Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
liście szpinaku
Flickr/Daniella Segura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Potas poprawia krążenie, umożliwia pracę mięśni i pomaga na stres

Potas jest jednym z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu mikroelementów. Obniża ryzyko zawału serca, pomaga w walce z nadciśnieniem, wspomaga przemianę materii i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu.

Potas jest jednym z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu mikroelementów. Obniża ryzyko zawału serca, pomaga w walce z nadciśnieniem, wspomaga przemianę materii i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu.

 

Korzystny wpływ potasu na nasz organizm jest tak znaczący, że można uznać ten minerał za panaceum na choroby cywilizacyjne.

Potas – dlaczego nasz organizm go potrzebuje?

Potas uczestniczy w wielu procesach kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i organów. Jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy układu krążenia: obniża ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, normalizuje rytm bicia serca. Potas bierze też udział w przesyłaniu sygnałów elektrycznych pomiędzy nerwami i mięśniami. Dzięki temu mięśnie działają prawidłowo, zgodnie z wolą człowieka lub w ramach odruchów bezwarunkowych. Dzienna dawka potasu zalecana osobom dorosłym to 2000 mg. Jest to ilość, którą bez trudu może dostarczyć swojemu organizmowi każdy, kto odżywia się w rozsądny sposób. Takiej dawki potasu dostarczy nam na przykład ok. pół kilograma ziemniaków (4-5 średniej wielkości ziemniaków) lub pół kilograma bananów (4 banany).

Jakie są objawy niedoboru potasu?

Skutkami zbyt małej ilości potasu w diecie są skurcze i drżenie mięśni, nieregularna akcja serca, puchnące nogi. Niedobory potasu mogą wystąpić podczas upałów i wtedy, kiedy dużo się pocimy: podczas treningów i innych form intensywnego wysiłku fizycznego. Niedobór potasu grozi także osobom nadużywającym alkoholu.

Czy potas można przedawkować?

Potas trudno jest przedawkować, zdarza się to niemal wyłącznie osobom, które cierpią na niedoczynność nadnerczy lub hiperglikemię albo stosują leki na nadciśnienie tętnicze. Nadmiar potasu może prowadzić m.in. do nadmiernego spowolnienia pracy serca i nieprawidłowego działania układu nerwowego, co objawia się nawet paraliżami mięśni.

Najlepsze źródła potasu

Duże ilości potasu występują w owocach i warzywach, takich jak:

 • szpinak,
 • pietruszka,
 • sałata,
 • brokuły,
 • pomidory,
 • ziemniaki,
 • banany,
 • jabłka,
 • awokado,
 • gruszki.

 

Bogatym źródłem potasu są także orzechy, ryby i pieczywo pełnoziarniste. Kawa i herbata hamują wchłanianie potasu, dlatego osoby, które piją dużo tych napojów, powinny pić także wodę mineralną bogatą w potas. Woda mineralna w dużych ilościach jest też zalecana tym, którzy tracą potas podczas intensywnego wysiłku fizycznego, wraz z potem.


 • Hiperpotasemia to najczęściej wynik przedawkowania leków i suplementów bogatych w ten pierwiastek. Dowiedz się, czym skutkuje nadmiar potasu w organizmie.
 • Jesteś zestresowany, trudno ci się skupić i zauważasz mimowolne drgania mięśni? Jeżeli dodatkowo pijesz dużo kawy może grozić ci niedobór magnezu.
 • Puchną ci nogi i dużo się pocisz, może to skutek niedoboru potasu. Poznaj objawy niedoboru i nadmiaru tego pierwiastka. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
szkodliwy potas
©jarun011/fotolia
Styl życia
Niedobór i nadmiar potasu w organizmie. Co jeść, aby do nich nie doszło?
Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do ogólnego osłabienia, obrzęków, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymania akcji serca.

Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do ogólnego osłabienia, obrzęków, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymania akcji serca.  Potas ważny makroelement Organizm w ponad 70% składa się z wody, a potas jest elektrolitem w niej rozpuszczalnym, który bierze udział w transporcie substancji odżywczych do większości komórek ludzkiego ciała. Potas towarzyszy wielu ważnym procesom zachodzącym w naszym ciele. Bierze udział w kontroli właściwej pracy nerek, ciśnienia krwi oraz regulacji gospodarki wodnej. Pierwiastek ten jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego oraz odpowiedniego poziomu ciśnienia osmotycznego. Potas uczestniczy w transporcie tlenu z krwią, dzięki czemu nasz mózg jest lepiej dotleniony, a my mamy lepszą koncentrację i funkcje poznawcze. Hipokalemia czyli niedobór potasu: przyczyny i skutki Dobowe zapotrzebowanie na potas wynosi 2000-4000 mg w zależności od wieku i masy ciała . Do przyczyn hipokalemii, oprócz zbyt małej zawartości potasu w pożywieniu, zalicza się głównie: zdiagnozowaną niewydolność nerek oraz wydalanie dużych ilości moczu (diureza osmotyczna) u chorych na cukrzycę.   Niedobory tego pierwiastka występują również u osób: stosujących środki przeczyszczające, cierpiących na długotrwałe biegunki i wymioty – w przypadku zatruć pokarmowych oraz w przewlekłych chorobach jelit ; stosujących terapię lekami nasercowymi i moczopędnymi. Ponieważ mogą one zwiększać wydalanie potasu z organizmu, w przypadku ich długotrwałego przyjmowania zalecane jest suplementowanie potasu. Jednak suplementacja nie powinna być przeprowadzana na własną rękę, a ściśle kontrolowana przez lekarza. Objawem niedoboru potasu jest przede wszystkim ogólne osłabienie , senność i apatia. Może również dojść do obrzęku...

Kobieta trzyma się za brzuch
©djoronimo/Fotolia
Styl życia
Zaburzenia gospodarki potasowej, czyli hipokaliemia
Hipokaliemia to niedobór potasu. Może być spowodowana złą dietą, zażywaniem leków moczopędnych i niektórymi chorobami. Niewłaściwa podaż potasu objawia się, np. problemami gastrycznymi, bólami głowy, arytmią serca i uczuciem rozdrażnienia.

Hipokaliemia to niedobór potasu. Może być spowodowana złą dietą, zażywaniem leków moczopędnych i niektórymi chorobami. Niewłaściwa podaż potasu objawia się, np. problemami gastrycznymi, bólami głowy, arytmią serca i uczuciem rozdrażnienia.   Potas to mikroelement, który jest niezbędny dla rozwoju i wzrostu organizmu. Reguluje pracę serca i jest składnikiem enzymów komórkowych Czym jest hipokaliemia? Hipokaliemia to zaburzenie gospodarki potasowej. Niedobór potasu ma miejsce wtedy, gdy jego stężenie we krwi spada poniżej 3-5 mmol/l. Przyczyny hipokaliemii: zła dieta, leki, choroby Ryzyko utraty potasu związane jest z niewłaściwą dietą (bogatą w sól) lub z głodówkami, zażywaniem medykamentów (np. leków moczopędnych i hormonów nadnerczy) i niektórymi schorzeniami. Niedobór potasu może towarzyszyć chorobom, takim jak: anoreksja , cukrzyca, poparzenia, anemia , mukowiscydoza , choroba alkoholowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.   Przyczyną niedoboru potasu może być też jego nagła utrata spowodowana, np. wymiotami, śluzotokiem lub przewlekłą biegunką. Objawy niedoboru potasu Hipokaliemia może powodować uczucie rozdrażnienia i niepokoju. Najczęstsze objawy niewystarczającej podaży potasu to: zaburzenia kurczliwości mięśni, arytmia serca , uczucie zmęczenia, mdłości, wymioty, biegunki, bóle głowy, zaparcia, obrzęki, bezsenność. Leczenie hipokaliemii Hipokaliemia jest stanem potencjalnego zagrożenia życia. Pierwszym etapem leczenia jest wyrównanie poziomu potasu w organizmie. Zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia potas podawany jest w pokarmach, doustnych farmaceutykach lub dożylnie. Następnie prowadzone jest...

Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru potasu
Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.   Nadmiar potasu prowadzi co wielu schorzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Najczęściej jest spowodowany przedawkowaniem leków i niewłaściwą suplementacją. Przyczyny hiperpotasemii Nadmiar potasu może być spowodowany zbyt dużą dawką pierwiastka dostarczaną wraz z pożywieniem do organizmu. Najczęściej jednak do hiperpotasemii dochodzi na skutek przedawkowania leków i suplementów. Przedawkowanie potasu może nastąpić z powodu przyjmowania leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego – mamy wówczas do czynienia z hiperkaliemią polekową. Do powstania hiperkaliemii mogą przyczyniać się choroby nerek, wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit, częste przetaczanie krwi oraz żywienie dożylne. Wysokie stężenie potasu we krwi towarzyszy także sepsie. Objawy nadmiaru potasu Z hiperkaliemią mamy do czynienia, kiedy stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol / l.   Nadmiar potasu mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu: nerwowego - drętwienie kończyn, mrowienie, drgawki, apatia, mięśniowego - skurcze, porażenie mięśni , krążenia – zaburzenia pracy serca. Nadmiar potasu we krwi jest bardzo niebezpieczny. Stężenie większe niż 7 mmol/l jest wręcz śmiertelne. W grupie osób z takim lub wyższym poziomem potasu zaobserwowano śmiertelność na poziomie 35-67% . Leczenie nadmiaru potasu we krwi Leczenie hiperkaliemii zależy m.in. od stężenia potasu w organizmie i szybkości, z jaką postępuje choroba. Jeśli wyniki badania EKG nie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner