Imbir – rozgrzewa, wzmacnia, poprawia smak wielu potraw
Imbir pomaga na przeziębienia, poprawia apetyt, leczy dolegliwości żołądkowe. Jest też uznawany za afrodyzjak.
Imbir pomaga na przeziębienia, poprawia apetyt, leczy dolegliwości żołądkowe. Jest też uznawany za afrodyzjak.
Imbir jest jedną z najbardziej aromatycznych przypraw. Jest bardzo popularny w Azji, jego sława rośnie także w Polsce. Ma szerokie zastosowanie w kuchni, zarówno w postaci zmielonego proszku, jak świeżego korzenia.
Imbir jest byliną o lekko gorzkim i piekącym smaku. Za jego smak odpowiedzialne są substancje obecne w olejku eterycznym imbiru: gingerol i zinferon. Imbir pomaga uporać się z brakiem apetytu, biegunką, bólami żołądka, mdłościami, leczy niestrawność i migrenę. Ma działanie rozgrzewające, może więc być doskonałym lekarstwem zwalczającym przeziębienie. Imbir poprawia także krążenie krwi, często jest więc stosowany jako afrodyzjak.
Drogocenne właściwości imbiru: na co pomaga?
- leczy chorobę lokomocyjną;
- wspomaga trawienie;
- gingerol obecny w imbirze zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych;
- hamuje stany zapalne;
- działa rozgrzewająco;
- odświeża oddech;
- pomaga w walce z cellulitem;
- przeciwdziała zakrzepom krwi;
- wspomaga pracę mózgu;
- działa rozkurczająco (przynosi ulgę podczas miesiączki).
Imbir w kuchni: zastosowanie
Imbir ma szerokie zastosowanie w kuchni, staje się coraz bardziej popularną przyprawą w kuchni polskiej. Świeży imbir może być dodatkiem do kaczki i wieprzowiny, dzięki czemu wzbogaci ich smak. Sproszkowany imbir natomiast doskonale nadaje się jako dodatek do ciast. Przy przeziębieniu zaleca się dodanie świeżego imbiru do herbaty – imbir rozgrzeje i pomoże choremu szybciej wrócić do formy. Z imbiru można także utworzyć sok, który jest często spotykany w pubach, gdzie dodaje się go do piwa. Imbir nadaje piwu piernikowo-korzenny smak.
Przeciwwskazania spożywania imbiru
Imbir nie jest zalecany dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących. Osoby zmagające się z wrzodami żołądka bądź refluksem żołądkowym również nie powinny go stosować – jego ostry smak może podrażnić żołądek.
- Zobacz, jak przygotować grzane wino.
- Coś na rozgrzewkę bez alkoholu? Zobacz, jak zrobić rozgrzewającą herbatę.
- Do grzańca można dodać kardamon. Zobacz, gdzie go kupić.