W wyniku silnego stresu, podrażnienia śluzówki czy przejedzenia odczuwalne jest ściskanie w żołądku. Wrażenie ucisku nasila się w stresie lub po skonsumowaniu zbyt dużej ilości jedzenia.

Reklama

Stres i nerwica żołądka powodują ściskanie w żołądku

Silny stres może powodować ucisk i ból w żołądku. Gdy jest długotrwały i łączy się z zaburzeniami lękowymi, nazywa się go nerwicą żołądka. Ucisk w żołądku to nie jedyny symptom tej choroby. Zwłaszcza w sytuacjach stresowych pojawiają się zgaga, mdłości, brak apetytu, niestrawność, zaparcia przeplatające się z biegunkami i uczucie ściśniętego gardła. Przewlekły stres może zaostrzać objawy nerwicy żołądka i powodować choroby układu pokarmowego, w tym wrzody, a także negatywnie wpływać na stan psychiczny.

Zapalenie żołądka a uczucie jego ściśnięcia

Ostre zapalenie żołądka jest skutkiem długotrwałego podrażniania śluzówki np. alkoholem, lekami NLPZ i aspiryną. Tzw. katar żołądka mogą wywołać również infekcje, intensywny stres lub wstrząs termiczny. Przyczyną ścisku w żołądku bywają też bakterie Helicobacter pylori. Uciskowi żołądka towarzyszą zgaga, mdłości i wymioty, biegunka, ból w nadbrzuszu, a nawet krwawienie.

Reklama

Ściskanie w żołądku po jedzeniu

Przyczyną ściskania w żołądku po jedzeniu może być zbyt duża ilość pokarmu. Pełny żołądek może utrudniać przeponie kurczenie i rozkurczanie, bo będzie ją uciskał. Objawy przejedzenia to zgaga, odbijanie, wzdęcia i nudności, a także ból brzucha.

Reklama
Reklama
Reklama