupa. Przepuklina oponowa ujawnia się jako niedużej wielkości guz lokalizujący się w okolicy lędźwiowej bądź krzyżowej. Jest wadą poddającą się całkowitemu wyleczeniu poprzez zabieg chirurgiczny. Kwas foliowy – ochrona przed wadami cewy nerwowej Do powstawania wad cewy nerwowej...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner