8 września zmarła królowa Elżbieta II. Monarchini odeszła w swojej posiadłości w Balmoral w Szkocji wśród bliskich i była najdłużej panującą kobietą w historii. Elżbieta II na tronie zasiadała dokładnie 70 lat i 214 dni, a dziś Wielka Brytania wspomina wielką królową, której panowanie zapisało się na kartach historii. Wyjątkowe słowa napisał też jej syn, król Karol!

Reklama

Tak uczczono pamięć królowej Elżbiety II w rocznicę jej śmierci

Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II zakończyły pewną epokę, co wielokrotnie podkreślali eksperci i głowy państw, które pojawiły się na uroczystościach pogrzebowych. Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat, będąc najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii i została pochowana w Windsorze razem ze swoim ojcem Jerzym VI, Królową Matką i mężem księciem Filipem. Królowa Elżbieta II, choć zawsze przestrzegała protokołu i była bardzo dostojna, to słynęła też z charakterystycznego poczucia humoru, a z okazji Platynowego Jubileuszu w 2022 w spocie promującym wydarzenie wystąpiła razem z misiem Paddingtonem.

REX Shutterstock/EAST NEWS

Zobacz także: Seriale o królowej Elżbiecie: 5 propozycji o życiu władczyni

Dziś świat wspomina jej panowanie i wraca wspomnieniami do pogrzebu, a król Karol w mediach społecznościowych podzielił się wpisem dotyczącym królowej Elżbiety II:

- Obchodząc pierwszą rocznicę śmierci Jej Królewskiej Mości i mojego Przystąpienia, wspominamy z wielkim uczuciem jej długie życie, oddaną służbę i wszystko, co znaczyła dla tak wielu z nas.

Ja również jestem głęboko wdzięczny za miłość i wsparcie, jakie okazano mojej żonie i mnie w tym roku, ponieważ robimy wszystko, co w naszej mocy, aby służyć wam wszystkim.

- Charles R.

Zobacz także: Ujawniono ostatnie słowa Elżbiety II. Wiadomo, co królowa powiedziała przed śmiercią

Zobacz także

W pierwszą rocznicę śmierci królowej Elżbiety II Pałac Buckingham opublikował też wyjątkowy portret królowej Elżbiety II z pierwszych lat jej długiego panowania. Widać na nim królową w lawendowej sukni i sznurze pereł z pięknym, promiennym uśmiechem.

Pool/ABACA/EAST NEWS
Steve Parsons/Press Association/East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama