Wiosenny detoks organizmu można przeprowadzić, stosując jedną z popularnych diet oczyszczających, np. dietę dr Dąbrowskiej. Skuteczny detoks może opierać się również na racjonalnej diecie z wdrożeniem kilku podstawowych zasad, m.in. jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców oraz wypijanie 1,5 litra wody dziennie.

Reklama

Nadejście wiosny wielu osobom kojarzy się z czasem, który należy przeznaczyć na zadbanie o siebie. Po okresie jesienno-zimowym nierzadko odczuwa się zmęczenie oraz brak energii. Skutecznym sposobem na poprawę swojej kondycji fizycznej i psychicznej jest zastosowanie diety oczyszczającej połączonej z prostymi ćwiczeniami.

Wiosenny detoks organizmu - popularne diety oczyszczające

Wiosenna dieta oczyszczająca organizm jest doskonałym pomysłem na przywrócenie sił witalnych i energii. Istnieje wiele rodzajów żywieniowych kuracji detoksykacyjnych. Jedną z popularniejszych jest dieta dr Dąbrowskiej, znana również pod nazwą diety owocowo-warzywnej. Ma ona charakter głodówki leczniczej, która opiera się na jedzeniu warzyw o niskiej zawartości skrobi (np. marchew, rzodkiew, seler, buraki, kapusta, kalafior, brokuły, dynia, ogórki, kabaczek, papryka, pomidory, szpinak, sałata) oraz niskocukrowych owoców (np. jabłka, grejpfruty, jagody, cytryny). Z produktów tych można przygotowywać smaczne i pożywne koktajle oczyszczające. Warzywa i owoce w każdej diecie detoksykacyjnej najlepiej jest spożywać w postaci surowej i nieobranej, gdyż w skórce znajduje się najwięcej cennych witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego. Związek ten usprawnia procesy trawienne, przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a tym samym pobudza metabolizm, ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu. Inną popularną dietą oczyszczającą organizm jest dieta jabłkowa. Najczęściej stosuje się ją przez 1-2 dni. Jadłospis diety jabłkowej dopuszcza jedzenie wyłącznie jabłek, ale w dowolnej ilości. Owoce te są źródłem pektyn o korzystnym wpływie na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Kolejną kuracją detoksykacyjną jest dieta sokowa, która zakłada wyeliminowanie z jadłospisu produktów o stałej konsystencji. Jadłospis diety składa się z świeżo wyciskanych soków: owocowych, warzywnych lub owocowo-warzywnych.

Zasady skutecznego detoksu organizmu

Wiosenny detoks organizmu można przeprowadzić, wprowadzając w życie kilka prostych zasad. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie są w stanie stosować kilkudniowych diet eliminacyjnych. Podstawową zasadą jest wypijanie co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej każdego dnia. Codziennie należy spożywać owoce i warzywa. Produkty z mąki pszennej (np. pieczywo, makarony) powinno się zastąpić pełnoziarnistymi produktami zbożowymi, takimi jak: pieczywo razowe, kasza gryczana i pęczak, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby pszenne. W artykułach tych znajduje się duża ilość błonnika pokarmowego, który przyczynia się do oczyszczania jelit z niestrawionych resztek pokarmowych. Każdego dnia warto przygotowywać świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne za pomocą blendera, wyciskarki lub sokowirówki. W diecie oczyszczającej wskazane są również ziołowe napary, np. z rumianku, czystka lub dziurawca. Stosując wiosenny detoks, nie należy zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Wskazane jest jedzenie 4-5 posiłków każdego dnia w odstępach czasu nie większych niż 3-4 godziny. Dzięki temu metabolizm działa na najwyższych obrotach, co sprzyja oczyszczaniu organizmu, a tym samym lepszemu samopoczuciu w wiosenne dni.

Reklama
Zobacz także

Ćwiczenia na podkręcenie metabolizmu

Skuteczny detoks organizmu polega nie tylko na stosowaniu diety oczyszczającej, ale również zadbaniu o właściwą dawkę ruchu. Codzienna aktywność fizyczna przyspiesza procesy przemiany materii, a ponadto ma wpływ na dobre samopoczucie i zapobiega wielu chorobom, np. otyłości i cukrzycy. Ćwiczenia nie muszą być bardzo intensywne. Zalecanymi formami aktywności fizycznej są np.: nordic walking, jazda na rowerku stacjonarnym, fitness, pływanie. W ciepłe wiosenne dni można zadbać o swoją kondycję fizyczną, wybierając się z rodziną lub samemu na wycieczkę rowerową czy dłuższy spacer.

Reklama
Reklama
Reklama