dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Samodzielne odświeżanie kołdry syntetycznej

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Jak często prać kołdrę?

Należy obiektywnie ocenić stopień zabrudzenia kołdry i przypomnieć sobie kiedy ostatnio była prana. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy indywidualne użytkującej ją osoby, takie jak: potliwość, wiek, przebyte ostatnio choroby. Ponieważ dzieciom częściej niż dorosłym zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie.

Szukasz pralki w której będziesz mógł wyprać kołdrę? Zajrzyj na dostępne w Media Markt promocje.

Jak prać kołdrę w pralce? Pranie kołdry osoby uczulonej na roztocza

Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Z reguły w pralce o ładowności 5 kg można z powodzeniem wyprać średniej wielkości kołdrę. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez producenta na metce wszytej w jeden z boków. Podawana jest tam maksymalna temperatura w jakiej należy prać. Jeżeli kołdra nie jest bardzo zabrudzona i wymaga tylko odświeżenia, nie jest konieczne pranie jej w maksymalnie dopuszczalnej temperaturze. Ustawienie termostatu na 40 stopni w zupełności wystarczy. Do prania kołder zaleca się stosowanie delikatnych detergentów. W przypadku prania kołdry osoby z alergią na roztocza pranie w temperaturze niższej niż 60 stopni nie ma sensu. Pasożyty te giną dopiero powyżej tej temperatury dlatego zaleca się pranie w 80-90 stopniach Celsjusza. Osoby z tego rodzaju alergią powinny mieć kołdry, które są przystosowane do prania w wysokiej temperaturze. Wypranie kołdry w temperaturze dużo wyższej od temperatury maksymalnej wskazanej na metce spowoduje jej zniszczenie.

Jak suszyć kołdrę upraną w pralce?

Ważne, aby po upraniu kołdra nie straciła swojej puszystości i miękkości. Pranie najlepiej zaplanować na ciepły słoneczny dzień. Jeżeli nie ma możliwości suszenia kołdry na zewnątrz, albo warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają, trzeba zadbać o to, aby rozwiesić ją w przewiewnym miejscu, najlepiej obok kaloryfera – jeżeli jest akurat sezon grzewczy. Aby pozbyć się nadmiaru wody trzeba kołdrę dwukrotnie odwirować. Suszenie w suszarce bębnowej powinno odbywać się w niezbyt wysokiej temperaturze, aby uniknąć zniszczenia włókien syntetycznych.

Kobieta w czerwonej kurtce puchowej
©ZoomTeam/Fotolia
Fleszstyle
Jak prać kurtkę puchową: 2 skuteczne sposoby
Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.

Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.   Przed praniem puchowej kurtki należy usunąć rzeczy z kieszeni oraz odpiąć dodatkowe elementy – pasek, kaptur czy kołnierz. Po praniu nie wolno kurtki wykręcać i trzeba ją w odpowiedni sposób płukać. Niektórzy radzą, aby wrzucić do prania piłeczki tenisowe – wtedy puch nie będzie się zbijał.   Przed właściwym praniem ubranie puchowe należy przygotować: wyjąć wszystkie rzeczy z kieszeni, odpiąć dodatkowe elementy ubioru jak kaptur, kołnierz, dopinki różnego rodzaju czy pasek, silne zabrudzenia postarać się usunąć gąbką nasączoną wodą z mydłem, rozpiąć rzepy i guziki.   Kurtkę puchową zawsze pierzemy odwróconą na lewą stronę , bez względu na to, czy wybieramy sposób ręczny, czy wrzucamy ją do pralki. Jeżeli odzież jest rozpruta czy jakiś element (np. suwak) jest popsuty, należy ją najpierw naprawić, a później prać. Inaczej pranie spowoduje jeszcze większe szkody w miejscu uszkodzenia. Jak prać kurtkę puchową ręcznie W przypadku prania ręcznego kurtka (należy jej wcześniej rozpiąć suwak) powinna na początku zostać wymoczona w letniej wodzie, a następnie prana w ok. 40 stopniach Celsjusza z dodatkiem proszku do prania pierza. Odzież puchowa powinna być lekko ugniatana jak ciasto, jednak nie należy jej wykręcać ani gwałtownie uciskać. Bardzo trudno ją wypłukać, dlatego czynność tę powinno się wielokrotnie powtarzać, aby uniknąć zacieków. Podczas schnięcia co jakiś czas należy wyciskać wodę z kurtki (nie wykręcać, aby nie uszkodzić kurtki) albo...

Wyprane buty suszą się na krześle
©A_teen/Fotolia
Styl życia
Pranie butów w pralce: przygotowanie obuwia, temperatura prania, suszenie i sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu
Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.

Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.   W pralce , o ile nie ma do tego przeciwwskazań na metce, można prać sportowe i wszelkiego rodzaju nieskórzane buty, jak np. trampki. Jeżeli obuwie wygląda na słabo sklejone, lepiej wyprać je ręcznie, np. namydloną gąbką. Pianę wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić buty do wyschnięcia. Przygotowanie butów przed praniem Kilka prostych czynności przed rozpoczęciem prania spowoduje, że będzie ono bardziej skuteczne: Upewnij się, czy na metce nie ma przeciwwskazań do prania w pralce (jeśli są, obuwie lepiej wyprać ręcznie). Wytrzep buty dokładnie z pisaku lub błota. Oczyść materiał szczotką do butów, a w trudno dostępnych miejsca użyj szczoteczki do zębów. Wyjmij sznurowadła i, o ile to możliwe, wkładkę wewnętrzną. Każdy but umieść w specjalnym worku do prania bielizny , są zapinane na suwak i można je kupić np. w sklepie z pralkami lub akcesoriami domowymi. Cena wynosi od 3 do 10 złotych za jedną sztukę. Zamiast worków możesz użyć np. poszewki. Do bębna włóż 2 ręczniki kąpielowe. Zabezpieczą one buty przed nadmiernym obijaniem się o ścianki pralki. Pranie butów w pralce: dobór programu i temperatury Niektóre pralki mają programy tylko do prania obuwia. Jeżeli twoja pralka go nie posiada to postępuj zgodnie ze wskazówkami: Temperaturę ustaw na 30 stopni Celsjusza. Program prania ustaw bez wirowania na krótki cykl, np. 30 minutowy. Proszek do prania gorzej się wypłukuje, dlatego lepiej użyć płynu lub kapsułki. Porady po praniu: jak suszyć buty? Wypranych butów nie susz na słońcu ani grzejniku (mogą...

kurtki puchowe
© eightstock/Fotolia.com
Styl życia
Jak prać kurtkę puchową – w pralce czy ręcznie?
Kurtkę puchową, wbrew powszechnej opinii, można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jeśli zdecydujemy się na pranie mechaniczne, pamiętajmy o ustawieniu jak najniższej temperatury.

Kurtkę puchową, wbrew powszechnej opinii, można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jeśli zdecydujemy się na pranie mechaniczne, pamiętajmy o ustawieniu jak najniższej temperatury.   Przy wyborze sposobu prania puchowej kurtki decydujące są oznaczenia na metce. Jeśli nie ma tam zakazu prania w pralce lub adnotacji o konieczności czyszczenia chemicznego, śmiało możemy prać kurtkę samodzielnie. Pranie kurtki puchowej w pralce Zanim kurtka trafi do pralki, trzeba pamiętać o zapięciu wszystkich rzepów, zamków i kieszeni. Zalecane jest ustawienie programu z jak najniższą możliwą temperaturą (30 stopni jest odpowiednie), przy użyciu małej ilości proszku, lub płynu do prania. By uniknąć zbijania puchu, powinniśmy wrzucić do pralki od trzech do czterech piłeczek tenisowych. Po praniu roztrzepujemy kurtkę przy pomocy np. trzepaczki do dywanów. Pranie kurtki puchowej ręcznie Przygotowujemy dużą miskę w której zmieści się nam kurtka puchowa. Potem wlewamy ciepłą wodę i dodajemy 3 miarki płynu do prania odzieży puchowej. Zostawiamy namoczoną kurtkę na 5 minut w misce. Potem zaczynamy prać ręcznie skupiając się na brudnych miejscach. Na koniec płuczemy kurtkę w letniej wodzie. Suszenie kurtki puchowej Kurtki puchowej nie suszymy na kaloryferze. Należy powiesić ją w przewiewnym miejscu i co jakiś czas obracać, roztrzepując puch. Kurtkę puchową zawsze suszymy rozłożoną w poziomie , gdy zaczniemy ją suszyć na klamerkach lub na wieszaku, mokry puch opadnie na dół. Czyszczenie chemiczne kurtki puchowej Jeśli chcemy pozbyć się jedynie plamy z puchowej kurtki, możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Nie zniszczy ona materiału ani puchu. Po usunięciu plamy powinniśmy dobrze wywietrzyć kurtkę, by nie było czuć zapachu benzyny. Masz jedwabną bluzkę? Dowiedz się,  jak prać,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner