Sok grejpfrutowy – lecznicze właściwości
Sok grejpfrutowy działa antyseptycznie, niweluje wolne rodniki, odświeża skórę i wzmacnia włosy. Mimo tak wielu zalet sok z grejpfruta ma wadę, która polega na szkodliwej interakcji z niektórymi lekami. Dlatego najlepiej nie popijać nim żadnych tabletek.
Sok grejpfrutowy działa antyseptycznie, niweluje wolne rodniki, odświeża skórę i wzmacnia włosy. Mimo tak wielu zalet sok z grejpfruta ma wadę, która polega na szkodliwej interakcji z niektórymi lekami. Dlatego najlepiej nie popijać nim żadnych tabletek.
Sok grejpfrutowy – zawartość składników odżywczych i właściwości
W soku z grejpfruta znajduje się wiele witamin. Przede wszystkim dużo witaminy C oraz E, A i witaminy z grupy B (B1, B2, B3 – PP, B6), ponadto znajdziemy w nim też karotenoidy (np. likopen), flawonoidy i pektyny (błonnik pokarmowy) oraz kwas foliowy, kwas pantotenowy, wapń, magnez, fosfor, potas i śladowe ilości żelaza, cynku, miedzi, selenu i fluoru. Picie soku z grejpfruta dostarcza również organizmowi: węglowodany oraz niewielkie ilości białka, tłuszczu i kwasów tłuszczowych. Grejpfruty zawierają odpowiedzialny za ich gorzki smak związek - naringinę. Ma ona działanie lekko przeczyszczające i wspomagające przemianę materii.
Właściwości lecznicze soku z grejpfruta:
- regulacja procesów trawiennych, przyspieszenie metabolizmu, pobudzenie apetytu, neutralizowanie nadmiernie wydzielanych kwasów żołądkowych,
- uszczelnianie naczyń krwionośnych, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia,
- zmniejszenie ryzyka powstania nowotworów przede wszystkim prostaty,
- wypłukiwanie kamieni nerkowych,
- działanie antyoksydacyjne – czyli likwidacja wolnych rodników,
- regulacja poziomu glukozy i insuliny,
- przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe,
- ochrona komórek przed uszkodzeniem DNA,
- obniżenie stężenia złego cholesterolu i utrzymanie na optymalnym poziomie dobrego cholesterolu,
Stosowany zewnętrznie sok z grejpfruta w postaci okładów i płukanek, ujędrnia, odświeża skórę i wzmacnia włosy. Rozcieńczony z wodą polecany jest do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej.
Szkodliwe działanie soku z grejpfruta
Furanokumaryny zawarte w soku z grejpfruta, to aktywne składniki, które blokują funkcje enzymu metabolizującego leki. Dlatego popijanie tabletek tym sokiem może mieć szkodliwy wpływ na organizm a nawet być przyczyną bardzo groźnych powikłań. Należą do nich:
- ostra niewydolność nerek,
- niewydolność oddechowa,
- zahamowanie czynności szpiku kostnego u osób z osłabionym układem odpornościowym,
- krwawienie z przełyku,
- nagła śmierć.
Do tak groźnych konsekwencji może doprowadzić skojarzenie leku z grejpfrutem w każdej postaci. Warto zaznaczyć, że podobnie działają limonka i pomelo.
Leki, które mogą wchodzić w groźne interakcje z sokiem grejpfrutowym to m.in.: antybiotyki, środki stosowane do leczenia nadciśnienia, leki stosowane w terapii nowotworowej oraz po przeszczepach narządów. Na szkodliwe działanie furanokumaryn szczególnie narażone są osoby starsze, które przyjmują sporo lekarstw a ich zdolność do metabolizowania farmaceutyków jest niska. Aby uniknąć szkodliwej interakcji należy pomiędzy zażyciem leku a jedzeniem grejpfruta lub wypiciem soku grejpfrutowego zrobić kilkugodzinną przerwę.
- Grejpfrut upiększa i odżywia. Poznaj pozostałe właściwości grejpfruta - dlaczego warto go jeść?
- Rezygnujesz z cytrusów, bo ich jedzenie sprawia ci trudność? Dowiedz się, jak jeść grejpfruta i jakie ma właściwości.
- Trać kilogramy skutecznie! Jak działa grejpfrut na odchudzanie?