łóżko w sypialni
Flickr/Ruth L/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Chromoterapia na sen, czyli kolory do sypialni

Kolory do sypialni, czyli miejsca, gdzie wypoczywamy i regenerujemy organizm powinniśmy dobierać w sposób szczególny. Już w starożytnym Egipcie doceniano terapeutyczne właściwości barw. Kolorystyka wnętrz, w których przebywamy na co dzień ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Kolory do sypialni, czyli miejsca, gdzie wypoczywamy i regenerujemy organizm powinniśmy dobierać w sposób szczególny. Już w starożytnym Egipcie doceniano terapeutyczne właściwości barw. Kolorystyka wnętrz, w których przebywamy na co dzień ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Kolory w sypialni

Sypialnia kojarzy się przede wszystkim ze spokojem. Zazwyczaj na pierwszy plan przy aranżacji tego wnętrza wysuwają się barwy stonowane i pastelowe. Przede wszystkim powinniśmy się kierować naszymi preferencjami oraz lokalizacją pokoju. Jeśli sypialnia jest usytuowana po stronie północnej i zachodniej – powinna zostać rozjaśniona. Słońce operuje tam słabiej, dlatego barwy ciemne mogą oprócz optycznego zmniejszenia wielkości sypialni dodatkowo posępnie ją przyciemnić.

Oświetlenie w sypialni

Kolory ciepłe i nasycone doskonale sprawdzają się jako poprawiacze nastroju. Dobra aranżacja świetlna to połowa sukcesu. Lampy podłogowe, rozpraszające światło, doskonale rozjaśnią pokój oraz sprawią, że będzie on przytulny. Nie stosujmy świetlówek, ani bardzo jasnego zimnego oświetlenia. Lampki nocne, czy zawieszone nad łóżkiem zwykłe lampki choinkowe dodadzą wnętrzu ciekawej kolorystyki.

Kasia gotuje z Polki.pl: placki z dyni

Chromoterapia

Przy wyborze koloru warto dowiedzieć się, co na ich temat mówi chromoterapia – czyli leczenie kolorami. Pamiętajmy również, że kolory mają swoją „wagę”. Odcienie jasne kojarzą nam się z przedmiotami lekkimi, ciemne zaś z ciężkością. Uwzględnijmy to przy wyborze kolorystyki naszej sypialni.

Każdy kolor ma inne działanie, możemy oprócz walorów wizualnych osiągnąć konkretny efekt terapeutyczny.

 

Czerwony oraz ciemne róże, burgundy, to przede wszystkim energia, wola walki. Należy pamiętać, że czerwienie wzmacniają gniew, dlatego niepolecane są osobom szczególnie podatnym na rozdrażnienie. Kolory te pozytywnie wpływają na pracę serca i układu krwionośnego. Osoby przemęczone, pragnące sukcesu i tęskniące za zmysłowością powinny uwzględnić te barwy przy aranżacji sypialni.

 

Pomarańczowy, rdzawe rudawe odcienie, kolor brzoskwiniowy. Pomarańcz działa zbawiennie na układ trawienny, zwiększa naturalną odporność organizmu, łagodzi napięcia nerwowe, działa również pobudzająco na narządy płciowe. Kolor ten sprzyja pozytywnym myślom, przywraca chęć do życia, wzmacnia wiarę w siebie i własne możliwości. Pomarańcze doskonale sprawdzą się w formie dodatków, takich jak narzuta na łóżko, dywan, poduszki czy lampka nocna. Ciekawe jest połączenie pomarańczowego z szarością, która dodaje wnętrzu elegancji.

 

Żółty, złoty, cytrynowy, to przede wszystkim rozjaśnienie myśli, poprawa pamięci i wzmocnienie silnej woli. Zastosowanie tej barwy w detalach dekoratorskich jest bardzo wskazane, złote czy jasnożółte elementy takie jak np. rolety w oknach, czy karnisze cudownie ocieplą wnętrze i nadadzą mu radosnej jasności. Żółty oprócz swych pozytywnych właściwości może również irytować, dlatego nie należy z nim przesadzać.

 

Niebieski, turkus i błękit. Reguluje sen, przemianę materii i uśmierza ból. W starożytności ceniony był jako kolor mający właściwości przeciwzapalne. Jeżeli ktoś pragnie ciszy i spokoju i często oddaje się autorefleksji – błękity mu w tym pomogą. Niewskazany jest dla osób z niską samooceną. Niebieski doskonale wzmacnia inne kolory (np. zieleń czy brąz), intensyfikuje je i podkreśla. Kojarzy nam się z niebem i wodą dlatego relaksuje.

 

Biały przynosi spokój, dobre samopoczucie i koi zmysły. Pamiętajmy, że nadmiar białego może dać uczucie sterylności i osamotnienia. Dlatego, jeżeli decydujemy się na ściany w odcieniu bieli możemy zastosować na nich samoprzylepne aplikacje, np. motyw kwiatowy u wezgłowia łóżka w żywym odcieniu. Różnokolorowe dodatki pięknie prezentują się na białym tle. Kolor wnętrzu nadamy przez zastosowanie rolet np. w odcieniu pomarańczy czy ciepłej, jasnej zieleni. Rolety bambusowe dają pomieszczeniu, w którym intensywnie operuje słońce, wyspiarskiego klimatu.

 

Czarny. Przeciwdziała niepożądanym zmianom oraz działa ochronnie. Jest to barwa, z którą należy uważać, bo bardzo łatwo uzyskać mroczny efekt. Najlepiej sprawdza się jako wykończenie oraz element dekoracyjny.

 

Najważniejszą zasadą przy wyborze barw jest to, że jasne i czyste odcienie działają wzmacniająco i pozytywnie zaś ciemne, brudne i stonowane mogą nas niepotrzebnie przygnębiać i osłabiać. Jeżeli decydujemy się na szarości i brązy na ścianach ożywmy je dodatkami, decydując się np. na pomarańcz czy czerwień. Burgundowa narzuta na łóżko, czy poduszki w kolorze magenta dodadzą energii i optymizmu spokojnym brązom. A zielona zasłona lub roleta w kolorze kobaltowym świetnie wyostrzy szarości.

Dodatki w sypialni

Ciepłe pledy, koce i miękki dywan stworzą przytulną zachęcającą do odpoczynku atmosferę. Tutaj też jest pole do kolorystycznych eksperymentów. Wybierajmy wzory korespondujące z aranżacją wnętrza. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pomarańczową ścianę unikajmy czerwonych czy różowych elementów. Aby zachować oranżową tonację zdecydujmy się na żółty i złoty. Pamiętajmy, że nagromadzenie bibelotów i niefunkcjonalnych gadżetów przytłoczy wnętrze, które ma nam służyć za miejsce odpoczynku. Fototapeta z ulubionym krajobrazem na ścianie sypialni to niekonwencjonalne rozwiązanie.

Korzystajmy z bogactwa kolorów. Jedyne co nas ogranicza w tej materii to wyobraźnia i zasobność portfela. 

Firanki w salonie
©japolia/Fotolia
Styl życia
Ozdoba czy funkcjonalność – firanki w oknach
Modne firanki to takie, które są spójne z pomieszczeniem. Pamiętajmy, aby podczas wybierania firan wziąć pod uwagę preferencje dotyczące kolorów oraz stylu, w jakim urządzona jest dana przestrzeń, ważne jest również by wraz z innymi dodatkami i meblami dekoracja okna stworzyła ciekawą i efektowną całość.

Modne firanki to takie, które są spójne z pomieszczeniem. Pamiętajmy, aby podczas wybierania firan wziąć pod uwagę preferencje dotyczące kolorów oraz stylu, w jakim urządzona jest dana przestrzeń, ważne jest również by wraz z innymi dodatkami i meblami dekoracja okna stworzyła ciekawą i efektowną całość. Okna w domu – jak wybrać modne firanki Firanki wpływają na wygląd wnętrza. Mogą uwydatnić jego przytulny lub też typowo nowoczesny charakter. Gładkie woale, siatki i nowoczesne fantazyjne firanki dostępne są w rozmaitych kolorach i fakturach. Wykonane są z poliestru, bawełny czy lnu. Na rynku dostępne są gotowe firany w różnych rozmiarach i fasonach oraz firany, które można dopasować do rozmiaru okna.   W przypadku ścian pomalowanych na jeden kolor można eksperymentować ze wzorami. Firanki w kropki czy paski ożywią i unowocześnią wnętrze. Kolor firan dobierajmy w zależności od rozmiarów pomieszczenia – zbyt ciemne je pomniejszą. Dobierając gęstość materiału z jakiego wykonana będzie ozdoba okien, weźmy pod uwagę nasłonecznienie danego pomieszczenia. Firanka przepuszczająca mało światła dodatkowo przyciemni ponure pomieszczenie, co w rezultacie może dać przygnębiający efekt. Firany najlepiej prać ręcznie lub w pralce nastawionej na program do delikatnych tkanin. Krochmalenie usztywni materiał nadając mu pożądany kształt oraz dodatkowo zabezpieczy przed zabrudzeniami. Modne firanki do kuchni Wybierając firanki do kuchni dobrze wziąć pod uwagę fakt, że będą brudziły się znacznie szybciej niż firanki w pozostałych pomieszczeniach. Dlatego warto wybierać te wykonane z lekkich materiałów, najlepiej niemnących się oraz szybko schnących. Nowoczesna kuchnia to minimalizm dekoracyjny, dlatego najlepiej zdecydować się na gładkie jednokolorowe firanki współgrające z kolorystyką pomieszczenia. Modny ostatnio styl prowansalski czy...

Malowanie ściany
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Jak dobierać kolory farb do wnętrz? Uniwersalne zasady i porady
Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.

Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.   Wybierając kolor farby kieruj się nie tylko panującymi trendami. Ważne jest, by ściany tworzyły spójną kompozycję z resztą pomieszczenia i naszym charakterem. Jak dobierać kolory farb do ścian? 1. Farbę dobierz do wielkości pokoju. Jasne kolory będą odpowiednie do małych przestrzeni , bo odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Z kolei w dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na intensywne kolory, które dodadzą wnętrzu przytulności.   2. Za pomocą odpowiedniego zastosowania koloru możesz też optycznie zmienić proporcje pomieszczenia . Aby uzyskać najbardziej pożądany kształt, czyli ten zbliżony do kwadratu, pomaluj ściany dwoma kolorami. Ścianom bardziej oddalonym od środka nadaj ciemniejszy odcień, a tym bliższym jaśniejszy.   3. Kolor ścian zawsze dobieraj znając kolory wszystkich innych elementów aranżacji. Wybrany odcień powinien współgrać z meblami i dodatkami. Ogólna zasada jest taka, że do jasnych mebli dobiera się ciemne ściany lub ciemne akcenty na ścianach np. ramy do obrazów lub naklejki, a do ciemnych mebli jasne. Nie jest to oczywiście zasada, której nie wolno łamać. Białe ściany w połączeniu z białymi meblami są obecnie bardzo modne i eleganckie. Akcentów kolorystycznych dodają wówczas detale: obrazy, poduszki, ramki na zdjęcia.   4. Nie przesadzaj z liczbą kolorów. Komponując kolorystykę wnętrza, wybierz jeden kolor przewodni. Możesz go użyć w różnych odcieniach lub dodać do niego 3, maksymalnie 4 inne kolory, najlepiej...

Nowoczesna kuchnia
© Nikita Kuzmenkov/Fotolia.com
Styl życia
Spójna aranżacja kuchni – kolory ścian
Kolory ścian w kuchni to bardzo ważny element aranżacji. Powinien współgrać z meblami. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń, ciemne będą pięknie kontrastowały z białymi elementami wystroju.

Kolory ścian w kuchni to bardzo ważny element aranżacji. Powinien współgrać z meblami. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń, ciemne będą pięknie kontrastowały z białymi elementami wystroju.   Modne kolory ścian do kuchni to przede wszystkim takie, które idealnie współgrają z zabudową i dodatkami oraz pasują do reszty mieszkania lub domu. Wnętrze urządzone ze smakiem i kolorystycznie spójne zawsze będzie na topie. Biel i szarość są dobrym tłem dla wszystkich innych kolorów, natomiast wyraziste kolory ożywiają wnętrze, ale mogą się z czasem znudzić. Kolory ścian w kuchni do białych i jasnych mebli Intensywne, nasycone barwy na ścianach idealnie komponują się z delikatnymi meblami w bieli i pastelowych, jasnych kolorach. Tego typu meble królują w stylu prowansalskim, angielskim i klasycznym. W takim zestawieniu doskonale na ścianach sprawdzają się ciemne, oliwkowe zielenie, nasycone pomarańcze czy brzoskwinie. Pięknie będzie się również prezentował brąz lub szarość w nowocześnie urządzonym wnętrzu z futurystycznymi akcentami. Tego typu rozwiązania są najlepsze do dużych pomieszczeń. Mała kuchnia może zostać przytłoczona i pomniejszona czarną lub grafitową barwą ściany.   Jasne kolory wyposażenia doskonale wyglądają na ciemnym tle, wówczas biel wydaje się jeszcze bielsza niż w rzeczywistości. Wzmaga się również wrażenie czystości i uporządkowania przestrzeni. Kolory ścian w kuchni do brązowych i ciemnych mebli Intensywne, ciepłe barwy, takie jak żółty, pomarańczowy, brzoskwiniowy czy zielony wspaniale podkreślają barwy ciemnej zabudowy. Dzięki temu uzyskujemy również ciekawy efekt energetyczny i radosne zaproszenie do posiłku. Połączenie brązowych mebli z delikatnym błękitem nada wnętrzu świeżość i świetnie będzie się...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik