kobieta nalewa szklankę wody
©Daniel Krasoń/Fotolia.com
Styl życia

Jak przeprowadzić jednodniową głodówkę? Zalety częstego stosowania 24-godzinnego postu

Głodówka to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Leczenie głodem jest znane i stosowane od setek lat. Warto zaznaczyć, że głodówką można nazwać jedynie ten czas, gdy człowiek wstrzymuje się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i w przypadku głodówki klasycznej pije jedynie czystą wodę.

Głodówka to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Leczenie głodem jest znane i stosowane od setek lat. Warto zaznaczyć, że głodówką można nazwać jedynie ten czas, gdy człowiek wstrzymuje się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i w przypadku głodówki klasycznej pije jedynie czystą wodę.

 

Głodówki często bywają mylone z bardzo restrykcyjnymi dietami. Głodówka to pozwolenie układowi trawiennemu na odpoczynek. W tym czasie organizm ma siły i czas na usunięcie toksyn i odnowę komórkową. Ciągłe niedojadanie nie jest głodówką!

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa szczawiowa

Czym jest lecznicza głodówka?

Głodówka polega na zaprzestaniu dostarczania do organizmu jakiegokolwiek pożywienia z zewnątrz. W tym czasie ma miejsce tzw. ujemny bilans energetyczny. Ciało przestawia się na korzystanie z własnych zasobów – białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeżeli post się przedłuża (trwa 3, 7, 21 dni lub więcej), organizm przestawia się na tzw. odżywianie wewnętrzne, w czasie którego „zjada” wszystko to, co jest mu niepotrzebne, np. zanieczyszczenia, drobnoustroje, złogi, zwyrodniałe tkanki, stany zapalne itp. Głodówka jednodniowa to doskonały wstęp do przeprowadzania dłuższych leczniczych postów.

Jak długo można pościć?

Najkrótsza głodówka trwa 24 godziny, najdłuższa może wynieść ponad 30 dni. Znane i udokumentowane są przypadki osób, które wstrzymywały się od przyjmowania pokarmów znacznie dłużej. Ważne jest wtedy, czy osoba, która pości, ma nadwagę czy jest bardzo szczupła. Większa ilość tkanki tłuszczowej pozwala na przeprowadzanie długich głodówek. Należy je jednak skonsultować z lekarzem.

Zasady klasycznej głodówki jednodniowej – jak przeprowadzić 24 godzinny post?

Przeprowadzenie jednodniowego postu zaczyna się od śniadania, potem nie można jeść nic, aż do śniadania dnia następnego. W tym czasie można pić jedynie czystą wodę. W przypadku tzw. suchej głodówki (która ma zarówno zwolenników jaki przeciwników), nic się nie je ani nie pije, nie wolno się również myć, a zęby czyści się jedynie suchą szczoteczką i śliną.

W czasie głodówki nie można:

 • żuć gumy do żucia,
 • myć zębów pastą,
 • palić papierosów ani tytoniu,
 • pić ziołowych naparów, herbat, kawy, soków, itp.,
 • przyjmować leków,
 • dodawać do wody soku z cytryny, miodu i innych smakowych dodatków.

Podsumowując – w czasie klasycznej leczniczej głodówki nie można spożywać niczego oprócz wody. Podczas głodówki, organizm będzie pozbywał się toksyn przez skórę i układ wydalniczy. Nie wskazane jest też stosowanie żadnych kosmetyków – antyperspirantów, mydeł, kremów, toników itp. Warto wziąć prysznic i wyszorować ciało szczotką, rękawicą sizalową lub ostrą myjką. Głodówka to również czas na wyciszenie organizmu, dlatego najlepiej przeprowadzić ją w dzień wolny od pracy i zajęć, wyłączyć telefon i komputer, pójść na spacer, poćwiczyć lub pojeździć na rowerze. Aktywność fizyczna przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Wszelkiego typu sytuacje, w których układ trawienny dostanie sygnał, że coś będzie jedzone – są niewskazane. Bardzo ważne jest, by pozwolić mu na odpoczynek. Najlepiej wówczas unikać też przygotowywania posiłków dla innych. Powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów przez jeden dzień nie jest bolesne, ani bardzo uciążliwe. Może wystąpić ból głowy lub osłabienie. Jest to objaw tego, jak bardzo zanieczyszczony jest organizm. Na około 2 dni przed głodówką – nawet jednodniową – warto odstawić alkohol, pieczywo, makaron, kawę, herbatę, słodycze, mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jajka), nie smażyć i nie jeść wysoko przetworzonej żywności. Postępowanie w ten sam sposób po zakończeniu postu, znacznie poprawia jego dobroczynny wpływ na organizm i samopoczucie.

Zalety głodówki jednodniowej

Regularnie, np. raz w miesiącu, przeprowadzanie postów 24 i 48 godzinnych powoduje w organizmie szereg pozytywnych zmian, do których zalicza się, m.in.:

 • oczyszczenie z toksyn,
 • poprawę cery, kondycji włosów i paznokci,
 • utrzymanie optymalnego dla zdrowia poziomu cholesterolu,
 • odciążenie i oczyszczenie układu trawiennego,
 • odkwaszenie,
 • odmłodzenie ciała,
 • wzmocnienie układu immunologicznego.

Ważne jest, by nie traktować dni poprzedzających post, jako czas najedzenia się na zapas. Przeciążony w ten sposób organizm gorzej zniesie czas głodówki. Bardzo istotne jest również, aby po głodówce nie najadać się lub nie przejadać się, ponieważ niweczy się wówczas pozytywne skutki leczenia głodem i jedyne efekty jakie się osiąga, to nieprzyjemne dolegliwości gastryczne. Na 2 dni przed głodówką i 2 dni po niej najlepiej jeść gotowane lub surowe warzywa i owoce.

W czasie głodówki organizm odpoczywa i regeneruje się w sposób niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą.

owoce i warzywa w durszlaku
Flickr/Rob Bertholf/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Warzywa i owoce na straży naszego zdrowia. Dr Ewa Dąbrowska proponuje detoksykację organizmu
Dieta warzywno-owocowa, która w naturalny sposób oczyszcza i mobilizuje siły witalne organizmu – to odpowiedź dr Ewy Dąbrowskiej na postępujące zanieczyszczenie środowiska i zachwianie równowagi ekosystemów. Proponuje ona powrót do prostego żywienia, które poprzez detoksykację całego organizmu wyleczy go z przewlekłych dolegliwości.

Dieta warzywno-owocowa, która w naturalny sposób oczyszcza i mobilizuje siły witalne organizmu – to odpowiedź dr Ewy Dąbrowskiej na postępujące zanieczyszczenie środowiska i zachwianie równowagi ekosystemów. Proponuje ona powrót do prostego żywienia, które poprzez detoksykację całego organizmu wyleczy go z przewlekłych dolegliwości. Warzywno-owocowe właściwości lecznicze natury Dr n. med. Ewa Dąbrowska stworzyła dietę, która pomaga w momencie, gdy zawodzą konwencjonalne – farmakologiczne sposoby leczenia. Według jej teorii tylko powrót do naturalnych składników odżywczych jest nam w stanie pomóc. Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej opiera się głównie na założeniach leczniczej głodówki , podczas której organizm ludzki alkalizuje się (czyli odkwasza) oraz oczyszcza , wzmacnia samonaprawcze mechanizmy by powrócić do równowagi – zdrowia. Doświadczenia związane ze stosowaniem tej diety potwierdziły tezę, że pożywienie może być lekarstwem na choroby cywilizacyjne. Jak działa dieta dr Dąbrowskiej? Etap I. W okresie od kilku dni do kilku tygodni należy spożywać wyłącznie warzywa nieskrobiowe (np. marchew, buraki, rzodkiew, cebula, por, pomidor, papryka, brokuły, sałata, różnego rodzaju zioła, ogórki ) i owoce bezcukrowe (czyli grejpfruty, jabłka, niewielkie ilości jagód, cytryny). Wskazane jest również picie soków z zielonych pędów, takich jak: seler naciowy, botwina, mniszek, szczaw, pokrzywa, kiełki lucerny, itp., gdyż zawierają one chlorofil, który swoim składem jest bardzo zbliżony do hemoglobiny krwi, przez co działa oczyszczająco na organizm ludzki, dostarcza mu tlen, energię, witaminy i minerały w najlepiej przyswajalnej postaci. Warzywa i owoce można jeść surowe, pieczone jako surówki, w postaci...

wywar z pokrzywy
©Madeleine Steinbach/Fotolia.com
Styl życia
Dieta oczyszczająca po świętach: oczyszczanie organizmu poprawia samopoczucie
Dieta oczyszczająca po świętach może być jedno- lub kilkudniowa. Diety kilkutygodniowe wymagają nadzoru specjalisty lekarza lub dietetyka. Żeby dodatkowo nie obciążać organizmu, który musi radzić sobie z trudnymi warunkami zimowymi, warto stosować diety krótsze.

Dieta oczyszczająca po świętach może być jedno- lub kilkudniowa. Diety kilkutygodniowe wymagają nadzoru specjalisty lekarza lub dietetyka. Żeby dodatkowo nie obciążać organizmu, który musi radzić sobie z trudnymi warunkami zimowymi, warto stosować diety krótsze. Oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody, która może powodować obrzęki, polega na ułatwieniu im drogi na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki rezygnacji z produktów ciężkostrawnych i takich, do przetworzenia których organizm musi zużyć dużo energii . Zamiast tego warto zażyć dużą dawkę witamin i minerałów oraz zdrowej wody. Jak schudnąć po świętach? Dieta oczyszczająca jednodniowa i kilkudniowa Jak schudnąć po świętach? Przede wszystkim rezygnując z tłustych i ciężkich potraw, ciast, używek oraz nieregularnego jedzenia. Dobre efekty może przynieść jednodniowa głodówka . Polega ona na tym, że przez 24 godziny nie przyjmuje się żadnych pokarmów, można pić wyłącznie wodę niegazowaną bez dodatków. Zaleca się dodatkowo w tym czasie nieużywanie kosmetyków. Pomaga to zlikwidować obrzęk i znacznie poprawia samopoczucie, likwiduje uczucie ciężkości i wspiera organizm w powrocie do zwykłego trybu żywienia bez objadania się. Trzydniowa dieta oczyszczająca także redukuje opuchliznę ciała oraz poprawia samopoczucie, a dodatkowo oczyszcza układ pokarmowy, regulując jego pracę, likwidując zaparcia. Dzięki niej poprawia się też wygląd cery, która wygląda promiennie i z której mogą zniknąć niedoskonałości powstałe w wyniku świątecznego „zaśmiecenia” i przeciążenia organizmu. Ta dieta oczyszczająca polega na rezygnacji z mięsa, tłuszczów zwierzęcych oraz słodyczy i słonych przekąsek na rzecz warzyw, owoców oraz produktów...

Buraki czerwone i sok
©Dani Vincek/Fotolia
Styl życia
Dieta Daniela – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta Daniela – zasady, efekty, przeciwwskazania

Dieta Daniela, inaczej post Daniela to 40-dniowa głodówka. Podczas jej stosowania spożywa się jedynie niskokaloryczne warzywa i owoce. To skuteczny sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów i oczyszczenie organizmu. Najważniejsze zasady diety Daniela - co można, a czego nie powinno się jeść? Dieta Daniela - główne założenia Dieta Daniela to 40-dniowy post , w którym dzienna dawka energetyczna nie powinna przekraczać 600 kcal. Przy zredukowanym odżywianiu zewnętrznym organizm przełącza się na zastępcze odżywianie wewnętrzne. Oznacza to, że energię pobieramy z zapasów tkanki tłuszczowej. Tego typu dieta ma za zadanie z początku usuwać nadmierną tkankę tłuszczową, a następnie oczyszczać organizm z toksyn i metali ciężkich. Do kogo jest skierowana dieta Daniela? Post Daniela sprawdzi się u ludzi z nadwagą i otyłością . Ściśle trzymana dieta zredukuje ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Ten sposób odżywiania przeznaczony jest również dla osób z innymi problemami zdrowotnymi , takimi jak: nadciśnienie tętnicze , astma, wrzody żołądka,  alergie pokarmowe. Dieta Daniela - jadłospis. Co można jeść? Dieta Daniela opiera się na niskokalorycznych owocach i warzywach, świetnie sprawdzą się: buraki, seler, marchewka, pietruszka, kalafiory, por jabłka,  cytryny. Należy unikać spożywania ciężkostrawnych, tłustych i wysokokalorycznych produktów. Do takich składników zalicza się mięso, nabiał, pieczywo, tłuszcze, zboża i słodycze. Należy usunąć z diety rośliny strączkowe , ziemniaki i kaloryczne owoce, takie jak banany czy winogrona. Post Daniela - efekty  Dieta Daniela to bardzo radykalny post, który z pewnością przyniesie zmiany w naszym...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik