pokrzywa
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Witamina B3 na nerwy, trzustkę, cholesterol i na zdrową skórę

Witamina PP, zwana także niacyną i witaminą B3 należy do koenzymów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Poznaj ich działanie a zobaczysz jak szczególne zastosowanie mają w organizmie człowieka.

Witamina PP, zwana także niacyną i witaminą B3 należy do koenzymów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Poznaj ich działanie a zobaczysz jak szczególne zastosowanie mają w organizmie człowieka.

Funkcja witaminy PP

Witamina PP, czyli B3 bierze udział w metabolicznych przemianach węglowodanów, które uwalniają energię. Jest odpowiedzialna za właściwą pracę układu nerwowego, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych tarczycy i trzustki. Ponadto reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Przyczynia się do zachowania właściwego stanu skóry.

Źródła występowania witaminy PP

Witamina B3 przeważnie występuje w mięsie, rybach, nasionach zbóż, drożdżach i orzeszkach ziemnych. Jest obecna, ale już w mniejszych ilościach w mleku, jajkach i zielonych liściastych warzywach, tj. sałata, koperek, natka pietruszki, szczaw czy szpinak. Znikomą ilość niacyny odnajdziesz jeszcze w kawie czy herbacie.

Objawy niedoboru witaminy B3:

 • częste bóle głowy;
 • pojawienie się bezsenności;
 •  wybuchy agresji i złości;
 • trudność w zapamiętywaniu;
 • występowanie chorób skórnych;
 • większa wrażliwość na promienie UV.

 

Niedobór niacyny może być skutkiem chorób nowotworowych, a także powikłań chorób dotyczących układu pokarmowego. Przyczyną zbyt małej ilości niacyny są niedożywienia, alkoholizm, stosowanie diety, która nie zawiera tej witaminy oraz zażywanie leków na gruźlicę. Niedobór niacyny przyczynia się do powstania pelagry, inaczej nazywanej rumieniem lombardzkim. Choroba objawia się wysypką na skórze, problemami w układzie pokarmowym i bólem głowy. Dodatkowo może przejawiać się trudnościami w zapamiętywaniu i zachowaniu koncentracji. Rumień lombardzki jest chorobą śmiertelną, więc jeśli zauważysz charakterystyczne objawy koniecznie udaj się do specjalisty.

Objawy nadmiaru witaminy B3:

 • uczucie mrowienia;
 • bóle głowy;
 • swędzenie głowy;
 • zaczerwienienia skórne;
 • nudności, wymioty, wzdęcia;
 •  choroba wrzodowa.

Z kolei nadmiar witaminy PP wiąże się z wystąpieniem niestrawności, szumu w uszach i niewydolnością wątroby. Powoduje też psychozę i arytmię serca.

Zastosowanie witaminy PP w medycynie

Niacyna ma swój użytek w medycynie. Wykorzystywana jest do terapii zaburzeń metabolizmu lipidów i lipoprotein, odpowiadających za proces rozwijania się miażdżycy. Poszerza wytwarzanie adiponektyny – polipeptydowego hormonu, który działa przeciwmiażdżycowo. W badaniach udowodniono także, że witamina PP pomaga pozbyć się migreny. 


Twarz kobiety opalającej się na słońcu.
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Niski poziom witaminy D wywołuje problemy trawienne, ból kości, próchnicę i ciągłe zmęczenie
Witamina D powstaje w skórze na skutek działania promieni słonecznych. W polskim, umiarkowanym klimacie wiele osób może cierpieć na jej niedobór. Główne objawy zbyt małej ilości witaminy D to problemy z trawieniem, bóle w kościach, choroby zębów i przewlekłe zmęczenie.

Witamina D powstaje w skórze na skutek działania promieni słonecznych. W polskim, umiarkowanym klimacie wiele osób może cierpieć na jej niedobór. Główne objawy zbyt małej ilości witaminy D to problemy z trawieniem, bóle w kościach, choroby zębów i przewlekłe zmęczenie.   Niedobór witaminy D trudno jest uzupełnić naturalną dietą. Do jej wytworzenia potrzebne są promienie słoneczne. W lecie 20 minut dziennie na słońcu wystarcza, aby dostarczyć organizmowi zalecaną dawkę witaminy D. Zimą warto stosować suplementację środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Jak powstaje witamina D? Witamina D powstaje w skórze na skutek syntezy promieni słonecznych. Niezbędne jest do tego promieniowanie UVB o długości fali 290-350 nanometrów działające bezpośrednio na odsłonięte ciało. W szerokości geograficznej, na jakiej leży Polska synteza skórna witaminy D jest utrudniona . Promienie słoneczne o odpowiednim nasileniu występują w naszym kraju tylko od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach fotosynteza witaminy D nie zachodzi wcale, co może prowadzić do niedoborów u większości społeczeństwa. Objawy niedoboru witaminy D: problemy z układem pokarmowym Witamina D bierze udział w przemianach metabolicznych i wspomaga wchłanianie wapnia z układu pokarmowego. Jej niedobór może więc skutkować problemami z układem trawiennym, takimi jak biegunka czy zaparcia. Często występuje także zgaga, pieczenie i uczucie niesmaku w ustach. Niski poziom tej witaminy może również powodować utratę apetytu. Bóle w kościach i mięśniach to jeden z objawów niskiego poziomu witaminy D Dzięki witaminie D organizm łatwiej przyswaja dostarczane mu w diecie fosfor i wapń. Są to pierwiastki odpowiedzialne za prawidłową budowę kości i zębów. Ich niedobór...

Witaminy
©niphon/fotolia
Styl życia
Suplementacja witaminy D oraz zagrożenia wynikające z niedoboru 25(OH)D3
25(OH)D3 jest niezwykle ważną witaminą potrzebną do prawidłowego rozwoju kości. Niedobory 25(OH)D3 mogą prowadzić do krzywicy i osteoporozy.

25(OH)D3 jest niezwykle ważną witaminą potrzebną do prawidłowego rozwoju kości. Niedobory 25(OH)D3 mogą prowadzić do krzywicy i osteoporozy.   Zalety witaminy D Witamina D to rodzaj rozpuszczalnego w tłuszczach steroidu, koniecznego do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie , wpływa na prawidłową strukturę kości . Objawy niedoboru witaminy D Na niedobory witaminy D cierpimy zwłaszcza zimą i jesienią kiedy ekspozycja na słońce jest ograniczona. Objawy niedoboru witaminy D to: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka , bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. Niedobór witaminy D u niemowląt może grozić nadmiernie spłaszczonym tyłem głowy, pojawieniem się wypukłych guzów czołowych, opóźnionym procesem zarastania ciemiączka. Niewystarczająca ilość witaminy D u dzieci przyczynia się do rozwoju krzywicy , a u dorosłych ma znaczący wpływ na pojawienie się osteoporozy. Innymi skutkami niedoboru witaminy D jest osłabienie mięśni , co w konsekwencji wywołuje problemy z chodzeniem i bolesne skurcze. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko występowania otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych oraz nowotworów. Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia. Źródła witaminy D 90% zapotrzebowania na witaminę D zaspokaja proces syntetyzacji w skórze pod wpływem promieni UVB. 20-minutowy spacer i wystawienie się na działanie promieni słonecznych zaspokaja zapotrzebowanie na dzienną dawkę witaminy D . Pozostała ilość 25(OH)D3 powinna być dostarczana wraz z pokarmem i poprzez suplementację.   Produkty spożywcze bogate w witaminę D świeże ryby: węgorz, łosoś, sardynki, makrela,...

Witamina K
© yaroslav_melnik/Fotolia.com
Styl życia
Witamina K na krzepnięcie krwi, dobre przyswajanie wapnia i walkę z drobnoustrojami
Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi i reguluje gospodarkę wapniową organizmu. Ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybiczne i wspomaga ludzkie ciało w walce z nowotworami.

Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi i reguluje gospodarkę wapniową organizmu. Ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybiczne i wspomaga ludzkie ciało w walce z nowotworami.   Odkryta w 1930 roku w trakcie badań nad kurczętami witamina K nie rozpuszcza się w wodzie , a w tłuszczach, które są niezbędne do jej wchłaniania. Właściwości witaminy K Człowiek potrzebuje witaminy K przede wszystkim do produkcji w wątrobie odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi protrombiny. Witamina K zapobiega krwawieniom wewnętrznym i zewnętrznym, zmniejsza intensywność krwawień miesiączkowych, wspomaga szybsze gojenie się ran , obniża ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych, a także chorób układu naczyniowego. W razie jej niedoboru nawet małe skaleczenie może spowodować obfite krwawienie. Obecność witaminy K determinuje także wychwytywanie wapnia przez kości i tworzenie tkanki kostnej. Ma ona właściwości antygrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Hamuje rozwój nowotworów piersi, jajnika, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego. Co jest najlepszym źródłem witaminy K Problemy z niedoborem witaminy K nie występują zbyt często, gdyż zawiera ją bardzo wiele powszechnie jadanych produktów. Znajduje się głównie w zielonych roślinach, a im więcej w nich zielonego barwnika chlorofilu, tym wyższa zawartość witaminy K. Najwartościowsze warzywa bogate w witaminę K to szpinak, jarmuż, brokuły, brukselka, sałata, kapusta, lucerna. Ponadto witamina K znajduje się w zielonej natce pietruszki , boćwinie, kalafiorze, wątrobie wołowej, truskawkach, oleju sojowym, orzechach. Czym grozi niedobór witaminy K Niedobór witaminy K może powstać w wyniku restrykcyjnej diety , schorzeń wątroby lub jelit, nowotworów, przyjmowania leków przeciwzakrzepowych lub długotrwałej...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner