Mężczyzna z bólem głowy
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia

Przyczyny bólu głowy i oczu: choroby oczu, zatok, migrena czy ból klasterowy

Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok.

Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok.

Jaskra powoduje ból głowy i oczu

W wyniku nagłego wzrostu ciśnienia w oku pojawia się bardzo silny ból głowy i oczu. Ostry napad jaskry można rozpoznać po tym, że ból jest świdrujący i towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Podczas ataku widać tęczowe koła, a oczy stają się nadwrażliwe na światło i łzawią. Spojówki są przekrwione i mają czerwony kolor, a źrenice mocno się rozszerzają. Bardzo szybko postępuje utrata widzenia. Z kolei w przewlekłej jaskrze również pojawia się ból głowy i oczu, ale jest on niezbyt mocny. Najczęściej występuje rano.

Stany zapalne błony naczyniowej wywołują ból głowy i oczu

Ból głowy i oczu jest częsty w przypadku zapalenia tęczówki albo ciałka rzęskowego. Przeważnie ból promieniuje od oka do skroni i czoła. Symptomem zapalenia tęczówki jest też łzawienie. Choroba ta powoduje również zaburzenia ostrości wzroku, a niekiedy zmianę koloru tęczówki i kształtu źrenicy.

Wady wzroku mogą przyczyniać się do bólu głowy i oczu

Nieleczona lub nieprawidłowo leczona wada wzroku, także z powodu niewykrycia, prowadzi do uczucia ciężkości głowy i powoduje ból głowy i oczu. Odczuwalne jest też pieczenie oczu i zmęczenie ciągłym napięciem. Charakterystyczne dla bólu z powodu wad wzroku jest to, że występuje on regularnie, przeważnie na koniec dnia.

Chore zatoki sprawiają ból głowy i zatok

Podczas zapalenia zatok szczękowych odczuwa się ból głowy i oczu, a nasila się on przy unoszeniu głowy. Ból rozlewa się od oka, a dokładnie okolic oczodołu, na policzek i skronie, odczuwalny jest też bolesny ucisk w okolicach oczu. Natomiast stan zapalny zatok klinowych nasila się w pozycji leżącej na plecach i podczas schylania się. Ból promieniuje nawet od potylicy, poprzez czoło, skronie i do oczodołu.

Klasterowy ból głowy i oczu

Nie są znane przyczyny klasterowego bólu głowy, a jego objawy można pomylić niekiedy z migreną bądź nerwobólami. Napady bólu powtarzają się nawet kilka razy dziennie i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut dziennie. Ból głowy i oczu jest bardzo silny i występuje przeważnie po jednej stronie głowy – w okolicy oczodołu. Osoby cierpiące na tę przypadłość mówią o bólu świdrującym czy kłującym. Czasem oprócz bólu pojawiają się takie dolegliwości jak m.in.: łzawienie, zaczerwienienie spojówek, opadanie powieki i zwężenie źrenicy po stronie występowania bólu.

Ból głowy i oczu w migrenie

Klasyczna migrena różni się od klasterowego bólu głowy tym, że ból jest pulsujący, a podczas ataku występują zaburzenia wzroku – spada ostrość widzenia, a nawet pojawia się przemijająca ślepota. Objawami towarzyszącymi są nudności i wymioty. Te dwie choroby mają też cechy wspólne. To przede wszystkim miejsce występowania bólu – po jednej stornie głowy w okolicy oczodołu.

Zakraplanie oczu
© alco81/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia tęczówki
Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy.

Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy. Przyczyny zapalenia tęczówki Zapalenie tęczówki może być wynikiem: predyspozycji genetycznych, opryszczki , chorób autoimmunologicznych, szczególnie reumatycznych (m.in. sarkoidozy , stwardnienia rozsianego, łuszczycowego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit i in.), powikłań pooperacyjnych, gruźlicy, chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. kiły ), chłoniaków. Objawy zapalenia tęczówki Objawy zapalenia tęczówki zależą od jego postaci. Mogą być pomylone z zapaleniem spojówki lub atakiem jaskry. Ostremu zapaleniu towarzyszy: łzawienie, światłowstręt, zaburzenia widzenia, silny ból oka, nasilający się wieczorem i w nocy , zmiana koloru tęczówki na brunatny lub zielony, sinoczerwone zabarwienie oka, nienaturalny kształt źrenicy. Przewlekłe zapalenie tęczówka oka ma mniej nasilone objawy – są to guzowate, szarawe lub żółtawe nacieki na tęczówce oka. Leczenie zapalenia tęczówki oka Skuteczne leczenie zapalenia tęczówki oka może być prowadzone wyłącznie przez lekarza-okulistę i często wymaga warunków szpitalnych. Stosuje się leczenie farmakologiczne – środki przeciwzapalne, leki rozszerzające źrenice, zastrzyki podspojówkowe.   W przypadku opóźnionego leczenia, może doprowadzić do powikłań – zaćmy lub jaskry następczej. Przez cały czas leczenia należy nosić ciemne okulary , nie pracować przy monitorze, nie czytać – pomaga to zregenerować się oczom.  

kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Bóle głowy. Poznaj przyczyny i rodzaje bólów głowy
Blizny potrądzikowe są problemem wielu osób. Można się ich pozbyć domowymi sposobami. Skuteczna w walce z bliznami potrądzikowymi jest natka pietruszki, ogórek, sok z cytryny i maseczka z miodu i śmietany.

Częste bóle głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ustępująca samoistnie bądź po przyjęciu proszków przeciwbólowych. Ból głowy może być schorzeniem samym w sobie, ale bywa i tak, że jest spowodowany inną poważną chorobą. Ból głowy niezależnie od rodzaju zazwyczaj związany jest z układem krążenia. Przyczyny bólu głowy Ból głowy występuje wtedy, kiedy zostaną podrażnione struktury anatomiczne wrażliwe na ból, takie jak: mięśnie, opona twarda, naczynia tętnicze, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe, zwoje nerwów czaszkowych, ucho środkowe, czy gałka oczna. Ból głowy może również wystąpić przez skurcz lub rozkurczenie bogato unerwionych naczyń mózgowych, przez krwiak czy nowotwór. Zmiany zapalne w nerwach także są powodem bólu głowy. Ból może promieniować aż do zębów, zatok, a nawet oka. Rodzaje bólów głowy Napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący u 90% dorosłych osób. Ból jest o małym natężeniu, określany jako niepulsujący, ściskający, rozkurczający bądź kłujący. Zazwyczaj lokalizuje się w tyle głowy i jest obustronny.   Samoistne bóle głowy : migreny i klasterowe bóle głowy. Migrena jest napadowym bólem występującym po jednej stronie głowy i mającym rozmaite nasilenie. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Migrena może być spowodowana przeżyciami emocjonalnymi , miesiączką, zmianami pogody i niektórymi produktami żywnościowymi (ser żółty, jaja, orzechy, kakao, wino). Migrenowy ból głowy dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ataki pojawiają się często w okresie dojrzewania. Występują różne postacie migreny. Migrena zwykła czasem przeplatana jest zwiastunami ocznymi w postaci migocącego mroczka. Inaczej objawiają się migreny miesiączkowe, które dokuczają kobietom podczas...

Kobieta z bólem głowy
©anidimi/Fotolia
Styl życia
Objawy klasterowego bólu głowy: łzawienie, nieżyt nosa, czerwona skóra
Klasterowe bóle głowy to bardzo rzadkie schorzenie, występujące u 0,1 % populacji na świecie, dotykające przeważnie mężczyzn w średnim wieku. Objawiają się silnymi bólami głowy, które towarzyszą człowiekowi od kilku minut do 2-3 godzin. Ból występuje w szeregu kilku napadów, po czym przez wiele miesięcy i lat nie powraca. Jest dolegliwością pierwotną i samoczynną, czyli nie ma konkretnych przyczyn jej powstania.

 Klasterowe bóle głowy to bardzo rzadkie schorzenie, występujące u 0,1 % populacji na świecie, dotykające przeważnie mężczyzn w średnim wieku. Objawiają się silnymi bólami głowy, które towarzyszą człowiekowi od kilku minut do 2-3 godzin. Ból występuje w szeregu kilku napadów, po czym przez wiele miesięcy i lat nie powraca. Jest dolegliwością pierwotną i samoczynną, czyli nie ma konkretnych przyczyn jej powstania.   Klasterowe bóle głowy to schorzenie, które jest określane w medycynie jako ból Hortona, a potocznie nazywany bólem samobójców. Często jest tak silny, że może doprowadzić do zmiany zachowania osoby, dotkniętej tym schorzeniem – człowiek staje się rozdrażniony, agresywny, a nawet może zacząć się zachowywać autodestrukcyjnie. Objawy klasterowego bólu głowy Klasterowe bóle głowy występują w szeregu rzutów. Składają się z kilku-kilkudziesięciu napadów, trwających od kilku minut do kilku godzin ( maksymalnie trzech ). Objawia się to m.in.: bólem głowy po jeden stronie twarzy w okolicach oczodołu, zaczerwienieniem i łzawieniem oka po stronie bólu, opadnięciem lub obrzękiem powieki, nieżytem z nosa po stronie bólu, jednostronnym zaczerwienieniem skóry .   Dodatkowymi objawami mogą być wymioty, nudności i problemy z sercem . Często objawy są tak nasilone, że człowiek nie może funkcjonować normalnie i wymaga całodobowej opieki. Średnio w trakcie 24 godzin chory może odczuć 1-3 napady bólu. Czasami rzuty pojawiają się o określonych porach dnia lub roku – częstym przypadkiem jest odczuwanie klasterowego bólu tylko jesienią. Dlaczego klasterowe bóle głowy mylone są z migreną i nerwobólem? Klasterowy ból głowy często mylony jest z migreną, ponieważ jest podobnie silnym objawem, który trwa przez dłuższy czas. Jest on również nieprawidłowo diagnozowany jako nerwoból –...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner