Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.
Mimowolne skurcze, czyli miklonie, dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny.
Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety
Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.
Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru:
- potasu,
- magnezu,
- wapnia,
- witaminy B.
Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety. Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.
Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem, jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.
Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu.
Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania
Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia organizmu. Tego typu drżenia pojawiają się albo jeszcze w trakcie wysiłku, albo tuż po nim. To zupełnie normalna reakcja, która podpowiada, że należy dać organizmowi czas na regenerację i na jakiś czas zaprzestać treningów.
Oferowane przez Decathlon promocje to doskonała okazja, żeby kupić wałki i rollery do masażu, które są skuteczne przy skurczach mięśni.
Mimowolne skurcze mięśni podczas zasypiania, czyli mioklonie nocne
Łagodne mioklonie nocne dotyczą przede wszystkim dzieci i niemowląt – polegają na nagłych skurczach całych grup mięśni, występujących w czasie zasypiania. Niekontrolowane ruchy nóg zdarzają się naturalnie także w fazie snu głębokiego NREM (Non-Rapid Eye Movement, czyli faza cechująca się wolnymi ruchami gałek ocznych) i nie są powodem do niepokoju. Mimowolne skurcze mięśni przed snem i podczas snu wynikać mogą również z zespołu niespokojnych nóg, którego objawy można jedynie łagodzić.
Mimowolne skurcze mięśni twarzy i kończyn jako objaw choroby
Drżenie mięśni może wskazywać również na rozwijającą się chorobę, jednak bez dokładniejszej diagnostyki nie można tylko na podstawie skurczów stwierdzić, co jest ich przyczyną.
Mimowolne drżenia mogą pojawić się w przebiegu:
- choroby Parkinsona – skurcze mięśni dotyczą przede wszystkim dłoni,
- zespołu Tourette'a – oprócz niekontrolowanych skurczy i tików towarzyszą mu inne mimowolne ekspresje, także werbalne (np. nagłe okrzyki, przekleństwa),
- stwardnienia zanikowego bocznego – głównym objawem jest zanik i osłabienie mięśni całego ciała, ale pojawiają się również ich drżenia,
- pląsawicy Huntingtona – charakterystyczne dla niej są mimowolne skurcze całych grup mięśni, które przypominają pląsanie i taniec. Początkowo są subtelne, ale wraz z rozwojem choroby stają się coraz bardziej widoczne.
W przypadku utrzymujących się skurczów przy jednoczesnej prawidłowej diecie i nieforsowaniu organizmu, należy zgłosić objawy lekarzowi rodzinnemu, który zleci dodatkowe badania.
- Rozładuj stres i napięcie w naturalny sposób. Poznaj pozytywne efekty przytulania.
- Martwią cię zaciśnięte piąstki dziecka? Kiedy zaciśnięte piąstki u niemowlaka są powodem do niepokoju?
- Czym jest hipertonia? Poczytaj o przykurczu mięśni u niemowlaka.
- Twój maluch często wysuwa język? Oto przyczyny częstego wysuwania języka przez niemowlę.
- Dystrofia miotoniczna objawia się osłabieniem i zanikiem mięśni. Powoduje też zaćmę, zaburzenia rytmu serca i utrudnia połykanie. Jest nieuleczalna. Jak z nią żyć?
- Sprawdź jakie są rodzaje i fizjologia włókien mięśniowych!