Party Stories
Kobieta z trądzikiem
© Andrei Korzhyts/Fotolia.com
Styl życia

Estrogeny i androgeny – przyczyny trądziku hormonalnego

Gdy hormonów płciowych jest zbyt dużo, ma to wpływ na cały organizm, w tym także na skórę. Szkodliwy jest nadmiar zarówno androgenów, jak i estrogenów.

Gdy hormonów płciowych jest zbyt dużo, ma to wpływ na cały organizm, w tym także na skórę. Szkodliwy jest nadmiar zarówno androgenów, jak i estrogenów.

 

Trądzik hormonalny może pojawić się w każdym wieku, ale przeważnie dotyka kobiet po trzydziestce. Leczy się go objawowo i przyczynowo.

Nadmiar estrogenów a trądzik hormonalny, czyli estrogenny

Gdy estrogenów jest zbyt dużo, mogą wywoływać trądzik różowaty. Pojawia się on w okolicach nosa i ust i wygląda jak małe grudki na czerwonej twarzy. Ten rodzaj trądziku hormonalnego musi być prawidłowo zdiagnozowany, ponieważ nie jest najczęściej występującą odmianą trądziku i wymaga zupełnie innego leczenia niż najpopularniejszy trądzik androgenny.

 

Trądzik estrogenny pojawia się zazwyczaj u kobiet po 30. roku życia i oprócz nieprawidłowego stężenia hormonów może mieć także inne przyczyny, np. zakażenie bakteryjne czy choroby układu pokarmowego albo długotrwałe stosowanie sterydów. Estrogeny regulują prawidłową pracę gruczołów łojowych, więc jeśli jest ich zbyt dużo lub zbyt mało – gruczoły te mogą działać niewłaściwie, prowadząc do łojotoku i pryszczy albo patologicznego rogowacenia naskórka. Leczenie trądziku estrogennego polega na podawaniu leków antyestrogennych, głównie pochodnych progesteronu. Poziom progesteronu przy nadmiarze estrogenów jest bardzo niski.

Trądzik androgenny oznacza zbyt dużą ilość hormonów męskich w organizmie

Najczęstszym powodem trądziku u kobiet dojrzałych jest zbyt duże stężenie w organizmie androgenów, czyli hormonów męskich. Trądzik hormonalny spowodowany nadmiarem androgenów ma postać zaskórnikowo-grudkową, a pryszcze występują przeważnie na brodzie, czole i obwodowych częściach twarzy, a także na szyi i plecach. Ropne zmiany są bolesne i łatwo je zakazić, dlatego skóra dotknięta tym problemem wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zachowania higieny.

 

Oprócz trądziku hormonalnego zbyt duże stężenie androgenów objawia się nadmiernym owłosieniem ciała typowo męskim – klatki piersiowej, wokół sutków, twarzy (wąsik) i rąk oraz nóg. Trądzik jest bardzo nasilony i ma tendencję do pozostawiania blizn. Leczenie trądziku hormonalnego w związku z nadmiarem męskich hormonów płciowych polega na podawaniu leków antyandrogennych i estrogenów. Łagodzi to łojotok i reguluje poziom odpowiedzialnych za zmiany skórne hormonów.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Problemy z cerą
© Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Kłopoty z cerą po trzydziestce? Sprawdź przyczyny i leczenie trądziku hormonalnego
Trądzik hormonalny daje takie objawy, jak trądzik młodzieńczy. Są to zmiany skórne: grudkowe lub zaskórnikowo-grudkowe, a niekiedy czerwone, ropne i bolesne krosty. Przyczyną jest nadmiar męskich lub żeńskich hormonów płciowych.

Trądzik hormonalny daje takie objawy, jak trądzik młodzieńczy. Są to zmiany skórne: grudkowe lub zaskórnikowo-grudkowe, a niekiedy czerwone, ropne i bolesne krosty. Przyczyną jest nadmiar męskich lub żeńskich hormonów płciowych. Nadmiar hormonów to przyczyna trądziku hormonalnego Wysyp trądziku hormonalnego u osób, których okres dojrzewania już się zakończył to efekt zaburzenia gospodarki hormonalnej . Gdy organizm produkuje zbyt dużo estrogenów albo androgenów, widać to w wielu sferach funkcjonowania organizmu, także na skórze. Trądzik hormonalny wiąże się z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe w skórze. W wyniku nadmiernej ilości sebum i anormalnego rogowacenia naskórka, ujścia porów się zatykają i tworzą skórne wykwity i niekiedy stany zapalne. Objawy trądziku hormonalnego – charakterystyczne zmiany skórne u dorosłych Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Nie tylko po wyglądzie, ale i po wieku osoby chorej. O wiele częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, ponieważ kobiecy organizm wielokrotnie przechodzi zmiany hormonalne, związane chociażby z cyklem miesiączkowym . Trądzik hormonalny daje różne objawy, w zależności od tego, którego hormonu jest zbyt wiele.   Jeśli winny jest nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to na mocno przetłuszczającej się skórze pojawiają się zaskórniki zamknięte i otwarte, czyli czarne kropki oraz białe grudki. Niekiedy tworzy się w nich stan zapalny. Zwykle zmiany te występują na brodzie i czole oraz na obwodowych częściach twarzy, a także na szyi, dekolcie i na plecach. Nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet, oprócz trądziku powoduje również przybieranie cech męskich takich jak nadmierne owłosienie, zwiększenie masy tkanki mięśniowej, zmniejszenie piersi, czy łysienie na kątach skroniowych . Zmiany te określane są nazwą wirylizm .   Jeśli przyczyną jest...

leczenie niedoczynności kory nadnerczy
©designer491/Fotolia
Styl życia
Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami, androgenami i dietą
Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej zmęczenie nadnerczy lub leniwość nadnerczy polega na zaburzeniu wydzielania hormonów takich, jak kortyzol (tzw. hormon stresu). Leczenie niedoczynności kory nadnerczy polega na podawaniu doustnie lub domięśniowo leków: glikokortykosteroidów, androgenów oraz zmianie nawyków żywieniowych.

Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej zmęczenie nadnerczy lub leniwość nadnerczy polega na zaburzeniu wydzielania hormonów takich, jak kortyzol (tzw. hormon stresu). Leczenie niedoczynności kory nadnerczy polega na podawaniu doustnie lub domięśniowo leków: glikokortykosteroidów, androgenów oraz zmianie nawyków żywieniowych. Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami Glikokortykosteroidy to jedne z najsilniejszych leków – hamują proces zapalny i usuwają objawy choroby. Najczęściej stosowanym glikokortykosteroidem podawanym przy niedoczynności kory nadnerczy jest hydrokortyzon (hormon kory nadnerczy pozyskiwany syntetycznie). Lek przyjmuje się doustnie, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Medykamentu nie należy zażywać późnym wieczorem (po godzinie 18). Dawkę leku ustala się z lekarzem, który przy podjęciu decyzji uwzględnia takie czynniki, jak: przyczyna niedoczynności kory nadnerczy, przebyte i aktualne choroby, rodzaj pracy zawodowej. Dawkę leku zmienia się w trakcie leczenia (zwykle po 2-4 tygodniach) w zależności od samopoczucia chorego i wyników badań, zwłaszcza stężenia glukozy, potasu i sodu. Większą porcję leku przyjmuje się przy urazach, grypie, długotrwałym wysiłku fizycznym. Jeżeli lek zostanie przedawkowany, może skutkować pojawieniem się nadciśnienia tętniczego, otyłości, rozstępów, trądziku, a w przypadku kobiet – dodatkowo zaburzeniami miesiączkowania . Jeżeli chorobie towarzyszą nudności i biegunka, lek podaje się domięśniowo. Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie androgenami Androgeny (hormony płciowe) należy zażywać rano po posiłku. Decyzję o leczeniu androgenami podejmuje lekarz – nie w każdym przypadku jest ono konieczne. Preparat zaleca się m.in. młodym kobietom, które skarżą się na spadek formy, złe samopoczucie , brak...

Kobieta stojąca z założonymi rękami
©Karin&Uwe Annas/Fotolia
Styl życia
Hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów u kobiet
Hiperandrogenizm to patologiczny stan układu hormonalnego u kobiet, który polega na nadmiarze męskich hormonów. Przyczyną hiperandrogenizmu mogą być niektóre zażywane leki (np. podawany przy endometriozie danazol), menopauza i choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników). Leczenie polega na usunięciu przyczyny.

Hiperandrogenizm to patologiczny stan układu hormonalnego u kobiet, który polega na nadmiarze męskich hormonów. Przyczyną hiperandrogenizmu mogą być niektóre zażywane leki (np. podawany przy endometriozie danazol), menopauza i choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników). Leczenie polega na usunięciu przyczyny.   Hiperandrogenizm dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Czym jest hiperandrogenizm? Hiperandrogenizm to wzmożone wydzielanie androgenów (hormonów steroidowych pochodzących, np. z jajników i nadnerczy) u kobiet. Głównym androgenem u kobiet jest testosteron. Hiperandrogenizm objawia się słabnięciem właściwości charakterystycznych dla dojrzałych kobiet (defeminizacja) i nasileniem się cech męskich (maskulinizacja).   Objawy defeminizacji: nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia metaboliczne, zanik cech płciowych (np. gruczołów sutkowych). Objawy maskulinizacji , np.: hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała), obniżenie libido i tonu głosu, przyrost mięśni. Przyczyny hiperandrogenizmu: menopauza, niektóre leki, wady genetyczne i choroby Przyczynami hiperandrogenizmu mogą być: menopauza, wady genetyczne ( wrodzony przerost nadnerczy ) i zażywanie niektórych leków (np. danazolu i minoksydylu). Czynniki chorobowe zwiększające ryzyko wystąpienia wzmożonego wydzielania androgenów u kobiet to, np.: zespół policystycznych jajników , przerost komórek osłonki jajnika (hipertekoza), guzy wydzielające androgeny, zespół Cushinga . Leczenie wzmożonego wydzielania androgenów Leczenie hiperandrogenizmu polega na likwidacji przyczyny (np. odstawieniu leków lub usunięciu guzka). Jeżeli androgenizacja jajnikowa spowodowana jest przyczynami genetycznymi (np. wrodzonym przerostem nadnerczy) zaleca się podawanie glikokortykosteroidów. W przypadku, gdy przyczyna hiperandrogenizmu jest niemożliwa do usunięcia (np....

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner