Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Trzymanie za rękę
© Barabas Attila/Fotolia.com
Styl życia

Choroba Parkinsona – podstawowe objawy

Choroba Parkinsona jest wywołana zmianami neuronów w istocie czarnej mózgu. Komórki nerwowe występujące w istocie czarnej wytwarzają dopaminę – jej niedobór w tych rejonach mózgu wywołuje zmiany zwyrodnieniowe mózgu.

Choroba Parkinsona jest wywołana zmianami neuronów w istocie czarnej mózgu. Komórki nerwowe występujące w istocie czarnej wytwarzają dopaminę – jej niedobór w tych rejonach mózgu wywołuje zmiany zwyrodnieniowe mózgu.

Czynniki, które byłyby na początku tej reakcji łańcuchowej nie zostały dotąd dostatecznie zbadane.

Objawy choroby Parkinsona

Trzema najbardziej charakterystycznymi objawami choroby Parkinsona jest:

  • wzmożone napięcie mięśni,
  • drżenie spoczynkowe,
  • spowolnienie ruchowe.

Ruchy chorej osoby stają się wolne, niezgrabne – obniżona sprawność jest widoczna szczególnie po jednej stronie ciała. Widoczne jest pogorszenie wykonywania ruchów precyzyjnych. Drżenie spoczynkowe występuje w czasie spoczynku, czyli wtedy, kiedy mięśnie nie są napięte. Zmniejsza się lub nawet całkiem ustępuje podczas świadomych ruchów. Nie występuje u wszystkich chorych, a jedynie u 1/3. Spowolnienie ruchowe widać także w mimice, która ubożeje, a twarz zaczyna przypominać maskę z rzadkimi reakcjami.

 

Zbytnie napięcie mięśni prowadzi do pochylenia sylwetki, a to sprzyja zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa i może prowadzić do zaburzeń równowagi, czego następstwem są upadki.

 

W późnej fazie choroby dochodzi do zaburzeń mowy, która staje się niewyraźna, monotonna, cicha i pozbawiona intonacji. Dla zaawansowanej choroby Parkinsona typowe jest także spowolnienie myślenia, problemy z koncentracją i deficyty pamięci.

 

W wyniku zarówno uszkodzeń mózgu, jak i świadomości postępującej choroby, mogą pojawić się nastroje depresyjne, przewlekłe zmęczenie i anhedonia, czyli niemożność odczuwania przyjemności.

Leczenie choroby Parkinsona

Obecnie nie istnieje żadna terapia, która mogłaby skutecznie zahamować rozwój choroby Parkinsona. Możliwe jest natomiast leczenie objawowe, skuteczne zwłaszcza w początkowych stadiach choroby, które pomaga utrzymać przez pewien czas samodzielność i sprawność ruchową. Możliwe są metody farmakologiczne, polegające na podawaniu leków doustnych lub wlewów podskórnych, a także głęboka stymulacja mózgu (DBS). Skuteczność obu metod jest porównywalna. W Polsce refundowane są jedynie terapie DBS, która nie może być zastosowana nawet u połowy chorych, ze względu na stany depresyjne, otępienie czy przebyty udar.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dłonie dwóch osób, jedne należą do osoby starszej. Osoby trzymają się za ręce.
©mickyso/Fotolia.com
Styl życia
Drżenie zamiarowe i spoczynkowe – mimowolne ruchy rąk
Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.

Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.   Najczęstszymi przyczynami drżenia rąk u osób młodych są: silne pobudzenie emocjonalne, stres lub niedobór magnezu. Mimowolne ruchy rąk mogą być spowodowane także nadczynnością tarczycy bądź chorobami neurologicznymi , np. stwardnieniem rozsianym. Drżenie zamiarowe podczas wykonywania ruchu Drżenie zamiarowe to mimowolne ruchy wykonywane przeważnie rękoma . Są nierytmiczne i mają różne nasilenie. Charakterystyczne dla drżenia zamiarowego jest jego nasilenie podczas wykonywania ruchu (np. ręką). Ponadto w miarę zbliżania się do celu, np. żeby przesunąć przedmiot czy go podnieść, dłoń drży coraz mocniej. Drżenie zamiarowe zazwyczaj występuje tylko po jednej stronie ciała.   Przyczyną drżenia zamiarowego jest uszkodzenie móżdżku , czyli części mózgu odpowiadającej m.in. za zdolność zachowania równowagi i koordynację ruchową. Uszkodzenie może być wynikiem: genetycznej choroby Friedreicha polegającej na zwyrodnieniu części układu nerwowego oraz serca, rozwijającego się w móżdżku guza, zakażenia i powstania ropnia, udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, stwardnienia rozsianego. Towarzyszące drżeniu zamiarowemu objawy to: ataksja – zaburzenie koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, dysmetria – brak możliwości zatrzymania ruchu w dowolnym momencie, brak możliwości prawidłowej oceny odległości, adiadochokineza – niezdolność do wykonywania ruchów naprzemiennych z zachowaniem odpowiedniego tempa, np. otwieranie i zamykanie dłoni. Drżenie spoczynkowe a choroba Parkinsona O drżeniu spoczynkowym...

ćwiczenia na trawie
Flickr/Greenbelt Alliance/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak przedłużyć sprawność osoby chorej na Parkinsona?
Choroba Parkinsona to nieuleczana zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Prowadzi do postępującej niesprawności, a co za tym idzie – uzależnienia się od pomocy innych.

Choroba Parkinsona to nieuleczana zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Prowadzi do postępującej niesprawności, a co za tym idzie – uzależnienia się od pomocy innych. Zasady wykonywania ćwiczeń w chorobie Parkinsona Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni odpowiadających za prawidłową postawę ciała, czyli mięśni brzucha, grzbietu, ud i pośladków. Ćwiczenia pomagają zachować elastyczność kręgosłupa, zapobiegać przykurczom mięśni i poprawić perystaltykę jelit. Regularne ćwiczenie w chorobie Parkinsona pomaga utrzymać ogólną sprawność fizyczną i samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Ma także duże znaczenie dla poprawy samopoczucia i ułatwienia zasypiania.   Ćwiczenia w chorobie Parkinsona zawsze powinny być dostosowane do stanu i kondycji osoby chorej oraz do etapu choroby . Spośród proponowanych ćwiczeń należy wybrać te, które są możliwe do wykonania.   Należy ćwiczyć codziennie w porze, kiedy sprawność jest najwyższa, a samopoczucie najlepsze. Strój nie powinien krępować ruchów, ćwiczenia najlepiej wykonywać na twardym podłożu, na przykład podłodze przykrytej matą lub kocem.   Ćwiczenia należy powtarzać od kilku do dwudziestu razy, w zależności od możliwości fizycznych osoby chorej na Parkinsona , z czasem należy zwiększyć liczbę ćwiczeń i powtórzeń. Czas trwania gimnastyki powinien wynosić od kilkunastu minut do pół godziny, przy czym powinien być stopniowo wydłużany. W przypadku dobrego samopoczucia i stanu zdrowia, można wykonywać ćwiczenia dwa razy dziennie.   Wszystkie ruchy powinny być wykonywane w sposób płynny i łagodny. Ćwiczenia wykonuje się: od pozycji niskich do wysokich, czyli od leżenia do stania; od ruchów prostych do bardziej złożonych; od dużych stawów do...

Dieta w chorobie Parkinsona
© tashka2000/Fotolia.com
Styl życia
Dieta w chorobie Parkinsona: co i jak jeść, by zatrzymać chorobę i uniknąć niedożywienia
Dieta w chorobie Parkinsona powinna zawierać duże ilości węglowodanów, ponieważ osoby chore mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Regularne posiłki bogate w witaminy i ubogie w białko mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona i przedłużyć okres sprawności osoby chorej.

Dieta w chorobie Parkinsona powinna zawierać duże ilości węglowodanów, ponieważ osoby chore mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Regularne posiłki bogate w witaminy i ubogie w białko mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona i przedłużyć okres sprawności osoby chorej.   Ograniczenie białka w diecie w chorobie Parkinsona jest równie ważne jak dostarczanie choremu witamin i minerałów , dlatego menu warto przygotowywać z kalkulatorem w ręku. Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona powinny jeść samodzielnie tak długo, jak to tylko możliwe, wpływa to pozytywnie na ich kondycję psychiczną. Dieta w chorobie Parkinsona: uwaga na niedożywienie Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona w miarę postępu choroby potrzebują coraz więcej kalorii, ponieważ drżenie mięśni pozbawia ich siły. Oprócz zwiększonego zużycia energii spowodowanego tym sztandarowym objawem choroby Parkinsona, niedożywienie może wynikać z wiążących się z tym schorzeniem problemów z układem trawiennym i brakiem apetytu.   Dieta w chorobie Parkinsona musi być zróżnicowana, a posiłki atrakcyjne , czyli smaczne, ładnie podane i urozmaicone. Osoby chore bardzo często popadają w depresję i tracą apetyt, dlatego ważne jest nienachalne zachęcanie ich do jedzenia . Można tego dokonać, m.in. stwarzając podczas posiłków dobrą atmosferę za sprawą muzyki i rozmów przy stole.   Oprócz przeszkód natury psychicznej choroba Parkinsona wiąże się z wieloma niedogodnościami fizycznymi. W zaawansowanym stadium choroby sprawność jest mocno ograniczona – osoba chora nie jest w stanie samodzielnie zjeść posiłku, a tym bardziej go przygotować.   Problemem może być także samo żucie i przełykanie pokarmu , a także dolegliwości, takie jak wzdęcia, ucisk w żołądku,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner