kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Bóle głowy. Poznaj przyczyny i rodzaje bólów głowy

Blizny potrądzikowe są problemem wielu osób. Można się ich pozbyć domowymi sposobami. Skuteczna w walce z bliznami potrądzikowymi jest natka pietruszki, ogórek, sok z cytryny i maseczka z miodu i śmietany.

Częste bóle głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ustępująca samoistnie bądź po przyjęciu proszków przeciwbólowych. Ból głowy może być schorzeniem samym w sobie, ale bywa i tak, że jest spowodowany inną poważną chorobą. Ból głowy niezależnie od rodzaju zazwyczaj związany jest z układem krążenia.

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy występuje wtedy, kiedy zostaną podrażnione struktury anatomiczne wrażliwe na ból, takie jak: mięśnie, opona twarda, naczynia tętnicze, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe, zwoje nerwów czaszkowych, ucho środkowe, czy gałka oczna. Ból głowy może również wystąpić przez skurcz lub rozkurczenie bogato unerwionych naczyń mózgowych, przez krwiak czy nowotwór. Zmiany zapalne w nerwach także są powodem bólu głowy. Ból może promieniować aż do zębów, zatok, a nawet oka.

Rodzaje bólów głowy

Napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący u 90% dorosłych osób. Ból jest o małym natężeniu, określany jako niepulsujący, ściskający, rozkurczający bądź kłujący. Zazwyczaj lokalizuje się w tyle głowy i jest obustronny.

 

Samoistne bóle głowy: migreny i klasterowe bóle głowy.

Migrena jest napadowym bólem występującym po jednej stronie głowy i mającym rozmaite nasilenie. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Migrena może być spowodowana przeżyciami emocjonalnymi, miesiączką, zmianami pogody i niektórymi produktami żywnościowymi (ser żółty, jaja, orzechy, kakao, wino). Migrenowy ból głowy dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ataki pojawiają się często w okresie dojrzewania. Występują różne postacie migreny. Migrena zwykła czasem przeplatana jest zwiastunami ocznymi w postaci migocącego mroczka. Inaczej objawiają się migreny miesiączkowe, które dokuczają kobietom podczas menstruacji.

 

Klasterowy ból głowy dotyka najczęściej mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Ból pojawia się nagle i jest bardzo silny. Występuje zazwyczaj w okolicach oczodołu, szczęki i promieniuje aż na połowę twarzy. Bólom często towarzyszy łzawienie oczu, zatkanie nosa, obrzęk i nudności. Klasterowy ból głowy leczy się zazwyczaj inhalacjami tlenowymi, tryptanami, lekami zawierającymi kofeinę i zastrzykami przeciwbólowymi.


Objawowe bóle głowy to wynik choroby

Objawowe – to bóle spowodowane przez jakieś schorzenie. W bólach objawowych stosuje się leczenie właściwe dla danej choroby. W tym wypadku ważna jest konsultacja i diagnostyka lekarska.

Zatokowy ból głowy – jest typowym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok. Najczęściej dokucza rano i nasila się przy pochylaniu głowy. Jest nieprzyjemny i dokuczliwy. Towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie szyi i twarzy. Aby się go pozbyć trzeba wyleczyć chore zatoki. Umiejscowienie zatokowego bólu głowy zależy od tego, które zatoki są zainfekowane (zatoka klinowa, szczękowa, czołowa lub sitowa). Główną przyczyną pojawienia się zatokowego bólu głowy jest duża ilość wydzieliny, która nie ma jak spłynąć do nosa. By wyleczyć ból głowy lekarz przepisuje zazwyczaj antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy bądź leki przeciwobrzękowe.

 

Infekcyjny ból głowy – jest objawem groźnych infekcji, zwłaszcza tych z gorączką. Ból głowy jest dokuczliwy, określany jako rozsadzający i mija wraz z chorobą. Infekcje wirusowe bądź bakteryjne powodują przewlekłe zapalenie błon śluzowych zatok. 

kobieta z bólem głowy
©Kalim/Fotolia
Styl życia
Jednostronny ból głowy – co może go powodować?
Jednostronny ból głowy jest charakterystyczny dla chorób przewlekłych, takich jak migrena i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym. Aby go leczyć, trzeba podjąć ścisłą współpracę z lekarzem, który dobiera odpowiednie leki na podstawie zgłaszanych objawów i czynników wywoławczych. Jednostronne bóle głowy są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej w celu wykluczenia tętniaka, krwotoku podpajęczynówkowego czy guza.

Jednostronny ból głowy jest charakterystyczny dla chorób przewlekłych, takich jak migrena i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym. Aby go leczyć, trzeba podjąć ścisłą współpracę z lekarzem, który dobiera odpowiednie leki na podstawie zgłaszanych objawów i czynników wywoławczych. Jednostronne bóle głowy są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej w celu wykluczenia tętniaka, krwotoku podpajęczynówkowego czy guza. Przyczyny jednostronnego bólu głowy: migrena Jednostronne, napadowe bóle głowy to objawy typowy zwłaszcza dla migreny. Bóle migrenowe mają charakter tętniący i zlokalizowane są w rejonie skroni lub w okolicach potylicy. Migrena jest chorobą przewlekłą, która ujawnia się do 35. roku życia i występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn . Etiologia migreny nie jest znana, badania naukowe potwierdzają jednak, że choroba ta jest dziedziczna. Napad migrenowy trwa od 4 do 72 godzin. Migrenie oprócz bólów głowy towarzyszą też inne dolegliwości, jak: nudności i wymioty, światłowstręt, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, osłabienie łaknienia lub jadłowstręt. Po napadzie chory jest osłabiony i senny, a jego sprawność intelektualna i zdolność koncentracji ulegają pogorszeniu. Przyczyny jednostronnego bólu głowy: zwyrodnienie Jednostronne bóle głowy, które nasilają się podczas poruszania szyją lub uciskania kręgów może powodować zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym . Dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym stanowią prawie 20% przyczyn wszystkich przyczyn przewlekłego bólu głowy. Tak jak migrena, częściej dotykają kobiet niż mężczyzn oraz ujawniają się do 35.–40. roku życia. Jednostronny zwyrodnieniowy ból głowy pojawia się, kiedy dochodzi do ucisku korzeni nerwowych przez nieprawidłowo ułożone kręgi szyjne (trzy pierwsze). Najczęściej dotyka osób, których...

Kobieta z bólem głowy
©anidimi/Fotolia
Styl życia
Objawy klasterowego bólu głowy: łzawienie, nieżyt nosa, czerwona skóra
Klasterowe bóle głowy to bardzo rzadkie schorzenie, występujące u 0,1 % populacji na świecie, dotykające przeważnie mężczyzn w średnim wieku. Objawiają się silnymi bólami głowy, które towarzyszą człowiekowi od kilku minut do 2-3 godzin. Ból występuje w szeregu kilku napadów, po czym przez wiele miesięcy i lat nie powraca. Jest dolegliwością pierwotną i samoczynną, czyli nie ma konkretnych przyczyn jej powstania.

 Klasterowe bóle głowy to bardzo rzadkie schorzenie, występujące u 0,1 % populacji na świecie, dotykające przeważnie mężczyzn w średnim wieku. Objawiają się silnymi bólami głowy, które towarzyszą człowiekowi od kilku minut do 2-3 godzin. Ból występuje w szeregu kilku napadów, po czym przez wiele miesięcy i lat nie powraca. Jest dolegliwością pierwotną i samoczynną, czyli nie ma konkretnych przyczyn jej powstania.   Klasterowe bóle głowy to schorzenie, które jest określane w medycynie jako ból Hortona, a potocznie nazywany bólem samobójców. Często jest tak silny, że może doprowadzić do zmiany zachowania osoby, dotkniętej tym schorzeniem – człowiek staje się rozdrażniony, agresywny, a nawet może zacząć się zachowywać autodestrukcyjnie. Objawy klasterowego bólu głowy Klasterowe bóle głowy występują w szeregu rzutów. Składają się z kilku-kilkudziesięciu napadów, trwających od kilku minut do kilku godzin ( maksymalnie trzech ). Objawia się to m.in.: bólem głowy po jeden stronie twarzy w okolicach oczodołu, zaczerwienieniem i łzawieniem oka po stronie bólu, opadnięciem lub obrzękiem powieki, nieżytem z nosa po stronie bólu, jednostronnym zaczerwienieniem skóry .   Dodatkowymi objawami mogą być wymioty, nudności i problemy z sercem . Często objawy są tak nasilone, że człowiek nie może funkcjonować normalnie i wymaga całodobowej opieki. Średnio w trakcie 24 godzin chory może odczuć 1-3 napady bólu. Czasami rzuty pojawiają się o określonych porach dnia lub roku – częstym przypadkiem jest odczuwanie klasterowego bólu tylko jesienią. Dlaczego klasterowe bóle głowy mylone są z migreną i nerwobólem? Klasterowy ból głowy często mylony jest z migreną, ponieważ jest podobnie silnym objawem, który trwa przez dłuższy czas. Jest on również nieprawidłowo diagnozowany jako nerwoból –...

Mężczyzna z bólem głowy
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Przyczyny bólu głowy i oczu: choroby oczu, zatok, migrena czy ból klasterowy
Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok.

Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok. Jaskra powoduje ból głowy i oczu W wyniku nagłego wzrostu ciśnienia w oku pojawia się bardzo silny ból głowy i oczu. Ostry napad jaskry można rozpoznać po tym, że ból jest świdrujący i towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Podczas ataku widać tęczowe koła, a oczy stają się nadwrażliwe na światło i łzawią. Spojówki są przekrwione i mają czerwony kolor, a źrenice mocno się rozszerzają. Bardzo szybko postępuje utrata widzenia. Z kolei w przewlekłej jaskrze również pojawia się ból głowy i oczu, ale jest on niezbyt mocny. Najczęściej występuje rano. Stany zapalne błony naczyniowej wywołują ból głowy i oczu Ból głowy i oczu jest częsty w przypadku zapalenia tęczówki albo ciałka rzęskowego. Przeważnie ból promieniuje od oka do skroni i czoła. Symptomem zapalenia tęczówki jest też łzawienie. Choroba ta powoduje również zaburzenia ostrości wzroku, a niekiedy zmianę koloru tęczówki i kształtu źrenicy. Wady wzroku mogą przyczyniać się do bólu głowy i oczu Nieleczona lub nieprawidłowo leczona wada wzroku, także z powodu niewykrycia, prowadzi do uczucia ciężkości głowy i powoduje ból głowy i oczu. Odczuwalne jest też pieczenie oczu i zmęczenie ciągłym napięciem. Charakterystyczne dla bólu z powodu wad wzroku jest to, że występuje on regularnie, przeważnie na koniec dnia. Chore zatoki sprawiają ból głowy i zatok Podczas zapalenia zatok szczękowych odczuwa się ból głowy i oczu, a nasila się on przy unoszeniu głowy. Ból rozlewa się od oka, a dokładnie okolic oczodołu, na policzek i skronie, odczuwalny jest też bolesny ucisk w okolicach...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner