dziecko w kocyku
©pololia/Fotolia
Styl życia

Jak pielęgnować skórę niemowlaka, by uniknąć odparzenia pupy?

Możesz zwalczyć odparzenia na pupie niemowlaka, właściwie ją pielęgnując. Pozwól skórze oddychać i stosuj odpowiednie kosmetyki: zasypki i kremy.

Możesz zwalczyć odparzenia na pupie niemowlaka, właściwie ją pielęgnując. Pozwól skórze oddychać i stosuj odpowiednie kosmetyki: zasypki i kremy.

Przyczyny odparzania pupy

Odparzenia pupy powstają na skutek zbyt długiego stykania się kału i moczu ze skórą maluszka. Inne czynniki, które mogą powodować odparzenia pupy to niedokładne wypłukanie pieluszki z proszku, zbyt rzadkie mycie pupy, biegunki, czy upały. Wszystko to ma wpływ na delikatną skórę dziecka.

Zmieniaj często pieluszkę niemowlaka

Jeśli zauważysz, że pielucha jest wilgotna zmień ją od razu. Wilgotność przyczynia się do podrażnień, dlatego podczas wymieniania pieluchy przemyj dokładnie pupę maluszka. Zastosuj do tego ciepłą, przegotowaną wodę. Niemowlaka połóż na leżaku, a następnie za pomocą wacików namoczonych w ciepłej wodzie lub chusteczki higienicznej delikatnie umyj pupkę dziecka. Do wycierania użyj jednorazowego ręcznika, którym osuszysz skórę. Pamiętaj, by nie pocierać ręcznikiem o podrażnioną skórę tylko delikatnie przykładać ręcznik.

Staraj się wietrzyć niemowlaka

Nie zmieniaj od razu pieluszki, a ułóż maluszka na kocyku na podłodze. Podrażniona skóra najlepiej regeneruje się na świeżym powietrzu, dlatego staraj się położyć malca bez pieluchy na pół godziny na kocyku. Przez ten czas możesz bawić się z dzieckiem, bądź czytać mu książeczkę.

Smaruj pupę niemowlaka zasypką lub kremem

Po dokładnym umyciu pupy dziecka nasmaruj odparzoną pupę kremem zawierającym tlenek cynku, oliwę z oliwek i oleje roślinne. Pamiętaj, by nie kłaść zbyt grubej warstwy preparatów, gdyż w pieluszce ciągle będzie wilgotno, a to przyczyni się do jeszcze większego odparzenia. Możesz też zastosować zasypkę dla dziecka, którą należy nakładać kolistymi ruchami. Pamiętaj, by zasypki nie łączyć z kremem, ponieważ utworzą się grudki, które dodatkowo mogą podrażnić skórę.

 

Zobacz także: maść na odparzenia, otarcia i trądzik

 

Kobieta przewija dziecko
©nataliaderiabina/Fotolia
Styl życia
Oczyścić skórę, zabezpieczyć ją przed podrażnieniem i założyć czystą pieluchę – przewijanie dziecka krok po kroku
Przewijanie chłopców i dziewczynek nieco się różni, ale stałymi elementami tej czynności są dokładne oczyszczenie skóry i zabezpieczenie jej przed odparzeniami i podrażnieniami. Podczas zmiany pieluchy nie wolno ciągnąć dziecka za nogi.

Przewijanie chłopców i dziewczynek nieco się różni, ale stałymi elementami tej czynności są dokładne oczyszczenie skóry i zabezpieczenie jej przed odparzeniami i podrażnieniami. Podczas zmiany pieluchy nie wolno ciągnąć dziecka za nogi. Przewijanie dziecka: krok pierwszy – rozebrać i usunąć brudną pieluchę Najwygodniejsze do przewijania jest ubranko rozpinane w kroku, np. pajacyk czy body . Dzięki temu łatwo i szybko można usunąć zabrudzoną pieluchę. Przy przewijaniu dziecka w pomieszczeniu powinna panować odpowiednia, niezbyt niska temperatura. Pieluchę należy rozpiąć i zdjąć, jej czystym fragmentem wycierając większe zabrudzenia ze skóry dziecka. Aby wysunąć ją spod pupy malca, nie powinno się go ciągnąć za nogi ani ich prostować, pupę należy unieść dłonią . Brudna pielucha powinna zostać zwinięta i ułożona pod pośladkami dziecka. Zobacz także: pierwszy wózek dla dziecka . Przewijanie dziecka: krok drugi – oczyścić skórę dziecka Przewijanie dziecka różni się nieco w zależności od jego płci . U dziewczynek szczególną uwagę należy zwrócić na kierunek wycierania pupy – od sromu do pośladków, nigdy odwrotnie. Dzięki temu można uniknąć zakażenia układu moczowego bakteriami z kału. Bardzo dokładnie trzeba oczyścić wszystkie fałdki , a także wargi sromowe, lekko je przy tym rozchylając. Gdy przewija się chłopca, należy dokładnie i delikatnie oczyścić okolice cewki moczowej, ale w żadnym wypadku nie wolno odciągać napletka, ponieważ na tym okresie życia jest on na stałe przytwierdzony do żołędzi. Dokładnego oczyszczenia wymaga też moszna. Na tym etapie powinno używać się zmoczonych wacików albo nawilżających chusteczek. Po umyciu dziecka skórę należy osuszyć, np. suchym wacikiem albo ręcznikiem czy ręcznikiem papierowym. Przewijanie dziecka: krok trzeci – użyć kremu, oliwki albo zasypki Gdy skóra...

Kobieta usypia niemowlaka
©Studio Romantic/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, kiedy niemowlę budzi się w nocy: zasypianie w łóżeczku, kołysanki i stały rytm dnia
Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.

Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.   Cykl snu i czuwania zaczyna się stabilizować u dziecka dopiero w drugim lub trzecim miesiącu życia. Do tego czasu rodzice nie są w stanie przewidzieć, ile będzie spało dziecko i kiedy się obudzi. Starsze niemowlęta można przyzwyczajać do określonego rytmu dnia. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Powody nocnego budzenia się niemowląt mogą być różne, chociaż zazwyczaj wymienia się głód. Rzadziej budzą się dzieci, które jedzą duże porcje, ale z mniejszą częstotliwością. Do innych przyczyn zaburzeń ze snem można zaliczyć: ból brzucha, kolkę , katar utrudniający oddychanie , pełną pieluszkę, tęsknotę za mamą, gumki pieluszki wpijające się w ciało dziecka, niewygodne ubranka, na przykład metka drapiąca skórę, zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pokoju, niewygodną pozycję w łóżeczku. Niespokojny sen może być także wynikiem zbyt wielu wrażeń i emocji, które towarzyszyły niemowlęciu w ciągu dnia. Sposoby na uśpienie dziecka: piosenki i kołysanie Kiedy dziecko nie chce zasnąć, warto wziąć je na ręce i zaśpiewać kołysankę. Spokojne i miarowe dźwięki piosenki uspokoją niemowlaka, a kołysanie zapewni uczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo można otulić maleństwo kocykiem, dzięki czemu poczuje jeszcze większą bliskość. Kiedy wkładać niemowlaka do łóżeczka, aby nie budził się w nocy? Dzieci przenoszone do łóżeczka, kiedy już śpią mogą częściej płakać w nocy, ponieważ po przebudzeniu nie wiedzą, gdzie są. Niemowlęta usypiane w swoim łóżeczku również budzą się w nocy, ale są spokojniejsze i potrafią same zapaść w ponowny...

noworodek z mamą
© fredmantel/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Praktyczne wskazówki, jak karmić, kąpać, przewijać i usypiać noworodka
Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.

Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.   Okres noworodkowy to czas od urodzenia dziecka do ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia. Po powrocie z noworodkiem ze szpitala rodzice powinni nauczyć się opieki nad nim. Ważne jest przestrzeganie rytmu karmienia, spacerów, higieny i kąpieli noworodka o stałych porach dnia . Taki rytm ułatwia funkcjonowanie maleństwu i rodzicom. Karmienie noworodka Najlepszym pokarmem i napojem dla noworodka jest mleko matki. Karmienie jest też formą utulenia i uspokojenia maleństwa. Czasem zdarza się jednak, że karmienie piersią może przysparzać pewnych kłopotów. Przyczyną może być niewykształcony w pełni układ trawienny maleństwa, a reakcją dziecka na nowy pokarm może być kolka lub wysypka. Bywa też, że noworodek może mieć kłopot ze ssaniem (dotyczy to głównie wcześniaków). Problemem może też być niewystarczająca ilość pokarmu, którą można spróbować wyregulować piciem przez mamę dużej ilości płynów. Zwykle wszystkie te zaburzenia udaje się opanować z pomocą położnej, poradni laktacyjnej lub lekarza pediatry. Jeśli kłopoty się przedłużają, czasem konieczne bywa wprowadzenie mleka początkowego (modyfikowanego). Niezależnie od sposobu karmienia, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką, noworodek powinien jeść co 2-4 godziny, również w nocy. Zwykle wystarczy skierować buzię dziecka do sutka lub ujścia butelki, by zaczęło ssać. Jeśli nie ssie, można odrobinę pokarmu wycisnąć do buzi dziecka i wsunąć głębiej sutek, żeby dziecko objęło w odpowiedni sposób pierś i nauczyło się ssać prawidłowo. Karmienie trwa zwykłe około pół godziny. Jeśli maleństwo odwraca głowę, daje tym samym...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner