Liście brzozy na gałęzi
© Scisetti Alfio/Fotolia.com

Brzozowa herbata działa odchudzająco i leczy zapalenia

Liście brzozy na gałęzi
© Scisetti Alfio/Fotolia.com

Herbata brzozowa działa moczopędnie i napotnie. Detoksykacja i usuwanie nadmiaru wody z organizmu wspomagają natomiast odchudzanie. Napar z liści brzozy do picia także polepszy metabolizm i pomoże pozbyć się skórki pomarańczowej.

 

Dzięki właściwościom odkażającym i regenerującym herbatę brzozową stosuje się również w leczeniu chorób skóry.

Napar z liści brzozy pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Zbyt duża ilość wody w organizmie objawia się rozdrażnieniem i wrażeniem spuchnięcia, ale też utrudnia spadek wagi, a nawet tworzy cellulit. Z tego powodu ważne jest, by w odchudzaniu korzystać z preparatów moczopędnych, napotnych i detoksykujących. Taki jest napar z liści brzozy. Oprócz tego, że jego picie usuwa nadmiar wody z organizmu, to zawarte w nim substancje poprawiają wygląd skóry, a także likwidują stany zapalne i wspierają metabolizm.

Wpływ naparu z liści brzozy na układ moczowy

Liście brzozy w formie naparu pobudzają nerki do pracy, dzięki czemu zwiększają wydzielanie moczu i tym samym działają detoksykująco. Regularne picie naparu usuwa piasek z nerek i leczy zapalenie dróg moczowych.

Herbatę z brzozowych liści należy pić trzy razy dziennie

Napar do picia można przyrządzić zarówno z suchych, jak i ze świeżych liści brzozy. Najlepiej nadają się do tego liście zebrane w kwietniu i na początku maja. 1 łyżkę świeżych listków zalewa się szklanką wrzątku i zaparza przez kwadrans. Taką herbatę pije się trzy razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami. Napar z suszu przygotowuje się w podobnych proporcjach: 1 do 2 łyżek liści należy zalać szklanką wrzątku i gotować przez 3 minuty na małym ogniu, a następnie odstawić na 10 minut pod przykryciem. Odwar powinno pić się kilka razy w ciągu dnia małymi łykami. Aby przygotowane napoje z liści brzozy zachowały właściwości i nie szkodziły, liście powinny być zbierane w miejscach nienarażonych na skażenie, poza miastem.

Przeciwzapalnie i regenerująco – działanie naparu z liści brzozy na skórę

Liście brzozy mają właściwości przeciwzapalne i regenerujące, dlatego przyrządzonym z nich naparem można przemywać zmiany chorobowe skóry, np. w łuszczycy i przy łojotoku. Saponiny, które znajdują się w liściach, ale zdecydowanie więcej jest ich w korze brzozy, wspierają łączenie kolagenu i elastyny, zapewniając skórze elastyczność. Liście brzozy pomogą na stany zapalne oczu i zmniejszą opuchliznę. Wystarczy nasączony herbatą brzozową wacik przyłożyć do problematycznych miejsc.

 

Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Ida Nowakowska już wybrała imię dla synka? Będzie tradycyjne! "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

zobacz 02:08